Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Trestné činy proti zdraví
Název práce v češtině: Trestné činy proti zdraví
Název v anglickém jazyce: Crimes against health.
Klíčová slova: těžké ublížení na zdraví, ublížení na zdraví, lidské zdraví
Klíčová slova anglicky: grievous bodily harm, bodily harm, human health
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.09.2014
Datum zadání: 10.09.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.05.2016
Datum a čas obhajoby: 10.05.2016 08:00
Místo konání obhajoby: Místnost č. 309
Datum odevzdání elektronické podoby:24.03.2016
Datum proběhlé obhajoby: 10.05.2016
Oponenti: JUDr. Marie Vanduchová, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této práce bylo podat výklad o trestných činech proti zdraví podle Hlavy I Dílu 2 Trestního zákona. Na úvod jsem se zabývala historií trestných činů proti zdraví. Jelikož tyto trestné činy provází lidstvo od samotného počátku, z čehož vyplývá, že pojmout celou světovou historii by bylo značně obsáhlé, stanovila jsem si za cíl stručně popsat hlavní historické milníky od počátku české státnosti až po současný trestní zákoník.
Další kapitola pojednává o trestných činech proti zdraví z kriminologického hlediska. Vymezila jsem zde jednotlivé typy pachatelů těchto trestných činů, jejich motivaci, příčiny z jakých trestnou činnost páchají a v neposlední řadě také možné prevenční prostředky za pomoci kterých lze trestné činnosti předcházet.
Třetí kapitola obsahuje vymezení skutkové podstaty trestných činů proti zdraví. Čtyřmi obligatorními znaky každé skutkové podstaty je objekt, subjektivní stránka, pachatel a objektivní stránka.
Hlavním obsahem práce je pak rozbor jednotlivých trestných činů Hlavy I Dílu 2 trestního zákoníku. Tuto hlavní část jsem systematicky rozdělila do dvou kapitol, na úmyslné a nedbalostí trestné činy. Kapitola o nedbalostních trestných činech pak podrobněji pojednává o trestných činech proti zdraví v dopravě, ve zdravotnictví a ve sportu. Na téma trestných činů proti zdraví existuje velice obsáhlá judikatura Nejvyššího a Ústavního soudu, tudíž jsem v této práci na mnoha místech citovala z jednotlivých soudních rozhodnutí.
Závěrečnou část práce tvoří porovnání české právní úpravy s úpravou slovenskou a s islámským právem. Slovenská úprava neobsahuje od té české žádné zásadnější odchylky, zatímco islámské právo je od práva našeho diametrálně odlišné. V důsledku posledních událostí ve světě mi ovšem přijde vhodné se s islámským právem začít seznamovat trochu více, než tomu bylo doposud.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main goal of this diploma thesis was to summarize crimes against health in accordance to Chapter I Title II of the Criminal Code. Firstly I focused on history of the crimes against health. As these crimes were present during the whole human being, my goal was to describe the main historical milestones from the beggining of the Czech state until the publication of the present Criminal Code.
In another chapter I described crimes against health from the criminological point of view. I defined individual types of offenders of these crimes, their motivation, causation why are they commiting crimes and last but not least the possible way how to prevent these crimes.
Third chapter contains description of the main elements in crimes against health. There are four obligatory signs of every criminal offence. The object, the subjective point, the objective point and the perpetrator.
Main part of this work is devoted to the analysis of the particular crimes according to Chapter I Title II of the Criminal Code. I devided this part systematicly into two chapters – intentional crimes and crimes caused by negligance. Chapter about the crimes caused by negligance describes more detailed crimes against health caused by road accidents, doctors and sportsman. There is an extensive practise of the courts in this field which I took into acount and I included some of the significant judicial sentences into this work.
Final part of this thesis consists of comparision of the Czech legislation with the Slovak legislation and with the Islamic law. Slovak legislation does not differ in any substantial way from the Czech legislation, while Islamic law differs diametrically. As a result of last events in the World I find the knowledge of the Islamic law quite convenient.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK