Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hospoda a sociální identifikace ve skupinách vysokoškolských studentů
Název práce v češtině: Hospoda a sociální identifikace ve skupinách vysokoškolských studentů
Název v anglickém jazyce: Pub and Social Identification in Groups of College Students
Klíčová slova: Hospoda, student, chování, sociální identita, vysokoškoláci, skupina, tvorba identity
Klíčová slova anglicky: Pub, student, behavior, social identity, college student, group, identity creation
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Milan Tuček, prom. mat., CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 24.07.2014
Datum zadání: 24.07.2014
Datum a čas obhajoby: 15.09.2014 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:18.08.2014
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2014
Oponenti: Michal Kotík, prom. mat.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Způsob řešení:
Ve výzkumu budu zkoumat jednu skupinu pražských vysokoškolských studentů, kteří společně navštěvují hospodu. Pravděpodobně půjde o skupinu studentů Univerzity Karlovy z humanitních oborů, předběžně to bude smíšená skupina studentů sociologie (jejímž členem je jeden ze spolužáků) s dalšími, nesociologickými obory.
Pro sběr dat použiji etnografického výzkumu – zúčastněné pozorování a rozhovory s členy skupiny. Zahrnu „field notes“ s co nejhustším popisem o složení a charakteristikách skupiny a jejich zvycích, jednání, chování a projevech. Vzhledem k povaze zúčastněného pozorování budu provádět diskuse se skupinou přímo v terénu. Provedu také polostrukturované individuální rozhovory se členy skupiny.

Použité zdroje:
• Bot, Sander Maria. 2007. Real life in the pub : an observational study on predictors of young adult social dribling. [online] Radboud University Nijmegen [cit. 4.6.2012]. dostupné z: http://repository.ubn.ru.nl/handle/2066/30230
• Hall, Timothy M. 2005, „Pivo at the Heart of Europe: Beer-drinking and Czech Identities.“ Pp 65-86 in Thomas M. Wilson. Drinking Cultures: Alcohol and Identity. Oxford: Berg Publishers.
• Horáková, Naďa. 2004, „Češi a hospody.“ Naše společnost 2004 [online] Praha: Sociologický ústav AV ČR, CVVM [cit. 31.5.2012] dostupné z: http://www.cvvm.cas.cz/upl/zpravy/100403s_or41025.pdf.
• Vinopal, Jiří. 2004, „Česká hospoda.“ Naše společnost 2004 [online] Praha: Sociologický ústav AV ČR, CVVM [cit. 31.5.2012]. dostupné z: http://www.cvvm.cas.cz/upl/zpravy/100398s_or41011b.pdf.
• Vinopal, Jiří. 2005, „Instituce hospody v české společnosti“. [online] Praha: Sociologický ústav AV ČR, CVVM [cit. 5.5.2012]. dostupné z: http://www.prazskehospody.com/joomla/files/100027s_Vinopal-hospody.pdf
• Vondráčková, Petra. 2010, „Vzorce užívání alkoholu u dětí a adolescentů.“ [online] Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK [cit. 31.5.2012]. dostupné z: http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/72/1980/Vzorce-uzivani-alkoholu-u-deti-a-adolescentu.
Seznam odborné literatury
• Carley, Kathleen. 1991. A Theory of Group Stability. American Sociological Review , Vol. 56, N. 3: 331-354.
• Evens, Terry, Don Handelman . 2006. The Manchester School: practice and ethnographic praxis in anthropology. New York: Berghahn Books.
• Köpping, Klaus-Peter, Bernhard Leistle, Michael Rudolph. 2006. Ritual and identity: performative practices as effective transformations of social reality. Berlin: LIT.
• Novotná, Eliška. 2010. Sociologie sociálních skupin. Praha: Grada.
• Novotný Vladimír. 1997. Hospody a pivo v české společnosti. Praha: Academia.
• Srivastava, Vinay Kumar. 2004, Methodology and fieldwork. New Delhi: Oxford University Press.
• Tajfel, H. 2010. Social identity and intergroup relations. Cambridge: Cambridge University Press
• Taylor, Stephanie. 2002. Ethnographic research: a reader. London: Sage.

Předběžná náplň práce
Základní charakteristika:
Hospody jsou tradičním místem setkávání osob z různých sociálních skupin. V Čechách je jedním z nejčastějších symbolů pro návštěvu hospody věta „jdeme na jedno?“, jež je pobídkou k návštěvě hospody, samotná hospoda je pak obvykle chápána jako místo k posezení nad pivem a popovídání s přáteli. Důvody návštěvy se mohou zdát různé – socializační, relaxační či kulturní. Navštěvování hospody vytváří a udržuje kontakt mezi členy skupiny a posiluje jejich vzájemné vztahy. Každá skupina, která pravidelně navštěvuje hospodu si postupně vytvoří své vlastní zvyky a chování, týkající se třeba konzumace piva (např. složitější provedení poťukání půllitry při přípitku) či výběru různých hospod („co točí za pivo?“).
Jednou ze skupin, která často navštěvuje hospody, jsou vysokoškolští studenti. Navštěvování hospod často patří ke stereotypnímu zobrazování „studentského života“.
Ve své práci se budu zabývat zkoumáním „hospodského chování“ stabilní skupiny vysokoškolských studentů. „Hospodské chování“ v sobě může zahrnovat spoustu typů chování – od speciálních přípitků, hraní různých her (karetní, biliár atd.), zpěv písní v určitých situacích, povinnosti přípitku při specifickém chování či dalších aktivit, které jsou spojeny s trávením času v hospodě.

Výzkumná otázka:
Práce se zabývá „hospodským chováním“ jako specifickou formou ritualizovaného chování. Na jedné skupině vysokoškolských studentů, kteří pravidelně navštěvují hospodu, se pokusím vymezit pravidla výběru hospod, rituály a chování spojené s „hospodským chováním“ při pobytu v hospodě.

Dosavadní stav poznání:
Dle výsledků zůstává česká hospoda stále populárním místem pro setkávání různých sociálních skupin. [Horáková 2004; Vinopal 2004a] Popisem českých zvyků v hospodě a pijácké identity se zabývá článek ve sborníku Thomase M. Wilsona. Pivo a hospody podle něj přispívají k národní identitě a formování „Češství“.
Vysokoškolští studenti konzumují alkohol více (což i podle výzkumu Naše společnost 2004 platí i v návštěvnosti hospody) a tráví více času v hospodě oproti majoritní nestudující populaci. Množství času strávené v hospodě může přispívat ke vzniku specifičtějších a rozvinutějších zvyků a k výraznějšímu projevu „hospodského chování“. [Vondráčková 2010]
Výběr aktivit v hospodě však podle studie Sandera Bota [2007] není závislý na konzumaci alkoholu či osobnostních charakteristikách členů. Tedy většina aktivit a podobných projevů „hospodského chování“ se vztahuje k samotné skupině, nikoli jednotlivci. Vinopal [2005] v jedné z dalších studií uvádí, že tvorba rituálů je spojena právě s vlastnostmi skupiny a dává individuím pocit fungujícího řádu a stability skupiny.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK