Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Krize v Ústavu pro studium totalitních režimů v českém periodickém tisku
Název práce v češtině: Krize v Ústavu pro studium totalitních režimů v českém periodickém tisku
Název v anglickém jazyce: Crisis in the institute for the study of totalitarian regimes in czech periodic press
Klíčová slova: noviny, diskurz, ideologie, hodnocení, komunismus, mýtus, dobro, zlo
Klíčová slova anglicky: newspapers, dicsourse, ideology, evaluation, communism, myth, good, evil
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.07.2014
Datum zadání: 16.07.2014
Datum a čas obhajoby: 22.06.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2016
Oponenti: PhDr. Jan Křeček, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Barthes, Roland. Mytologie. Dokořán, Praha, 2004
Vedle zamyšlení nad aspekty konzumní společnosti nabízí tato kniha také úvahy o mýtu v rámci levice i pravice. V jednotlivých kapitolách řeší např. otázku četby a definování mýtu nebo jeho nutnost a limity.


Dijk, Teun Adrianus van. Ideology: a multidisciplinary approach. Sage Publications, London, 2000
V této knize nabízí van Dijk multidisciplinární přístup ke studiu ideologie, kterou definuje jako základ sociální reprezentace skupin. Zkoumá zde reprodukci ideologie a také funkce, jaké ideologie zastává ve vztazích mezi společenskými skupinami.

Eco, Umberto. Meze interpretace. Karolinum, Praha, 2004
V knize Meze interpretace se Eco zamýšlí nad tím, do jaké míry lze text interpretovat a zda skutečně platí, že jakmile je text napsán, je možno ho vykládat libovolným způsobem. Definuje zde kritéria, která musí interpret ve svém výkladu textu dodržovat.

Richardson, John E. Analysing Newspapers. An Approach from Critical Discourse Analysis. Blackwell Publishers, Oxford, 2007
Tato kniha poskytuje návod, jak kriticky přistupovat k novinářským textům. Zkoumá funkci a účinky jazyka a celou problematiku dokumentuje na konkrétních příkladech. Zabývá se také vztahem mezi textem a publikem, kterému je určen, a materiálními podmínkami, ve kterých text vzniká.

Šaradín, Pavel. Historické proměny pojmu ideologie. Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno, 2001
První část knihy obsahuje autorův vlastní text na téma ideologie, v níž sleduje vznik ideologie, jeho marxistické i nemarxistické pojetí a zamýšlí se také nad tezemi o konci ideologie. Druhá část poté obsahuje klíčové texty dalších autorů na téma ideologie (mj. Arendtová, Marx, Manheim).
Předběžná náplň práce
Základním cílem této práce je ukázat, že způsob zpravování o jednom tématu ve třech různých českých novinách se výrazně liší podle ideologie autorů i samotných novin. Zpravodajství by mělo být informativní, nestranné, bez hodnocení autora. Výsledný článek je však vždy určitým způsobem zaujatý.
Autor nemusí používat hodnotící výrazy, aby hodnotil; může ovlivnit výsledek volbou těch správných mluvčích, jejich umístěním do výhodné či nevýhodné pozice nebo je může dokonce zcela vyřadit z textu. Autor si vybírá, který příběh bude vyprávět a který rámec použije.
Tato práce se soustředí na krizi v Ústavu pro studium totalitních režimů z dubna 2013, kdy byl odvolán ředitel Daniel Herman a byla jmenována nová ředitelka Pavla Foglová. Tato událost studiu (skrytých) hodnocení a ideologie vyhovuje, neboť je úzce spojena s komunistickou minulostí českého národa - každý na ni má nějaký názor, novináře nevyjímaje.
Po teoretickém výkladu základních pojmů a konceptů jako je signifikace, diskurz a ideologie následuje analýza tří nebulvárních českých novin: Lidových novin, Mladé fronty DNES a Práva. Jejich příběh je hlavním předmětem této práce.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main aim of this thesis is to prove that the style of news coverage of one topic in three different Czech newspapers differs significantly, based on ideology of authors and newspapers too. News reporting should be informative, unbiased, without assessments of its author. However the resulting article is always biased in some way.
The author doesn’t have to use evaluating words to evaluate; he or she can affect the result by choosing right speakers, placing them in favorable or disadvantageous position or even cut them out of the text. The author can choose which story to tell and which frame to use.
This thesis focuses on crisis in the Institute for the Study of Totalitarian Regimes in April of 2013, when the director Daniel Herman was dismissed and new director Pavla Foglová was appointed. This event is suitable for the study of (hidden) evaluation and ideology, because it is closely connected with communist history of Czech nation - everyone has some opinion about it, journalists included.
After the theoretical explanation of main terms and concepts like signification, discourse and ideology comes the analysis of three non-tabloid Czech newspapers: Lidové noviny, Mladá fronta DNES and Právo. Their story is the main subject of this thesis.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK