Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kryomletí slitin Ti
Název práce v češtině: Kryomletí slitin Ti
Název v anglickém jazyce: Cryomilling of Ti alloys
Klíčová slova: mletí kovových prášku, titan
Klíčová slova anglicky: ball-milling, titanium
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: projekt
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyziky materiálů (32-KFM)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. RNDr. Josef Stráský, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2014
Datum zadání: 24.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.12.2014
Zásady pro vypracování
Vymezení projektu:
Studentský projekt se týká mletí kovových prášků pomocí kryo-mlýna Union Process Attritor 01 HD. Mletí se realizuje v kapalném dusíku. Studentský projekt má výrazně experimentální charakter.

Stav poznání:
Při kulovém mletí kovových prášků dochází ke zjemňování částic prášku a zároveň k plastické deformací jednotlivých částic. Tím dochází ke zjemnění mikrostruktury - ke zmenšení zrn v jednotlivých částicích. Tento proces má určitou mez kdy dojde k rovnováze mezi plastickou deformací a procesy zotavení a rekrystalizace, které jsou obecně teplotně závislé. Při mletí při snížených teplotách tedy lze očekávat dosažení výrazného zjemnění mikrostruktury. Jedná se o velmi moderní pokročilou problematiku, která je v centru vědeckého výzkumu v oblasti kovových prášků. Kryo-mletí je technicky náročný proces. Hlavním předmětem studentského projektu je seznámení studenta s problematikou mletí kovových prášků a realizace mletí testovací práškové slitiny Ti-6Al-4V.

Cíle SFG
1) Student se seznámí s aktuální literaturou týkající se kryomletí kovových materiálů.
2) Student se seznámí s funkcemi kryomlýna a se způsobem přípravy kovových prášků.
3) Student provede testovací mletí prášku slitiny Ti-6Al-4V
4) Student se bude podílet na charakterizaci výchozího a namletého prášku mikroskopickými technikami
Seznam odborné literatury
Union Process Inc.: Manual for cryo-milling Attritor 01 HD
D.B. Witkin, E.J. Lavernia: Synthesis and mechanical behavior of nanostructured materials via cryomilling, Prog. Mat. Sci. 51 (2006), 1-60
E.J. Lavernia, B.Q. Han, J.M. Schoenung: Cryomilled nanostructured materials: Processing and properties, Mat Sci Eng A 493 (2008) 207-214
K.B. Demétrio: Cryomilling and Spark Plasma sintering of 2024 Aluminium Alloy, PhD Thesis, University of Trento, 2011
Předběžná náplň práce
Technologie kryomletí je běžně používána pro biologické materiály, které při nízkých teplotách křehnou. Kryomlýn s dostatečnou energií umožňující mletí kovových prášků je unikátním zařízením. Při kulovém mletí kovových prášků dochází ke zjemňování částic prášku a zároveň k plastické deformací jednotlivých částic. Tím dochází ke zjemnění mikrostruktury - ke zmenšení zrn v jednotlivých částicích. Tento proces má určitou mez kdy dojde k rovnováze mezi plastickou deformací a procesy zotavení a rekrystalizace, které jsou obecně teplotně závislé. Při mletí při snížených teplotách tedy lze očekávat dosažení výrazného zjemnění mikrostruktury. Jedná se o velmi moderní pokročilou problematiku, která je v centru vědeckého výzkumu v oblasti kovových prášků. Kryo-mletí je technicky náročný proces. Hlavním předmětem studentského projektu je seznámení studenta s problematikou mletí kovových prášků a realizace mletí testovací práškové slitiny Ti-6Al-4V.
Student se seznámí s problematikou mletí kovových prášků při nízkých teplotách a bude se podílet na experimentech prováděných na tomto novém zařízení.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK