Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Působení vybraných analogů odvozených od látky 7-MEOTA na některé aspekty cholinergního systému
Název práce v češtině: Působení vybraných analogů odvozených od látky 7-MEOTA
na některé aspekty cholinergního systému
Název v anglickém jazyce: Chosen Analogues Derived from Substance 7-MEOTA
Action on Some Aspects of Cholinergic System
Klíčová slova: Alzheimer, demence, cholinergní systém, acetylcholin, takrin, 7-MEOTA, 7-methoxytakrin
Klíčová slova anglicky: Alzheimer, dementia, cholinergic system, acetylcholine, tacrine, 7-MEOTA, 7-methoxytacrine
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra antropologie a genetiky člověka (31-110)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jan Říčný
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 20.03.2014
Datum zadání: 20.03.2014
Datum odevzdání elektronické podoby:04.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2014
Oponenti: RNDr. Lucie Hejnová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomant se v první fázi seznámí s příslušnou literaturou, vypracuje její přehled v písemné formě a na semináři LBPM prokáže, jak pronikl do dané problematiky (letošní zimní semestr 2011).
V další fázi (od 20.2.2012) bude pracovat v laboratoři pod vedením RNDr. Jana Říčného, CSc. Bude charakterizovat několik (cca 3-6) vybraných analogů 7-MEOTA, syntetizovaných v laboratoři FVZ UK v Hradci Králové. Konkrétně bude sledovat kinetiku inhibice acetylcholinesterázy a butyrylcholinesterázy (na enzymatických preparátech komerčních čistých enzymů a na extraktech, připravených z mozkové a srdeční tkáně laboratorního potkana). K měření enzymatické reakce použije syntetických analogů acetylcholinu – acetylthiocholinu a butyrylcholinu – butyrylthiocholinu a jejich hydrolýzu bude sledovat spektrofotometricky metodou založenou na protokolu dle Ellmana. Získaná data bude analyzovat počítačovým programem vhodným pro zpracování enzymové kinetiky (GraphPad Prism). V další fázi bude měřit případnou inhibici daných syntetizovaných látek na vazbu analogu ACh na cholinergní receptory. Jako analog ACh bude použit chinuklidinyl benzylát, vazbu bude sledovat na preparátu membrán připravených z tkáně laboratorních potkanů, bude používat membránový harvestor Brandel. Získaná data bude opět analyzovat počítačovým programem GraphPad Prism. Diplomant bude (s výjimkou zabíjení zvířat, určených pro přípravu tkáňových extraktů a membrán) po zacvičení provádět uvedené práce samostatně; v laboratoři nebo její blízkosti bude vždy přítomen školitel, nebo jiný zkušený pracovník).
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In a first phase a student is going to familiarize himself with an appropriate literature, create its overview in a written form and demonstrate his insight in the given issue in a LBPB (Laboratory of Biochemistry and Pathophysiology of a Brain) workshop (this winter semester 2011).
In the next phase (since 2. 20. 2012) he will work in a laboratory led by RNDr. Jan Říčný, CSc. He’ll characterize a couple (c. 3-6) of chosen analogues 7-MEOTA synthesised in a laboratory of FZV UK in Hradec Králové. Concretely, he’s going to monitor kinetics of acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase inhibition (using enzymatic preparations of commercial clean enzymes and extracts prepared from a brain and hearth tissue of a laboratory rat). For measuring of an enzymatic reaction he’ll use synthetic analogues of acetylcholine – acetylthiocholine and butyrylcholine – butyrylthiocholine and he’ll monitor their hydrolysis by a spectrophotometric method based on a protocol according to Ellman. Gained data he’ll analyze by a computer program proper for processing of enzymatic kinetics (GraphPad Prism). In the next phase he’ll measure a possible inhibition of the given synthetised substances on connection of ACh analogue to cholinergic receptors. As an ACh analogue will be used quinuclidinyl benzilate, the connection will be monitored by using preparations of membranes prepared from a laboratory rat tissue and also a membrane harvester Brandel will be used. Obtained data he’ll further analyze by a computer GraphPad Prism. After a training the student will perform all the mentioned tasks on his own (excluding killing of animals dedicated for the tissue extracts preparations). In the laboratory or its proximity there’ll be always present a tutor or another experienced worker.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK