Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ne Bruselu-Národní demokracie: konzervativně radikální strana
Název práce v češtině: Ne Bruselu-Národní demokracie: konzervativně radikální strana
Název v anglickém jazyce: Ne Bruselu-Národní demokracie: Radical conservative party
Klíčová slova: Ne Bruselu - Národní demokracie, konzervatismus, krajní pravice, nacionalismus, radikalismus, Česká republika
Klíčová slova anglicky: Ne Bruselu - Národní demokracie, conservatism, extreme right wing, nationalism, radicalism, The Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jan Charvát, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.03.2014
Datum zadání: 27.06.2014
Datum a čas obhajoby: 16.06.2015 00:00
Místo konání obhajoby: IPS FSV UK, U kříže 8/661 158 00 Praha 5 – Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2015
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2015
Oponenti: Mgr. Jakub Stauber, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Hlavní výzkumná otázka a metodologie
Předkládaná bakalářská práce se zaměří na otázku, zdali politická strana Ne Bruselu – Národní demokracie představuje v českém prostředí skutečně konzervativně radikální stranu. Bude se jednat o případovou studii s deskriptivními prvky, která bude na základě teoretických vymezení a hodnotových postojů strany a její prezentace analyzovat, jestli je odpovídající označit tuto stranu za příklad konzervativně radikální strany, nebo zdali můžeme zařadit tuto politickou stranu mezi jiné ideologické proudy v rámci krajní pravice.

Předběžná struktura práce:
1. Úvod
2. Teoretické vymezení
3. Právo a Spravedlnost
4. Ne Bruselu-Národní demokracie
a) Vznik
b) Hodnotové postoje
c) Deklarovaná ideologie
d) Reprezentovaná ideologie
e) Organizace
5. Závěr
Seznam odborné literatury
Monografie:
BASTL, M. (2011). Krajní pravice a krajní levice v ČR. Vyd. 1. Praha: Grada.
DANICS, Š. (2003). Extremismus. Vyd. 1. Praha: Triton.
FIALA, P. (1998). Politický extremismus a radikalismus v České republice. Vyd. 1. Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií.
HEYWOOD, A. (2008). Politické ideologie. Vyd. 4. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk.
HEYWOOD, A. (2008). Politologie. Vyd. 3. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk.
HIRTLOVÁ, P.; SRB, V. (2007). Radikalismus a jeho projevy v současném světě: sborník z mezinárodní vědecké konference ARC-VŠPSV, 10.-11.5.2007 v Kolíně. Vyd. 1. Kolín: Nezávislé centrum pro studium politiky, Academia Rerum Civilium - Vysoká škola politických a společenských věd.
CHARVÁT, J. (2007). Současný politický extremismus a radikalismus. Vyd. 1. Praha: Portál.
MAREŠ, M. (2003). Pravicový extremismus a radikalismus v ČR. Vyd. 1. Brno: Centrum strategických studií.
MAREŠ, M. (2005). Terorismus v ČR. Vyd. 1. Brno: Centrum strategických studií.
MAREŠ, M.; SVOBODA, I.; STEHLÍK, E. (2011). Extremismus jako bezpečnostní hrozba. Vyd. 1. Praha: Ministerstvo obrany České republiky, Odbor komunikace a propagace (OKP).
RATAJ, Jan. (2008). Návraty českého krajně pravicového antisemitismu. In MACHAČOVÁ, H. První pražský seminář. Dopady holocaustu na českou a slovenskou společnost ve druhé polovině 20. století. Praha: Varies Praha s.r.o. - SAŽ, s. 111-120.
RATAJ, J. (2006). Vize české nacionální politiky v soudobých konceptech krajní pravice v
České republice. In NĚMEC, J.; ŠŮSTKOVÁ, M. (eds.). III. Kongres českých
politologů, Olomouc 8-10. 9. 2006. Praha – Olomouc: Česká společnost pro politické vědy, s. 170-191.

Periodické zdroje:
MARŠÁK, J. (2007). Postavení extrémně pravicových stran ve stranickém systému ČR v letech 1989-2006 a jejich programová východiska. Politologická revue. Roč. 12, č. 2, s. 3-34.
SMOLÍK, Josef, VEJVODOVÁ, Petra. Nové trendy české krajní pravice. Rexter [online]. 2013. Roč. 11, č. 1 [cit. 2014-05-06]. Dostupný z WWW <http://casopis.rexter.cz/rexter_01_2013.pdf>. ISSN 1214-7737.
SMOLÍK, Josef. Česká krajní pravice ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009. Rexter [online]. 2010. Roč. 8, č. 1. [cit. 2014-05-06]. Dostupný z WWW <http://casopis.rexter.cz/rexter_01_2010.pdf>. ISSN 1214-7737.
Předběžná náplň práce
Tématu politického extremismu v České republice je věnována veliká pozornost nejen ze strany akademické obce, ale i ze strany masových médií, například z důvodů protiromských pochodů. Za příklad politické extremistické strany část veřejnosti a médií označuje též politickou stranu Ne Bruselu – Národní demokracie vedenou Adamem B. Bartošem, která vznikla v roce 2014 přejmenováním politického hnutí Právo a Spravedlnost. Strana Ne Bruselu – Národní demokracie sebe sama představuje jako konzervativní a vlasteneckou stranu, která prosazuje národní zájmy a tradiční hodnoty. Strana se snaží získat sympatie a podporu od občanů zejména odporem proti setrvání v Evropské unii a obecným odporem vůči EU.
Ve své práci se budu zabývat vznikem politické strany Ne Bruselu – Národní demokracie na základech politického hnutí Právo a Spravedlnost a jejím následným vývojem. Pozornost budu věnovat organizaci této strany, jejím hodnotám a prezentované ideologii. Dále se zaměřím na kandidaturu do voleb do Evropského parlamentu 2014, ve kterých strana Ne Bruselu – Národní demokracie kandidovala na samostatné kandidátce.

Vymezení tématu
Ve své bakalářské práci se budu chtít věnovat tématu politické strany Ne Bruselu – Národní demokracie vystupující na obranu kulturního nacionalismu a proti, z jejího pohledu, rozkladným vlivům společnosti, jako je masová imigrace a multikulturalismus. V předkládané práci se budu zabývat názory a myšlenkami, se kterými tato strana vystupuje, a na základě kritérií ideologického vymezení se pokusím posoudit, zda se jedná o stranu radikálně konzervativní. Pod pojmem extrémismus můžeme najít několik ideologií, které můžou mít více odlišností než podobností, a tudíž je pojem extrémismus chápán, zejména bezpečnostními složkami, jako zastřešující pojem pro ideologie či aktivity směřující proti ústavě a demokracii. Pojem radikalismus je užíván pro označení takových politických názorů, které by v důsledku zavedení do praxe vedly ke značným změnám ve společnosti či politice, avšak nedošlo by k likvidaci demokracie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Introduction
Much attention has been paid to the topic of political extremism in the Czech Republic not only by academia, but also by the mass media, for reasons such as anti-Roma protests. Some of the public and the media refer to the political party Ne Bruselu – Národní demokracie (lead by Adam B. Bartos and founded in 2014 after the renaming of the political movement Law and Justice) as an example of an extremist political party. The party Ne Bruselu - Národní demokracie considers itself a conservative and nationalist party that advocates national interests and values. The party is trying to gain sympathy and support from czech citizens specifically through its opposition to the Czech Republic remaining in the European Union and a general resistance to the EU.
My work will be address the emergence of the political party Ne Bruselu – Národní demokracie, based on the political movement of Právo a Spravedlnost and its subsequent development. I will present the organization of the party, its values and presented ideology. Furthermore, I will focus on its candidacy in the European Parliament elections in 2014, when the party Ne Bruselu – Národní demokracie ran on the independent party ticket.

Definition of the topic
In my thesis I would like to address the topic of the political party’s Ne Bruselu – Národní demokracie‘s rise to the defense of cultural nationalism and its stance against mass immigration and multiculturalism, which the party considers as destructive influences of society. In the presented work, I will discuss views and ideas lobbied by this party and, based on the criteria of ideological demarcation, will try to assess whether it is a radically conservative party. The term extremism includes several ideologies, which may have more differences than similarities, and therefore the concept of extremism is understood to be, especially by the security forces, an umbrella term for ideology or activities directed against the constitution and democracy. The concept of radicalism is used to describe such political views, which, if used in practice, would lead to significant changes in society or politics, but not to the destruction of democracy.
The main research question and methodology
The present thesis focuses on the question of whether the political party Ne Bruselu – Národní demokracie represents a genuinely radical conservative party in the czech setting. It will be a case study with descriptive elements and, based on the party’s theoretical demarcation, value position and presentation, will analyze whether it is appropriate to designate this party as an example of a conservative radical party, or whether this party can be categorized rather as an ideological current of the extreme right.

Preliminary structure of work:
1. Introduction
2. Theoretical definition
3. Právo a Spravedlnost
4. Ne Bruselu-Národní demokracie
a) Establishment
b) Attitudes
c) Declared ideology
d) Represented ideology
e) Organization
5. Conclusion
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK