Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Trestný čin zanedbání povinné výživy podle §196 trestního zákoníku
Název práce v češtině: Trestný čin zanedbání povinné výživy podle §196
trestního zákoníku
Název v anglickém jazyce: Crime of Evasion of Alimony Payments under s. 196
of the Criminal Code
Klíčová slova: částečná dekriminalizace; neplnění vyživovací povinnosti; výživné; vymáhání výživného
Klíčová slova anglicky: partial decriminalisation; non-compliance with the duty to maintain and support; child support; enforcement of child support
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.12.2013
Datum zadání: 19.12.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.12.2013
Datum a čas obhajoby: 11.12.2020 11:00
Místo konání obhajoby: m. 313
Datum odevzdání elektronické podoby:30.09.2020
Datum proběhlé obhajoby: 11.12.2020
Oponenti: doc. JUDr. Bc. Vladimír Pelc, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předkládaná rigorózní práce se věnuje jednomu z nejčastěji páchaných trestných činů v České republice, a to trestnému činu zanedbání povinné výživy podle § 196 trestního zákoníku a obecně problematice neplnění vyživovací povinnosti rodičů vůči dětem, kdy záměrem této práce je komplexní výklad tohoto tématu. Práce je rozčleněna celkem do sedmi kapitol doplněných o úvod a závěr. V první kapitole je pozornost věnována historickým kořenům tohoto trestného činu, neboť trestnost neplnění vyživovací povinnosti má na našem území dlouhou tradici. Následně je v druhé kapitole nastíněna základní charakteristika tohoto trestného činu a je proveden detailní rozbor jednotlivých znaků dvou základních skutkových podstat v ustanovení § 196 odst. 1 a § 196 odst. 2 trestního zákoníku a kvalifikované skutkové podstaty k těmto dvěma základním skutkovým podstatám. Vzhledem k blanketnímu charakteru skutkové podstaty trestného činu zanedbání povinné výživy je v třetí kapitole tato práce doplněna o výklad soukromoprávní úpravy vyživovací povinnosti. Ve čtvrté kapitole této práce je provedena analýza nejčastějších důvodů a motivů neplnění vyživovací povinnosti a vliv těchto důvodů na trestní odpovědnost pachatelů. Nastíněny jsou i aktuální problémy, které se v praxi v souvislosti s trestným činem zanedbání povinné výživy běžně vyskytují, kdy je tento výklad doplněn o odkazy na aktuální judikaturu. Pro úplné zpracování tohoto tématu předkládaná práce osvětluje důvody zániku trestnosti tohoto trestného činu a zejména se zaměřuje na výklad speciálního ustanovení o účinné lítosti podle § 197 trestního zákoníku. Pátá kapitola je věnována tématu trestání, kdy je pohled zaměřen na nejčastěji ukládané tresty za trestný čin zanedbání povinné výživy, který je doplněn o dostupná statistická data. Šestá kapitola se zabývá vybranými procesními otázkami, které jsou v souvislosti s problematikou trestného činu zanedbání povinné výživy nejčastěji řešeny. Závěr této práce shrnuje aktuální diskutované otázky týkající se neplnění vyživovací povinnosti a zamýšlí se nad efektivitou současné právní úpravy a možné změny právní úpravy v budoucnu. Prezentovány jsou aktuální názory na možnou dekriminalizaci neplnění vyživovací povinnosti včetně různých variant korekcí tohoto trestného činu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The presented Advanced Master’s thesis describes one of the most frequently committed criminal offences in the Czech Republic, specifically the criminal offence of neglecting the duty to maintain and support pursuant to Section 196 of the Criminal Code and, in general, the issue of parents’ failure to comply with the duty to maintain and support their children; this thesis aims to provide a comprehensive description of this topic. The thesis is divided into seven chapters supplemented by an introduction and a conclusion. Chapter one focuses on the historical roots of this criminal offence, as the punishability of non-compliance with the duty to maintain and support has a long tradition in this country. Subsequently, chapter two outlines the basic characteristics of this criminal offence and provides a detailed analysis of the individual elements of two basic merits under Section 196 (1) and (2) of the Criminal Code, as well as of the qualified merits with respect to these two basic merits. In view of the blanket nature of the merits of neglecting the duty to maintain and support, chapter three hereof describes the private-law regulation of the duty to maintain and support. Chapter four analyses the most common reasons and motives for non-compliance with the duty to maintain and support, as well as the effect thereof on perpetrators’ criminal liability. The thesis also outlines the current issues that are common in practice in relation to the criminal offence of neglecting the duty to maintain and support; references to the current case law are also provided. In order to fully cover this topic, the presented thesis explains the reasons for extinction of punishability of this criminal offence and, in particular, describes in detail the special provision on effective repentance under Section 197 of the Criminal Code. Chapter five deals with the topic of punishment, focusing on the most frequently imposed punishments for the criminal offence of neglecting the duty to maintain and support; available statistical data are provided as well. Chapter six covers selected procedural issues that are most often addressed in the context of the criminal offence of neglecting the duty to maintain and support. To conclude with, the thesis summarises the issues that are nowadays discussed in relation to non-compliance with the duty to maintain and support, and ponders over the effectiveness of the current legislation and possible future amendments to the applicable laws. Prevailing opinions are also presented on potential decriminalisation of non-compliance with the duty to maintain and support, including the different variants of corrections of this criminal offence.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK