Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Volby do Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království
Název práce v češtině: Volby do Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království
Název v anglickém jazyce: General election to the House of Commons.
Klíčová slova: Dolní sněmovna, referendum o alternativním hlasování, většinový volební systém "první v cíli", všeobecné volby
Klíčová slova anglicky: House of Commons, Alternative Vote Referendum, First Past the Post, General Election
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Věra Jirásková, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.10.2014
Datum zadání: 23.10.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 16.09.2015
Datum a čas obhajoby: 15.09.2015 14:30
Místo konání obhajoby: kancelář č. 240
Datum odevzdání elektronické podoby:01.07.2015
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2015
Oponenti: JUDr. Miluše Kindlová, M.Jur., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem práce je analýza volebního procesu všeobecných voleb do Dolní sněmovny britského Parlamentu. Text sestává z rozboru problematiky dvou základních otázek. První otázka je, co se týče rozsahu, obsáhlejší a jedná se o zmíněnou analýzu voleb. Druhá oblast problematiky souvisí úzce s první a týká se referenda o změně volebního systému v roce 2011.
Text práce je logicky strukturován do 4 základních kapitol, které jsou zpravidla dále členěny na podkapitoly. První kapitola se věnuje pouze obecně britskému Parlamentu od historických počátků, až po dnešní moderní podobu. Zároveň zahrnuje stručnou specifikaci obou sněmoven, včetně jejich složení a zaměření náplně práce. Druhá kapitola je již zaměřena na otázku všeobecných voleb, v úvodu se věnuje aplikovanému volebnímu systému. Ten je založen na principu „first past the post“, který řadíme do „rodiny“ většinových volebních systémů. Zmíněny jsou i specifika aplikace daného systému, tedy výhody a tzv. systémové chyby, které přináší. Další podkapitola se věnuje systematice právní úpravy voleb. V souvislosti s tímto je důležité zdůraznit, že neexistuje jeden volební zákon, který by přehledně reguloval celý volební proces. Právní úprava vykazuje množství opakujících se ustanovení, nepřehlednost a značnou komplikovanost. Zákon „Representation of the People Act 1983“ můžeme považovat za základní pramen úpravy voleb. Systematika zákona se dělí do tří hlavních sekcí; právo volit a výkon tohoto práva, právní úprava volební kampaně a soudní řízení ve věci voleb. Právní regulace zbylých institutů je roztříštěna v mnoha složkových zákonech. Tyto instituty jsou rozebrány v dalších podkapitolách s odkazy na relevantní legislativu.
Třetí kapitola se zabývá samotným hlasováním, vyhodnocením výsledků voleb a možností soudního přezkumu voleb. Jsou zde zmíněny i alternativní metody hlasování, které jsou britskými občany v praxi často používány. V souvislosti se soudním přezkumem voleb jsou zdůrazněny okolnosti, za kterých mohou oprávněné osoby podat žalobu k Vrchnímu soudu. V posledních letech je to často používaný nástroj k zpochybnění legitimity výsledku voleb. Poslední kapitola pojednává o okolnostech, které vedly k uspořádání referenda o změně volebního systému v roce 2011. Hovoří o potencionálních výhodách, které by přinesl model alternativního hlasování. Taktéž vysvětluje důvody, proč se v referendu vyslovilo 67,9 % voličů proti změně volebního systému. Závěrem je zdůrazněno, že i přestože 60 % oprávněných voličů má stále zájem o volební reformu, s ohledem na výsledek květnových všeobecných voleb se jí minimálně následující funkční období vlády nedočkají.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this thesis is to analyze the electoral process of general elections to the House of Commons of the British Parliament. The text analyzes the problematics of the two basic questions. The first question is, in regards to the scope, more comprehensive, and it is an analysis of the aforementioned general elections. The second area of the matters relates closely to the first area and concerns the referendum on changing the electoral system in 2011.
The text is logically structured into four chapters, which are usually further divided into subsections. The first chapter is devoted purely to the British Parliament in general, spanning from their historical origins to today's modern appearance. It also includes a brief specification of both of the Houses, including their composition and a scope of work. The second chapter is discussing the matter of general elections, the introduction to this chapter is devoted to applied electoral system. This system is based on the principle of "first past the post", which belongs to the "family" of majority electoral systems. The specifics of the application of the system are mentioned, pointing out the benefits and so-called system errors that the system entails. Next subsection discusses the systematics of election legislation. In relation to this, it is important to emphasize that there is no single electoral law that would clearly regulate the entire electoral process. Legislation has a multiplicity of repeating provision clutters and can be seen as considerably complex. The law "Representation of the People Act 1983” can be considered as a basic source of electoral arrangements. Classification of the law is divided into three main sections; the right to vote and an execution of this right, legislation of electoral campaigns and legal proceedings related to elections. Legal regulation of the remaining institutions is fragmented within numerous constituent laws. These institutes are discussed in further subsections and are linked to relevant legislation.
The third chapter deals with the actual voting, assessing the results of the elections and the possibility of judicial review of elections. Alternative voting methods, which are in practice often used among British citizens, are also mentioned. In connection to the judicial review of elections, the thesis emphasizes the circumstances under which such persons may bring an action to the High Court. In recent years, it is a frequently used tool to challenge the legitimacy of the election results. The last chapter discusses the circumstances that led to the referendum on changing the electoral system in 2011. The potential benefits that would be provided by an alternative model of voting are stated. It also explains reasons why, in a referendum, 67.9% voters voted against changing of the electoral system. Finally, it is emphasized that even though 60% of eligible voters are still interested in pursuing the electoral reform, it will be not possible during this government’s term given the outcome of the May general elections.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK