Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dříve vyslovená přání v legislativě České republiky v komparaci s Australskou právní úpravou
Název práce v češtině: Dříve vyslovená přání v legislativě České republiky v komparaci s Australskou právní úpravou
Název v anglickém jazyce: Living will in the Czech Republic´s legislation in comparison with Australian Legislation
Klíčová slova: Dříve vyslovená přání, Autonomie pacienta
Klíčová slova anglicky: Advance directives/Living will, Patient's autonomy
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Petr Šustek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.11.2013
Datum zadání: 05.11.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.09.2014
Datum a čas obhajoby: 19.09.2014 12:00
Místo konání obhajoby: v m.č.130
Datum odevzdání elektronické podoby:24.06.2014
Datum proběhlé obhajoby: 19.09.2014
Oponenti: prof. JUDr. Josef Salač, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce je podrobný popis a rozbor institutu dříve vysloveného přání v České republice v porovnání s právní úpravou Australského společenství. Z právních úprav Australského společenství se tato práce zabývá právní úpravou státu Queensland a Severního teritoria.
Metody použité pro dosažení vytyčeného cíle jsou analytické rozbory právních norem a komparace jednotlivých právních úprav.
Úvodní kapitoly této práce se soustředí na samotný princip autonomie pacienta v legislativě České republiky a na ochranu integrity člověka a jeho osobnosti obecně. Práce se nezabývá pouze právní úpravou obsaženou v zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ale zmiňuje i právní úpravu zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.
V další kapitole jsou rozebrána jednotlivá základní práva pacientů, jako je právo na život a zdraví, právo na sebeurčení a právo na důstojnost.
V další části práce se autorka zaměřuje již na institut dříve vysloveného přání, a to nejprve v rámci mezinárodněprávní úpravy. Součástí této kapitoly je i vymezení kritických názorů na dříve vyslovená přání a zároveň i vyzdvihnutí pozitiv jejich užití v praxi.
Po vymezení insitutu v rámci mezinárodní úpravy se autorka práce soustředí na právní úpravu České republiky. Autorka nezmiňuje pouze zákon o zdravotních službách, ale také právně nezávazné dokumenty zabývající se resuscitací a ukončováním léčby.
V další části práce je obsaženo vymezení autonomie pacienta v rámci britské a australské rozhodovací soudní praxe.
Část obsahující rozbor institutu dříve vysloveného přání v Austrálii se skládá ze tří podkapitol. Nejprve je rozebráno case law, poté statutární předpisý státu Queensland – The Powers of Attorney Act 1998 (Qld) a konečně statutární předpisy Severního teritoria - The Natural Death Act 1988 (NT).
V závěrečné části diplomové práce se autorka pokusila upravit stávající § 36 zákona o zdravotních službách, kde je právě zakotven institut dříve vysloveného přání, a to s ohledem na poznatky, které prostřednictvím analýzy a mezinárodní komparace získala.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this thesis is a detailed description and analysis of the institute advance directives/previously expressed wishes in the Czech Republic in comparison with the Australian legislation. This thesis deals with the Queenland’s legislation and the legislation of the Northern Territory.
The methods used in this thesis are analyzes of legal norms and comparison of specific law regulations.
Introductory chapters are focused on the principle of patient‘s autonomy in the Czech Republic legislation and on the protection of the person’s integrity. The thesis covers not only the rules contained in the Act. No. 89/2012 Coll., the Civil Code, but also mentions rules in the Act. No. 40/1964 Coll., the Civil Code.
The next chapter is focused on different patient‘s rights, such as the right to life and be healthy, the right to self-determination and the right to dignity.
In the second part, the author focuses on the institute of advance directives/previously expressed wishes. First within the international legal framework. This chapter also underlines negative opinions about advance directives/previously expressed wishes and points out the benefits of their use in practice.
Next the author focuses on the Czech legal regulations. The author does not mention only the Health Services Act, but also not legally binding documents dealing with termination of resuscitation and treatment.
The second part the thesis contains the definition of patient autonomy within the British and Australian case law.
The part focusing on analysis of advance directives/ previously expressed wishes in Australia consists of three sections. First, there is a discussion of the case law, then the statutory regulations of the Queensland - The Powers of Attorney Act 1998 (Qld) and finally the statutory regulations of the Northern Territory - The Natural Death Act 1988 (NT).
In the final part of the thesis, the author tries to modify the existing s. 36 of the Health Services Act, where he is currently anchored institute of advance directives/ previously expressed wishes.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK