Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mezinárodní dvojí zdanění
Název práce v češtině: Mezinárodní dvojí zdanění
Název v anglickém jazyce: International double taxation
Klíčová slova: Mezinárodní dvojí zdanění Smlouva o zamezení dvojího zdanění Mezinárodní zdaňování příjmů a majetku
Klíčová slova anglicky: International double taxation Convention for the avoidance of double taxation International taxation of income and capital
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Petr Novotný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.11.2013
Datum zadání: 04.11.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.01.2015
Datum a čas obhajoby: 29.01.2015 16:30
Místo konání obhajoby: PF UK místnost č. 321
Datum odevzdání elektronické podoby:28.11.2014
Datum proběhlé obhajoby: 29.01.2015
Oponenti: JUDr. Roman Vybíral, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce se zabývá problematikou mezinárodního dvojího zdanění příjmů a majetku a způsobů jeho řešení. Mezinárodní dvojí zdanění je problémem, kterým se státy počaly zabývat již koncem 19. století. Intenzita tohoto zájmu zesílila po první světové válce, kdy se mezinárodnímu dvojímu zdanění začala věnovat Liga národů jakožto předchůdkyně OSN. Největší pozornosti se jevu dvojího zdanění v oblasti zdaňování příjmů a majetku s mezinárodním prvkem však začalo dostávat po druhé světové válce v důsledku poválečného rozvoje obchodních mezinárodních vztahů, komunikačních technologií a sílící globalizace.
V dnešním globalizovaném světě, kdy ekonomiky států jsou do vysoké míry propojeny prostřednictvím hospodářských aktivit jejich příslušníků a činnost ekonomických subjektů často přesahuje hranice jejich domovských států, je problematika mezinárodního dvojího zdanění velmi frekventovanou a nabývá neustále na významu.
V okamžiku, kdy ekonomické aktivity daňového poplatníka překročí hranice jeho domovského státu, což je již dnes poměrně běžné, začne takový subjekt podléhat daňové jurisdikci více států, jejichž daňověprávní úpravy spolu zpravidla nejsou kompatibilní a naopak vzájemně kolidují. Tato kolize bez zásahu dotčených států často vede k dvojímu zdanění příjmů pocházejících z jiného než rezidentského státu poplatníka. Dvojí zdanění přeshraničních příjmů je negativní pochopitelně z pohledu daňových poplatníků, ale i z pohledu států, neboť vede k brzdění rozvoje ekonomiky a jejímu uzavírání. Toto jsou důvody, proč se státy snaží mezinárodnímu dvojímu zdanění pokud možno bránit nebo jej alespoň zmírňovat, a to prostřednictvím vnitrostátních opatření a mezinárodních smluv. Dalším problémem mezinárodního zdaňování příjmů a předmětem snahy o eliminaci ze strany států jsou na druhé straně daňové úniky.
Tato práce popisuje zejména jev dvojího mezinárodního zdanění příjmů a majetku, jeho vznik, příčiny a důsledky, dále se zabývá metodami k jeho zabránění či zmírnění a prostředky, které státy k uplatnění těchto metod volí. Ústředním tématem této práce jsou mezinárodní smlouvy o zabránění dvojího zdanění v oblasti daní z příjmů a z majetku, historie jejich uzavírání a vývoje nejrozšířenějších smluvních modelů, rozbor obsahu těchto modelů a problematiky výkladu a aplikace smluvních ustanovení. Tato práce obsahuje též kapitoly věnující se problematice dvojího zdanění v kontextu České republiky, a to jednak uzavírání a významu mezinárodních smluv v této oblasti a jednak související vnitrostátní právní úpravě obsažené v zákoně o daních z příjmů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the issue of international double taxation of income and capital and methods for its solution. International double taxation is an issue which states began to deal with in the late 19th century. This interest intensified after the First World War when also the League of Nations (predecessor of the United Nations) began to deal with international double taxation. Most attention the phenomenon of double taxation of income and capital with an international element, however, started to receive after World War II as a result of post-war development of international relations, trade, communication technologies and increasing globalization.
In today's globalized world where the economies of nations are highly interconnected through economic activities of their members and activities of economic entities often extends beyond the boundaries of the states of their residence the issue of double taxation is very frequent and constantly becoming increasingly important.
When the economic activity of the taxpayer exceeds the boundaries of the state of his residency, which is already quite common, such entity will be subject to the tax jurisdiction of several states whose tax laws are generally not compatible and vice versa conflict with each other. The collision without the intervention of the states concerned often leads to double taxation of income derived from a non-resident state of taxpayer. Double taxation of income is negative, of course, from the perspective of taxpayers, but also from the perspective of the states, because it leads to braking development of the economy and its closing. These are the reasons why states are trying to defend international double taxation, if possible, or at least mitigate, through national laws and international treaties. Another problem of international taxation of income which is subject to state efforts to eliminate is tax evasion.
This thesis mainly describes the phenomenon of double taxation, its origin, causes and consequences, discusses methods for its avoidance or alleviation and means through which states apply these methods. The main theme of this thesis are international treaties on avoidance of double taxation of income and capital, history of their conclusion and development of the most common contractual models, analyze the content of these models and issues of interpretation and application of contractual provisions. This thesis also contains chapters dealing with the issue of double taxation in the context of the Czech Republic, conclusion and importance of international treaties in this area and also with national legislation contained in the Income Tax Act.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK