Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Konopné trhy v České republice – vyhodnocení dopadů změny v drogové legislativě z roku 2010
Název práce v češtině: Konopné trhy v České republice – vyhodnocení dopadů změny v drogové legislativě z roku 2010
Název v anglickém jazyce: Marijuana markets in the Czech Republic - assesment of legislative changes in 2010
Klíčová slova: marihuanové trhy - drogová politika - kvalitativní výzkum
Klíčová slova anglicky: marijuana market - drug policy - qualitative research
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ing. Vendula Běláčková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.10.2013
Datum zadání: 30.10.2013
Datum a čas obhajoby: 15.06.2015 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.04.2015
Datum proběhlé obhajoby: 15.06.2015
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B02036)
Oponenti: MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Ing. Vendula Běláčková, Ph.D.
Zásady pro vypracování
VÝCHODISKA: V roce 2010 došlo v ČR ke změně legislativní úpravy týkající se držení a pěstování konopí. V platnost vstoupil nový Trestní zákoník – zákon č.40/2009 Sb., který definuje dvě nové skutkové podstaty trestných činů, které se týkají přechovávání OPL a jedů (§ 284) a nedovoleného pěstování rostlin obsahujících OPL (§ 285). Zároveň se změna legislativní úpravy týká i přesunu zmíněných trestných činů, pokud jsou spáchány v zákonem definovaném rozsahu, do roviny přestupků. Od roku 2010 takto došlo ke zvýšení právní jistoty samopěstitelů a pravidelných uživatelů konopí. ČR touto změnou reflektuje mezinárodní snahy o změnu postojů k uživatelům a pěstitelům konopí, když chování samopěstitelů a uživatelů konopí chápe jako pro společnost méně nebezpečné. Změna ve vymáhání práva v rámci drogové politiky ČR směrem k uživatelům a malým pěstitelům (dekrimilanizace tohoto jednání v „malém množství“) může být chápána jako jeden z možných způsobů, jak zmíněné osoby nestigmatizovat a vzorec jejich chování označit jako přijatelnější než např. u výrobců nebezpečnějších substancí nebo výrobců pro komerční trh. V mezinárodním kontextu a v rámci srovnání s jinými protidrogovými politikami se jedná o originální způsob vyrovnání se s výzvami, které moderní protidrogová politika přináší.
VÝZKUMNÉ OTÁZKY: Cílem této bakalářské práce je analýza situace v oblasti pěstování a užívání konopí v České republice od roku 2010. Práce vyhodnotí změny ve vzorcích chování dlouhodobých uživatelů konopí a změny v tržních mechanismech v důsledku legislativních změn (např. cenu konopí na trhu, velikost komerčního trhu, kvalitu produktu).
Práce odpoví na tyto výzkumné otázky:
1) Jak respondenti rozumí legislativní změně z roku 2010?
2) Jak se změnil trh s konopím a chování uživatelů po roce 2010?
3) Jak se liší rizika spojená s různými způsoby obstarávání konopí (samopěstování, černý trh aj.)?
METODA: Výzkumným nástrojem pro získání kvalitativních dat bude polo-strukturovaný rozhovor (jedná se o výzkumný nástroj Kliniky adiktologie vytvořený pro účely studie Marihuanové trhy v České republice – vyhodnocení různých přístupů protidrogových politik; s podporou Foundation Open Society Institute (OSI - ZUG), Global Drug Policy Programme). Pro analýzu dat práce využije metodu zakotvené teorie. Práce zároveň srovná vzorce chování na trhu s konopím v roce 2013 se situací před rokem 2010, kdy došlo ke změně legislativy.
DATA: Celkem bude v rámci této práce osloveno 20 respondentů z řad pěstitelů, prodejců a dlouhodobých uživatelů konopí, variabilitu jejich výběru zajistí metoda sněhové koule. Osloveni budou respondenti ze dvou geograficky odlišných regionů (Severní Čechy, Jižní Morava).
PŘEDPOKLÁDANÉ VÝSLEDKY A APLIKACE V DROGOVÉ POLITICE: Výsledky práce přinesou informace o adekvátnosti změny drogové legislativy a nastíní její případné nedostatky (např. možnou sofistikaci trhu s konopím v důsledku rozšíření pěstebních technologií a desinterpretace či přímo nerespektování stávající právní úpravy). Práce nabídne pohled na vzorce chování v řadách uživatelů a pěstitelů konopí a zasadí strategie drogové politiky ČR do kontextu s dalšími evropskými i mimoevropskými drogovými politikami.
Seznam odborné literatury
Trestní zákoník – zákon č. 40/2009 Sb.
Trestní zákoník – zákon č.140/1960 Sb.
Vládní nařízení č. 467/2009 Sb.
Strauss, A., Corbinová, J. (1999). Základy kvalitativního výzkumu, Brno, Sdružení podané ruce
Zábranský, T., Běláčková. V. et al. (2010). Marihuanové trhy v České republice – vyhodnocení různých přístupů drogové politiky, Centrum adiktologie, Psychiatrická klinika 1. LF UK v Praze a VFN v Praze, nepublikovaná výzkumná zpráva.
EMCDDA (2012). Výroční zpráva 2012, stav drogové problematiky v Evropě, Lucemburk, Úřad pro publikace Evropské unie
Mravčík, V., Grohmannová, K., Chomynová, P., Nečas, V., Grolmusová, L., Kiššová, L., et al. (2012). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2011, Praha, Úřad vlády České republiky
Miovský, M., Bláha, T., Dědičová, M., Dvořáček, J., Gabrhelík, R., Gabrielová, H., et al. (2008). Konopí a konopné drogy: adiktologické kompendium, Praha, Grada
Běláčková, V., Vaccaro, Ch. A., (2013). “A Friend With Weed Is a Friend Indeed”: Understanding the Relationship Between Friendship Identity and Market Relations Among Marijuana Users, Journal of Drug Issues, 43, 289 - 313
Decorte, T., Potter, G.W., Bouchard, M., (2011). World Wide Weed: Global Trends in Cannabis Cultivation and Its Control, London, Ashgate publishing
Předběžná náplň práce
VÝCHODISKA: V roce 2010 došlo v ČR ke změně legislativní úpravy týkající se držení a pěstování konopí. V platnost vstoupil nový Trestní zákoník – zákon č.40/2009 Sb., který definuje dvě nové skutkové podstaty trestných činů, které se týkají přechovávání OPL a jedů (§ 284) a nedovoleného pěstování rostlin obsahujících OPL (§ 285). Zároveň se změna legislativní úpravy týká i přesunu zmíněných trestných činů, pokud jsou spáchány v zákonem definovaném rozsahu, do roviny přestupků. Změna ve vymáhání práva v rámci drogové politiky ČR směrem k uživatelům a malým pěstitelům může být chápána jako jeden z možných způsobů, jak zmíněné osoby nestigmatizovat a vzorec jejich chování označit jako přijatelnější než např. u výrobců nebezpečnějších substancí nebo výrobců pro komerční trh.
METODA: Výzkumným nástrojem pro získání kvalitativních dat byl polo-strukturovaný rozhovor. Pro analýzu dat práce využila metodu zakotvené teorie.
CÍLE: 1) Jak respondenti rozumí legislativní změně z roku 2010?
2) Jak se změnil trh s konopím a chování uživatelů po roce 2010?
3) Jak se liší rizika spojená s různými způsoby obstarávání konopí?
VÝSLEDKY: Výsledky práce přinesly informace o vlivu a adekvátnosti změny drogové legislativy a nastínily její nedostatky s možnými výzvami pro depenalizaci méně společensky nebezpečných vzorců chování.
ZÁVĚRY: Současná legislativa nemá vliv na chování uživatelů a pěstitelů. Nedostatky legislativy jsou spatřovány v nemožnosti předzásobení za současného porušení platné legislativy. Příklon k pěstování pro vlastní potřebu je spojen s rozvojem pěstebních technologií za současné minimalizace nákladů. Pěstování marihuany se rozšířilo i mimo tradiční skupiny uživatelů a pěstitelů z důvodu léčebných účinků.
KLÍČOVÁ SLOVA: marihuanové trhy, drogová politika, kvalitativní výzkum
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
INTRODUCTION: In 2010, the CR changed the legislative modifications relating to the possession and cultivation of cannabis. The new penal code entered into force and it defined two new criminal offenses relating to possession of drugs and poisons (§ 284) and illegal cultivation of plants containing narcotic and psychotropic substances (§ 285). At the same time legislative concerns and move these crimes when committed in the law defined range into the offenses level. Change in law enforcement in drug policy of the Czech Republic towards users and small growers can be viewed as one of the possible ways to de-stigmatize those persons and to describe pattern of behavior as more acceptable than for dangerous substances manufacturers or producers for the commercial market.
METHOD: The research tool to achieve of qualitative data was semi-structured interview. For data analysis work was used the grounded theory method.
OBJECTIVES: 1) How do respondents understand legislative change in 2010?
2) How did the market change for cannabis users' behavior after 2010?
3) How different risks are associated with different ways of procuring cannabis?
RESULTS: The results yielded information on the impact and adequacy of changes in drug legislation and outlined its shortcomings with potential challenges for de-penalisation of less socially dangerous behavior patterns.

CONCLUSIONS: The current legislation does not affect the behavior of users and growers. Deficiencies of legislation are seen in the inability to frontloading, while is violated the valid legislation. The trend towards cultivation for personal use is associated with the development of growing technologies and with costs minimizing. Growing marijuana spread beyond the traditional user groups and growers due its treatment effects.
KEYWORDS: Marijuana Markets, drug policy, qualitative research
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK