Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Challenge of an Arbitrator in International Arbitration
Název práce v češtině: Odvolání rozhodce v mezinárodním rozhodčím řízení
Název v anglickém jazyce: Challenge of an Arbitrator in International Arbitration
Klíčová slova: Rozhodčí řízení, Odvolání rozhodce, Issue Conflict
Klíčová slova anglicky: Arbitration, Challenge of Arbitrator, Issue Conflict
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.09.2013
Datum zadání: 06.05.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 28.01.2016
Datum a čas obhajoby: 27.01.2016 10:45
Místo konání obhajoby: PF UK, místnost č. 217
Datum odevzdání elektronické podoby:15.12.2015
Datum proběhlé obhajoby: 27.01.2016
Oponenti: prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc., DSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Rozhodl jsem se zaměřit svou diplomovou práci na mezinárodní rozhodčí řízení zejména z důvodu, že se domnívám, že jde o oblast, ve které se mi podařilo v průběhu studia získat nejvíce znalostí. Mezinárodní rozhodčí řízení je však natolik rozsáhlá oblast, že by nebylo možné napsat smysluplnou diplomovou práci, aniž bych toto téma zúžil na konkrétní otázku. Proto jsem si zvolil téma odvolání rozhodců, což je prvek rozhodčího řízení, se kterým mám dokonce i základní praktickou zkušenost. Kromě výše uvedeného považuji otázku podjatosti arbitrů za velice přitažlivou vzhledem k tomu, že obsahuje prvek etiky, kterým je jednak zajímavé, ale především důležité se v právu zabývat.

Diplomovou práci jsem se rozhodl rozdělit do navazujících kapitol podle deduktivního modelu. Nejprve se tedy zabývám obecnými otázkami a provádím komparaci právní úpravy odvolání arbitrů v pravidlech rozhodčích soudů a rozhodčích řádech. V této souvislosti dělím úpravu na procesní část a meritorní část, abych rozlišil jednotlivé prvky úpravy. Samotný institut odvolání rozhodce je samozřejmě čistě procesněprávní, nicméně i v jeho rámci je nutné rozlišovat meritum věci, tedy posouzení, zda je rozhodce podjatý, od procesních otázek zabývajících se tím, kdo podává návrh na odvolání, kdo o něm rozhoduje, v jakých lhůtách a podobně. Ve druhé polovině práce aplikuji nabyté poznatky na konkrétní typ podjatosti, za který jsem si zvolil takzvaný ‘issue conflict‘. Tato kapitola, jež obsahuje teze v českém jazyce je členěna obdobně, ačkoli nezachází do takové hloubky jako originální text v anglickém jazyce.

Cílem této práce je tedy provést komparaci úpravy odvolání rozhodce a její výsledky aplikovat na otázku issue conflict a pokusit se najít společné jmenovatele řešení tohoto typu podjatosti napříč právními řády. Ve vztahu k samotné analýze issue conflict, úkolem je rozpoznat, kde přesně se v rámci spektra dovolacích důvodů nachází a jaké jsou jeho rozhodné prvky. Výsledkem by měl být příspěvek k současné diskuzi o issue conflict ve formě srozumitelného shrnutí vzorců a trendů v soudobé právní vědě.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
I have decided to focus my master’s thesis on international arbitration as I believe that this is the field of law in which I have gathered the most knowledge over the course of my studies. The international arbitration, however, is such a wide phenomenon it would be impossible to write a meaningful thesis without narrowing the topic down to a more specific issue. For this reason I chose to focus my thesis on challenge of arbitrators as that is the aspect of arbitration in which I have most practical experience. In addition to the above, resolving situations where an arbitrator appears to be biased is also very appealing because it contains ethical aspect which is both interesting and important to address in law.

In choosing a method of structuring this thesis I have decided to use a deductive model which should serve the best for the purpose of the thesis. Therefore, I use the first two chapters to provide general introduction of the issue and comparison between approaches of different arbitration rules and laws to the procedure and substance of challenges of arbitrators. In third chapter, I apply findings from the general part to a specific type of a ground for a challenge. The fourth chapter contains the mandatory summary in Czech language.

As the specific ground for a challenge discussed in the third chapter, I have chosen the so called ‘issue conflict’. Issue conflict is a special type of bias which may arise from the connection between an arbitrator and the subject matter of a given case i.e. the legal and factual issues upon which the decision in a particular dispute depends. For example, issue conflict may arise in cases where an arbitrator (i) was previously, or is currently engaged in a related dispute; (ii) has previously assumed opinions regarding the specific dispute; or even (iii) adopted general opinions about legal issues upon which the dispute depends. The borderline between an opinionated arbitrator and a biased one is, however, very blurred and parties often try to use it for their advantage.

The objective of this thesis is to identify elementary principles upon which challenge provisions across jurisdictions are built and use these findings in analysis of the issue conflict. In respect of the issue conflict the task is to study where the issue conflict stands within the matrix of grounds for challenge what are its decisive elements. The result should be a contribution to the ongoing debates regarding issue conflict in a form of comprehensive summary of patterns and trends in the contemporary jurisprudence.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK