Tato bakalářská práce pojednává o problematice jaterní fibrózy. Jedná se o závažné onemocnění jater způsobené chronickým poškozováním jaterní tkáně. Následkem toho je porucha vyrovnaného procesu fibrogeneze a fibrolýzy. Včasná diagnostika jaterní fibrózy je důležitá pro zahájení efektivní léčby. V současné době se k diagnostice jaterní fibrózy nejčastěji používá biopsie jater, která však představuje mnoho rizik a nevýhod pro pacienta, což vede k hledání nových neinvazivních metod. Existuje řada výpočtů, které používají k určení stupně závažnosti fibrotizace specifické i nespecifické markery. Cílem této práce je porovnat nový automatizovaný imunochemický ELF test, používající markery specifické pro jaterní fibrózu, s dosud používanými výpočty APRI a Hepascore.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This material is talking about problems of liver fibrosis. It Is a very fundamental liver´s disease which is bringing about a chronic harm of the liver´s tissue. An effect
of it is a process defect of fibrogenesis and fibrolysis which has to be balanced. A diagnosis of liver fibrosis on time is important for start an efficient therapy. At this time we are getting diagnosis of the liver fibrosis by liver´s biopsy which is bringing many risks for patients and it is disadvantageus for them. This situation is running us to search for a new non-invasive methods. It is a lot of calculations they are using a specific and unspecific markers to determine fundamental measures of specific fibrotisation and nonspecific too. A goal of this work it is to get a contrast between a new automatic imunochemicle ELF test which is using specific markers for the liver fibrosis and using calculations APRI and the Hepascore until now.