Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Firemní politika přátelská rodině z pohledu zaměstnavatelů
Název práce v češtině: Firemní politika přátelská rodině z pohledu zaměstnavatelů
Název v anglickém jazyce: Corporate family friendly policy from the perspective of employers
Klíčová slova: Společenská odpovědnost firem, skloubení rodinného a pracovního života, firemní politika přátelská rodině, rekvalifikace žen na rodičovské dovolené, firemní školka, dětská skupina, flexibilní pracovní doba, pracovní volno, poradenské služby, finanční příspěvek
Klíčová slova anglicky: Corporate Social Responsibility, reconciliation of work and family life, corporate family friendly policy, training and retraining courses, company preschool, child groups, flexible working hours, time off, financial contribution
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Miriam Kotrusová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.06.2013
Datum zadání: 03.06.2013
Datum a čas obhajoby: 16.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2014
Oponenti: Mgr. Alžběta Zrcková
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Metody a prameny
Prameny budou tvořit legislativní ustanovení České republiky, odborné články týkající se dané problematiky, knihy zabývající se tématikou family friendly policy z pohledu zaměstnavatelů.
Vzhledem k povaze tématu a vytyčení cílů, kterým je hlubší nahlédnutí do problematiky přístupu zaměstnavatelů k firemní politice přátelské rodině, jsem se rozhodla zaměřit práci na kvalitativní analýze dat. Jako nejvhodnější prostředek k naplnění některých cílů jsem zvolila polostrukturované hloubkové rozhovory. Předem stanovené přesné znění všech otázek by mohlo mít za následek opomenutí některých důležitých fenoménů. Je důležité, abych se mohla respondentů doptat na jejich názory a postoje k dané problematice. Rozhovor jako metodu sběru dat jsem zvolila z toho důvodu, že potřebuji získat detailní pohled zaměstnavatelů do zkoumané problematiky firemní politiky přátelské rodině s malými dětmi.

Předpokládaná struktura bakalářské práce
Práci rozdělím do tří částí. První část bude opřená o studium a analýzu odborných dokumentů týkajících se daného tématu. Shrnu teoretická východiska, která se týkají firemní politiky přátelské rodině vůči zaměstnancům s malými dětmi.
Ve druhé části se budu věnovat již konkrétním činnostem, kterými zaměstnavatelé mohou napomoci sladit rodinný a pracovní život svých zaměstnanců - čili rekvalifikace, zřizování zařízení pro hlídání a péči o děti zaměstnanců, finanční příspěvek na úhradu služeb péče o děti, flexibilní pracovní doba, poradenské služby i pracovní volna. Zmapuji vývoj firemní politiky přátelské rodině a shrnu jednotlivá specifika. Tím získám odpověď na otázky: „Jaký byl vývoj firemní politiky se zaměřením na rodiny v České republice před rokem 1989 a po něm? Jaké je legislativní nastavení a podpora ze strany státu pro zaměstnavatele podporující firemní politiku příznivou rodině?“
Třetí část pak bude zaměřená na primární analýzu dat výzkumu, který provedu v průběhu roku na vybraných pracovištích. Výzkum bude probíhat formou rozhovorů. Z těchto závěrů sestavím odpověď na otázky: „Jaké se zaměstnavatelé staví k firemní politice příznivé rodině? Jaká opatření, která podporují skloubení rodinného a pracovního života zaměstnanců využívají zaměstnavatelé? Jaké výhody a nevýhody shledávají zaměstnavatelé v zavádění firemní politiky přátelské rodině? Jak zaměstnavatelé hodnotí přístup státu v oblasti firemní politiky příznivé rodině?“
Předběžná náplň práce
Cílem mé bakalářské práce je zmapovat, jaké jsou kořeny firemní politiky přátelské rodině v České republice, jaké mají zaměstnavatelé možnosti realizace v této oblasti, jakou roli hraje stát v podpoře podnikové politiky přátelské rodině a jaké je její současné legislativní nastavení. Prostřednictvím výzkumu, který provedu ve firmách a podnicích, bych ráda zodpověděla otázky, které se budou týkat zaměstnavatelů, jejich povědomí o firemní politice příznivé rodině, jak ji hodnotí a co by chtěli změnit.

Výzkumné otázky
• Jaký byl vývoj firemní politiky se zaměřením na rodiny v České republice před rokem 1989 a po něm?
• Jaké je legislativní nastavení a podpora ze strany státu pro zaměstnavatele podporující firemní politiku příznivou rodině?
• Jaké se zaměstnavatelé staví k firemní politice příznivé rodině?
• Jaká opatření, která podporují skloubení rodinného a pracovního života zaměstnanců, využívají zaměstnavatelé?
• Jaké výhody a nevýhody shledávají zaměstnavatelé v zavádění firemní politiky přátelské rodině?
• Jak zaměstnavatelé hodnotí přístup státu v oblasti firemní politiky příznivé rodině?

Vymezení předmětu zkoumání a strukturace výzkumného tématu
V minulosti byl hlavním a téměř jediným cílem firem a podniků ekonomický zisk. Ale stále častěji se mluví o společenské odpovědnosti firem. Dle Českého Business Leaders Forum a jeho členských firem se jedná o dobrovolný závazek firem chovat se v rámci svého podnikání odpovědně k prostředí i společnosti, ve které podnikají. V praxi stojí společenská odpovědnost na 3 pilířích - ekonomickém, sociálním a environmentálním. [Trnková 2006; 4] Já bych se ve své práci ráda věnovala sociálnímu pilíři se zaměřením na podporu rodin s dětmi.
Díky neutuchajícímu problému s dostupností veřejných mateřských školek je skloubení rodinného a pracovního života a následné navrácení do pracovního procesu po rodičovské dovolené stále složitější. Mateřské školy v České republice umožňují umístit děti od tří let věku. Navíc počet neuspokojených žádostí o přijetí dítěte do MŠ v roce 2011/2012 činilo celkem 49 186 a každoročně se zvyšuje. [Výzkumný ústav práce a sociálních věcí 2013; online] Řada rodičů je tak nucena řešit situaci jinými, zato finančně nákladnějšími opatřeními. Buď hledají jiné alternativy hlídání a vzdělávání svých dětí, jako je soukromá školka či chůva, nebo zůstávají s dětmi sami doma. Určitým řešením této situace je dobrovolná činnost firem a podniků, která je nad rámec zákonem stanovených povinností. Díky ní mohou rodiče čerpat výhody, které jim poskytne jejich zaměstnavatel. Spadá sem např. podpora žen v jejich kariérním růstu a popřípadě rekvalifikace po rodičovské dovolené, dále zřizování zařízení pro hlídání a péči o děti zaměstnanců, finanční příspěvek na úhradu služeb péče o děti, flexibilní pracovní doba, apod. [Trnková 2006; online]

Teoretická východiska
Ústřední teorie k tématu neexistuje. Přesto však nastíním okruhy některých podpůrných teorií. Budu pracovat s teorií ekonomické racionality a rovněž instrumentální teorií - dosahování ekonomických cílů prostřednictvím sociálních aktivit, etickou teorií - zaměření na dosahování dobra ve společnosti a institucionální teorii - odrážení potřeb společnosti a sociální legitimity.
Klíčovými pojmy, se kterými budu pracovat, jsou tedy: společenská odpovědnost firem, skloubení rodinného a pracovního života, firemní politika přátelská rodině, rekvalifikace žen na rodičovské dovolené, firemní školka, dětská skupina, flexibilní pracovní doba, pracovní volno, poradenské služby, finanční příspěvek
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK