Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Konstrukce partnerských rolí v homosexuálních domácnostech
Název práce v češtině: Konstrukce partnerských rolí v homosexuálních domácnostech
Název v anglickém jazyce: Partners role construction in homosexual households
Klíčová slova: gayové, homosexuálové, homosexualita, věkový rozdíl, soužití, vztah
Klíčová slova anglicky: gays, homosexuals, homosexuality, age gap, age difference, cohabitation, relationship
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Marie Pospíšilová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.06.2013
Datum zadání: 03.06.2013
Datum a čas obhajoby: 16.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2014
Oponenti: Mgr. Romana Marková Volejníčková, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Námět práce
Ve své bakalářské práci bych se chtěla věnovat soužití gayů s vyšším věkovým rozdílem. Homosexualita a homosexuální vztahy jsou společností přijímány kladněji než v dřívějších dobách, přesto v této oblasti stále existují témata, která vyvolávají diskuse. Po schválení zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví v roce 2006 je teď v popředí otázka ohledně adopce dětí. Ve své práci bych se nicméně chtěla zaměřit na méně kontroverzí problematiku, která se stává běžnou a přijatelnou v heterosexuálních vztazích a je rozšířenou i v homosexuálních vztazích – na vztah s velkým věkovým rozdílem. Představy spojené s takovýmito heterosexuálními páry na homosexuální nelze aplikovat, je třeba hledat vlastní modely – homosexuální vztah vzniká v jiných podmínkách, jeho vývoj a průběh se liší, a přestože můžeme najít podobnosti v preferencích týkajících se partnerů, důvody a motivace jsou rozdílné. Hlavním cílem mé práce bude zjistit, jaké jsou důvody a motivace, které muže – ať už na pozici staršího či mladšího ve vztahu – vedou k navázání a udržování vztahu s mladším/starším partnerem. Dále bych se chtěla zaměřit na to, jak takový vztah funguje. Pokud jde o mladšího z dvojice, chtěla bych dále zjistit, jakou roli hrála ve volbě staršího partnera reakce rodičů na respondentovu homosexualitu a coming out obecně.
Rozhovory budu analyzovat ze sociálně konstruktivistického pohledu (jako výchozí literaturu použiji knihu Sociální konstrukce reality od P. L. Bergera a T. Luckmanna), skrze odpovědi budu hledat způsob, jak partneři vzájemně konstruují své role. Mladší i starší z páru budou během rozhovoru nějakým způsobem interpretovat svůj vztah a utvářet partnerovu roli v něm a v jejich společné domácnosti.
Považuji výzkum za důležitý, protože přístup české společnosti k homosexuálům je stále, mírně řečeno, rozpačitý a tento pohled na jejich soužití by mohl pomoci k jeho zlepšení. Pozornost se v souvislosti s vyšším věkovým rozdílem upírá především k heterosexuálním párům, a proto považuji za minimálně zajímavé prozkoumat i páry homosexuální. Gay páry s vyšším věkovým rozdílem navíc považuji za specifické, mimo jiné proto, že vedle reakcí okolí na svou homosexualitu čelí zároveň i těm na jejich věkový rozdíl. Závěry práce mohou ukázat vztahy a soužití gayů z dalšího úhlu pohledu a doložit „normalitu“ domácnosti, ve které žije homosexuální pár a případně tak podpořit adopce dětí homosexuálními páry.

Předběžné okruhy otázek
Je preference výrazně mladšího/staršího partnera dlouhodobá? Jaké byly předchozí vztahy respondentů?
Jaké faktory měly vliv na volbu staršího/mladšího partnera?
Jak je vztah z pohledu respondenta přijímán nejbližším okolím?
Jak je věkový rozdíl vnímám samotným respondentem? Jaký vliv má podle něj na vztah?
Jakým způsobem funguje společná domácnost? Jak jsou rozděleny role?

Předpokládané metody zpracování
V rámci kvalitativního výzkumu bych chtěla provést a poté analyzovat polostrukturované rozhovory s gayi jejichž věkový rozdíl s partnerem je alespoň 10 let. Hranici deseti let jsem zvolila, protože dekádu považuji za dobu, díky které se rozdíly mezi partnery projeví už mnohem výrazněji. U heterosexuálních párů je navíc překročení desetiletého rozdílu ve vztahu vnímáno rozporuplně, lze jej tedy považovat za zlomové i u homosexuálních párů. Věk respondentů nebudu nijak omezovat, ale pokud jde o samotný vztah, neměla by jeho délka překročit hranici 10 let a partneři by měli žít ve společné domácnosti (ať už v registrovaném partnerství či nikoliv). Časovým omezením délky vztahu bych chtěla dosáhnout toho, že informátoři si snadněji vybaví začátky vztahu, prvotní reakce okolí, začátky společného soužití i konflikty, které ve vztahu byli a mohli souviset s věkovým rozdílem. Pokud to bude možné, plánuji se dotazovat obou partnerů a to odděleně. Informátory budu hledat pomocí metody sněhové koule, s prvotním respondentem z řad mých přátel. V případě, že by tento způsob nebyl úspěšný, pokusím se najít další informátory skrze internetové stránky pro gaye, případně inzeráty v novinách a časopisech. Výběr tedy bude nepravděpodobnostního charakteru. Ráda bych provedla rozhovory s 6 až 8 páry v závislosti na ochotě potencionálních respondentů.

Předběžná struktura práce
a) Úvod
b) Cíle a výzkumné otázky
c) Teorie – literatura
d) Metodologie
e) Analýza rozhovorů, zjištění a interpretace
f) Závěr
Seznam odborné literatury
BERGER R. M.: Men Together: Understanding the Gay Couple. Journal of Homosexuality, 1990, vol. 19, no. 3, p. 31-50.

CORNEAU, G.: Anatomie lásky: vztah otec-dcera, matka-syn a jejich vliv na budoucí partnerské vztahy. Praha: Portál, 2000.

D'AUGELLI, A. R., PATTERSON, C. J. (EdS): Lesbian, gay, and bisexual identities over the lifespan: psychological perspectives, New York: Oxford University Press, 1995.

D'AUGELLI, A. R., PATTERSON, C. J. (EdS): Lesbian, gay, and bisexual identities in families: psychological perspectives, New York: Oxford University Press, 1998.

FANEL, J.: Gay historie. Praha: Dauphin, 2000.

FREUND, K.: Homosexualita u muže, Praha: Státní zdravotnické nakladatelství, 1962.

GIDDENS, A.: Sociologie, Praha: Argo, 2001.

HARRY, J.: Decision making and age differences among gay male couples. Journal of Homosexuality, 1982, vol. 8, no. 2, p. 9-21.

HAYES, A. F.: Age Preferences for Same- and Opposite-Sex Partners. The Journal of Social Psychology, 1995, vol. 135, no. 2, p. 125-133.

JANOŠOVÁ, P.: Homosexualita v názorech současné společnosti, Praha: Karolinum, 2000.

KURDEK, L. A. & SCHMITT, J. P.: Perceived emotional support from family and friends in members of homosexual, married and heterosexual cohabiting couples. Journal of Homosexuality, 1987, vol. 14, no. 3-4, p. 57-68.

LEVAY, S.: Gay, straight, and the reason why: the science of sexual orientation, New York: Oxford University Press, 2012.

NOVÁK, T.: Věkový rozdíl mezi partnery. Praha: Grada, 2007.

PEPLAU, A. L., COCHRAN, S. D.: Value Orientations in the Intimate Relationships of Gay Men, Journal of Homosexuality, 1981, vol. 6, no. 3, p. 1-20.

PROCHÁZKA, I.: Coming out: průvodce obdobím nejistoty, kdy kluci a holky hledají sami sebe, Brno: STUD, Praha: Gay iniciativa v ČR, 2002.

REYNOLDS, R.: What happened to gay life?, Sydney, N. S. W.: University of New South Wales Press, 2007.

SAGHIR, M. T. a ROBINS, E.: Male and female homosexuality: a comprehensive investigation, Baltimore: Williams, 1973.

SANDERS, S. A., REINISCH, J. M. and MACWHIRTER, D. P.: Homosexuality/heterosexuality: concepts of sexual orientation. New York: Oxford University Press, 1990.

SPENCER, C.: Dějiny homosexuality, Bratislava: Slovart, 1999.

TURNER, W. B.: A genealogy of queer theory. Philadelphia: Temple University Press, 2000.

WEINBERG, M., WILLIAMS, C.: Male homosexuals: Their problems and adaptations. New York: Oxford University Press, 1974.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK