Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Praní špinavých peněz
Název práce v češtině: Praní špinavých peněz
Název v anglickém jazyce: Money laundering
Klíčová slova: Praní špinavých peněz Legalizace výnosů z trestné činnosti
Klíčová slova anglicky: Money laundering
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra národního hospodářství (22-KNH)
Vedoucí / školitel: JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.01.2013
Datum zadání: 03.01.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.01.2015
Datum a čas obhajoby: 07.01.2015 13:00
Místo konání obhajoby: PF UK míst. 331
Datum odevzdání elektronické podoby:23.12.2014
Datum proběhlé obhajoby: 07.01.2015
Oponenti: Ing. Jan Pokorný
 
 
 
Předběžná náplň práce
Praní špinavých peněz je opomíjeným fenoménem s vysokou společenskou nebezpečností, která plyne z nutného propojení této činnosti s nelegálními činnostmi, tedy s organizovaným zločinem. Jelikož cílem téměř jakékoli nelegální činnosti je vytvářet zisk (a největší zisk generují činnosti se značnou společenskou nebezpečností, např. obchod s drogami), je potřeba, aby boj proti praní špinavých peněz byl účinný a pomáhal tak potlačovat zdrojovou kriminalitu. Je tedy v zájmu celé společnosti proti tomuto jevu bojovat a odstřihnout organizovaný zločin od co největší části jeho prostředků, a to i přes nástroje proti praní špinavých peněz.
Cílem mé práce je podrobné objasnění problematiky praní špinavých peněz, důkladné zmapování celého procesu při použití převážně komparativní a analytické metody a shrnutí mezinárodní a české právní úpravy proti praní špinavých peněz. Byl bych rád, kdyby po přečtení mé práce měl každý čtenář zcela konkrétní představu o fenoménu praní špinavých peněz.
V první části práce se zabývám celkovým konceptem praní špinavých peněz, tedy historií a definicí vlastního pojmu. Také podrobněji porovnávám pojmy praní špinavých peněz a legalizace výnosů z trestné činnosti. Následně rozebírám podstatu praní špinavých peněz a financování terorismu a průběh procesu praní špinavých peněz.
Dále se zabývám konkrétními subjekty a metodami, které jsou při praní špinavých peněz používány, a podrobněji rozebírám některé z nich.
V další části práce shrnuji světovou a evropskou právní úpravu proti praní špinavých peněz a v navazující části mé práce se zabývám českou právní úpravou proti praní špinavých peněz.
V závěrečné části diplomové práce rozebírám institucionální zabezpečení proti praní špinavých peněz a jednotlivé vertikální roviny institucionálního zabezpečení. V závěru uvádím konkrétní instituce, které zabezpečují boj proti praní špinavých peněz jak na mezinárodní tak na národní úrovni.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Money laundering is marginalized phenomenon with high social impact which comes from necessary connection of this activity with illegal activities, especially organized crime. Since the goal of almost every illegal activity is to create profit (and since the biggest profit comes from the activities which are highly dangerous for the society, such as drug trafficking) it is vital for the society to fight money laundering effectively. It is in the best interest of the whole society to fight this phenomenon and cut the organized crime out of their resources through effective control of the money laundering.
The goal of this thesis is to explain the issue of money laundering in detail, to map the whole process while using mostly comparative and analytic methods and summarize the international and Czech anti- money laundering legislation. I would be glad if the reader had truly concrete idea about the phenomenon of money laundering after reading my thesis.
In the first part, I am dealing with the whole concept of money laundering, meaning history and definition of the term itself. I also compare terms money laundering and legalization of proceeds from crime. Then I analyze the true nature of money laundering and financing of terror and the process of money laundering.
I also deal with concrete subjects and methods which are used in money laundering, some of them in detail.
In the other part of my thesis I summarize the world and European anti-money laundering legislation and in the next part of my thesis I deal with the Czech anti-money laundering legislation.
In the final part of my diploma thesis I deal with institutional security against money laundering and different vertical levels of institutional security. In the end I list the concrete institutions which secure the struggle against the money laundering on the international and national level.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK