Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza slohových prací žáků základních škol
Název práce v češtině: Analýza slohových prací žáků základních škol
Název v anglickém jazyce: Analysis of written styles of students in primary school
Klíčová slova: slohová práce, písemný projev, analýza, nedostatek, přednost, sloh, jazyk, slohový útvar, školní vzdělávací program, kompozice, stylizace, lexikum, pravopis
Klíčová slova anglicky: essay, writing, analysis, failing, positiveness, style, language, composition, stylization, vocabulary, spelling, stylistic department, school educational program
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra českého jazyka (41-KCJ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Eliška Doležalová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.12.2012
Datum zadání: 18.12.2012
Datum a čas obhajoby: 04.09.2014 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.06.2014
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2014
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: PhDr. Ladislav Janovec, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V práci se diplomantka zaměří na analýzu písemných projevů žáku základních škol, tedy na dostatky, ale i nedostatky, ke kterým často dochází ve slohových pracích (konkrétně v pracích žáků 7. a 9. tříd, jelikož jde o ročníky, z nichž je možno přestoupit na víceletá gymnázia, čtyřletá gymnázia či střední školy).
Autorka se zaměří na jevy, které se v pracích vyskytují opakovaně, bude k nim přistupovat synteticky, nikoli izolovaně. Následovat bude sledování vývoje písemného projevu jednotlivých ročníků s ohledem na ŠVP základních škol, případně i srovnání dle dalších biologických či psychických aspektů.
Seznam odborné literatury
Seznam základní výchozí literatury:

KARLÍK, P. - NEKULA, M.. - RUSÍNOVÁ, Z. Příruční mluvnice češtiny. Praha, 1995.

ČECHOVÁ, M. Stylistika současné češtiny. Praha : ISV, 1997.

GREPL, M. - KARLÍK, P. Skladba spisovné češtiny. Praha, 1989.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5167
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá analýzou písemných projevů žáků 7. ročníku základní školy. Konkrétně analyzuje slohové práce, které reflektují dovednosti a znalosti, ale i neznalosti žáků napříč všemi rovinami českého jazyka, a tedy slouží jako hodnotný materiál ke zkoumání nedostatků, popř. předností v psaném projevu. Jde o velmi aktuální téma vzhledem
k tomu, zda žáci zvládají své učivo a jak ho aplikují na psaný text. V sedmém ročníku je podstatné, zda je přelomový v rozvoji znalostí či nikoli, poněvadž z něj mohou žáci přestoupit na víceletá gymnázia, a tudíž je důležité, aby zvládali předepsané učivo.
V teoretické části popíšeme metodologii zkoumání práce a také se zmíníme
o ostatních pracích zabývajících se tímto tématem. Dále se budeme zabývat pojetím jazyka a slohu obecně a následně vzájemným vztahem těchto dvou složek. Je zde zmíněn popis specifik slohových prací, kritéria jejich hodnocení a popis jednotlivých slohových útvarů. Obsahuje i požadavky na žáky dle školního vzdělávacího plánu, na jehož pojetí a cílech je založena praktická část. Závěrem je rozebírán psychický vývoj a stav žáka v období,
ve kterém je zde posuzován. Většina teoretických poznatků je dokazována v praktické části.
Praktická část obsahuje jednotlivé rozbory slohových prací žáků 7. tříd z hlediska kompozice, pravopisu, stylizace vět, lexika a dodržení slohového útvaru. Nejdříve jsou práce rozebírány odděleně napříč zmíněnými posuzovanými oblastmi. Závěrem jsou poznatky z rozboru spojeny a je posouzen jejich stav vzhledem k požadavkům ŠVP, a tedy jsou výsledky s ním následně komparovány. Neopomíjí se biologické a psychologické aspekty zmíněné v teoretické části.
Cílem práce je zmapovat a posoudit znalosti či naopak případné neznalosti vybraného ročníku v učivu českého jazyka. Nahlížet na ně systematicky a příliš je neseparovat. Ve vybraných slohových pracích se práce pokusí zjistit nejen tyto aspekty, ale poté i porovnat výsledky analýzy prací s požadavky ŠVP v RVP s ohledem na zvládnutí daného učiva v oblasti jazykové a komunikační výchovy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis deals with the analysis of written expression in the seventh year of primary school. It analyze pupil´s essays that reflect the skills and knowledge but also focus on ignorance across all levels of the Czech language. The thesis serves as a valuable material to study skills in writing. The seventh year on grammar school is important for the pupils, because they can tranfer to high school.
In the theoretical part we describe the methodology of analysis and we also mention other thesis dealing with this topic. We will deal with the concept of language and style in general, and consequently the relation of these two components. There are mentioned the features of the essays, the criteria for their evaluation and description of individual style units. It also includes requirements for students, which are written in education plan. On the concepts of education plan are based objectives in practical part of the thesis. The end of the theoretical part is focused on the psychological development of the pupils. Most of the theoretical knowledge is evidenced in the practical part.
The practical part contains analysis of individual essays of the 7th grade students in terms of composition, spelling, stylization sentences, vocabulary and stylistic compliance department. At the beginnig are the essays analyzed separately across all the mentioned terms from the theoretical part. In conclusion, the results of analysis are summarized and they are compared to condition due to the GMP requirements and also we don´t ignore the biological and psychological aspects
The aim is to map and assess the knowledge of pupils in the selected grade of grammar school. In selected essays, the work tries to determine all the aspects and also compare the results of the analysis with the GMP requirements.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK