Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dohledová činnost České národní banky
Název práce v češtině: Dohledová činnost České národní banky
Název v anglickém jazyce: On Supervision of Financial Markets by Czech National Bank
Klíčová slova: Česká národní banka, ČNB, dohled, banka, pojišťovna, spotřebitel, ochrana spotřebitele, úvěrová instituce, jednotná licence, dohled na konsolidovaném základě, vnitřní kontrolní mechanismus, kapitálová přiměřenost, kapitálové požadavky, investiční podnik, obezřetnost, finanční trh, kapitálový trh, finanční služby, makroobezřetnostní orgán, ozdravný plán a plán na řešení krize, zásady odměňování, směrnice, nařízení
Klíčová slova anglicky: Czech national bank, CNB, supervision, bank, insurance company, consumer, consumer protection, credit institution, single licence, supervision on a consolidated basis, internal control mechanism, capital adequacy, capital requirements, investment firm, prudence, financial market, capital market, financial services, macroprudential authority, recovery and resolution plan, renumeration policies, direction, regulation
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Hana Marková, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.09.2012
Datum zadání: 18.09.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.11.2012
Datum a čas obhajoby: 25.09.2014 12:00
Místo konání obhajoby: m.č.412/4.patro PF UK
Datum odevzdání elektronické podoby:25.08.2014
Datum proběhlé obhajoby: 25.09.2014
Oponenti: doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D.
  doc. JUDr. Zbyněk Švarc, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce se zabývá výkonem dohledu nad finančním trhem a nad osobami působícími na finančním trhu. Část práce je věnována i ochraně spotřebitele na finančním trhu a systémům odškodnění. S ohledem na skutečnost, že se Česká republika v r. 2004 stala členem Evropských společenství, je v této práci obsažena i právní úprava dohledu v předpisech unijních, neboť tato úprava významně předurčuje i úpravu českou.
V souvislosti se zkoumáním ochrany zájmů klientů dohlížených osob bylo zkoumáno několik otázek:
- zda jsou nějaké nástroje ochrany zájmů klienta již na úrovni dohlížených osob,
- jakou úlohu v soukromoprávním vztahu dohlížená osoba – její klient má nebo může mít orgán dohledu,
- jak jsou chráněny majetkové zájmy klienta v případě selhání dohlížené osoby a zda je tato ochrana de lege lata dostatečná.
V úvodní teoretické části práce je stručně popsán institut dohledu, jeho třídění a formy. V návaznosti na institut dohledu je pojednáno i o orgánech vykonávajících dohled, a o předpisech, podle kterých je dohled vykonáván. Vzhledem k tomu, že dohledová působnost České národní banky je dosti rozsáhlá a cílem této práce není popsat tuto působnost v celé její šíři, soustředí se tento text jen na dohled nad sektorem bankovnictví, pojišťovnictví a na část kapitálového trhu.
V následujícím textu jsou rozebrány některé povinnosti, které musejí dohlížené osoby při své činnosti plnit, a to plnění ohlašovacích povinností v souvislosti s nabytím nebo pozbytím kvalifikované majetkové účasti na dohlížené osobě, povinné existenci vnitřního a kontrolního systému, a informační povinnosti. Pozornost je věnována i otázce kapitálové přiměřenosti, a rovněž změně přístupu k této otázce v souvislosti s nedávnou krizovou situací na finančním trhu USA a Evropské unie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This work deals with the performance of supervision over the financial market and the entities operating in the financial market. Part of the work is devoted to consumer protection in the financial market and compensation systems. Because of the fact that the Czech Republic became a member of the European Union in 2004, this work includes also legislation of regulation and supervision of this level, as this treatment significantly predetermines Czech adjustment. Following questions were examined as an example of protecting the interests of clients of supervised entities:
- whether there are any tools to protect the client's interests at the level of supervised entities,
- what kind of role the supervisory authority has or may have in relation between a supervised entity and its client,
- how are the client's financial interests protected in the event of failure of the supervised entity and whether this protection is de lege lata sufficient.
The theoretical part of the work briefly describes the institute of supervision, its assorting and forms. The authority of supervisor is discussed in the next part together with the regulations under which the supervision is conducted. Owing to the fact that the scope of supervisory activity of the Czech National Bank is quite extensive, and the objective of this work is not to describe this activity in its entirety, this text focuses only on supervision of banking, insurance, and part of the capital market.

Next part of the work discusses some obligations that must be observed by a supervised entity in its activities:, the fulfillment of reporting obligations in connection with the acquisition or disposal of a qualifying share in a supervised entity, the mandatory existence of an internal control system and reporting obligations. Part of this section deals with the issue of capital adequacy, and this issue is also discussed in the context of the recent crisis situation on the financial market of the United States and the European Union.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK