Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Daktyloskopie - historie, současnost a budoucnost
Název práce v češtině: Daktyloskopie - historie, současnost a budoucnost
Název v anglickém jazyce: Dactylography - History, Present and Future
Klíčová slova: Daktyloskopie, papilární linie, identifikace
Klíčová slova anglicky: Dactylography, friction ridges, identification
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Zdeněk Konrád, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.10.2012
Datum zadání: 30.10.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.02.2015
Datum a čas obhajoby: 30.01.2015 13:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.10.2014
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2015
Oponenti: JUDr. Jiří Krupička, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Daktyloskopie – historie, současnost a budoucnost
Tato práce představuje jednu z nejdůležitějších identifikačních metod – daktyloskopii, tj. metodu založenou na analýze a klasifikaci obrazců papilárních linií (zvláště na prstech rukou). Tato práce sestává ze tří hlavních kapitol, odpovídajících názvu práce.

První kapitola popisuje zajímavou historii této metody od prvních poznatků, skrze další poznání, až po získání uznání za soudní důkaz. Tato kapitola se zaměřuje hlavně na jednotlivé průkopníky v oblasti daktyloskopie, ale upozorňuje i na vývoj na území Československa a připomíná případy, které málem vyvrátily platnost daktyloskopie hned na jejím počátku.

Druhá kapitola se orientuje na současnost daktyloskopie. Začínám popsáním tří základních zákonů daktyloskopie, ale hlavním těžištěm se stává pojem „daktyloskopická stopa“. Zaměřuji se tu na způsoby odhalování, zkoumání a zajišťování a na jejich srovnání. Co se týká zkoumání stop, pokouším se srovnat dva přístupy, které jsou dnes využívány, a to holistický a numerický, a nabízím svůj názor na to, který je lepší. Také se pokouším zodpovědět otázku, zda je možné určit stáří daktyloskopické stopy.

Třetí a poslední kapitola se věnuje budoucnosti daktyloskopie. Cílem této kapitoly je vymezit postavení daktyloskopie v blízké budoucnosti. Nejprve se zmiňuji o možnosti vytvoření všeobecné daktyloskopické registrace a zohledňuji její technický a morální aspekt. Poté srovnávám daktyloskopii s jejím největším konkurentem, analýzou DNA, a snažím se najít odpověď na otázku, zda jsou tyto dvě metody skutečně konkurencí, nebo se ve skutečnosti vhodně doplňují. Nakonec popisuji užití daktyloskopie v soukromém sektoru, kde se daktyloskopie začala prosazovat ve větší míře teprve nedávno.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Dactylography - History, Present and Future
This thesis introduces one of the most important identification methods – dactylography (or dactyloscopy), e.g. the method based on analysis and classification of patterns of friction ridges (especially fingerprints). This thesis consists of three main chapters considering its name.

The first chapter describes interesting history of this method from first discoveries, through various breakthroughs, to reaching the status of forensic evidence. This chapter mainly focuses on individual pioneers on the field of dactylography, but tells as well the story of Czechoslovak dactylography and reminds cases, that were very close to prove this method wrong at its fragile beginning.

The second chapter focuses on the present of dactylography. This chapter starts with three basic laws of dactylography, but the essence of it lies in the term “dactyloscopic evidence”. The methods of revelation, analysis and preservation of dactyloscopic evidence are described here as well as their comparison. If it comes to analysis, I am trying to compare two approaches used today (holistic and numerical) and offer my opinion which one is better. Also, I am trying to answer the question, if it is possible to tell how old the dactyloscopic evidence is.

The third and the last chapter relates to the future of dactylography. The goal of this chapter is to determine the place of the dactylography in the near future. First, the possibility of creation of general fingerprints register is spoken, concerning its technical and moral aspect. Than I compare dactylography with its biggest competitor, the DNA analysis, trying to answer the question, if these methods are really competitors, or, in fact, good colleagues. Finally, the last point describes the usage of dactylography in the private sector, where the dactylography has started to play an important role quite recently.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK