Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Efektivní vymáhání kartelového práva
Název práce v češtině: Efektivní vymáhání kartelového práva
Název v anglickém jazyce: Efficient enforcement of cartel law
Klíčová slova: leniency program, soukromoprávní vymáhání soutěžního práva, zpřístupnění důkazů
Klíčová slova anglicky: leniency programme, private enforcement of competition law, disclosure of evidence
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Vít Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.07.2012
Datum zadání: 02.03.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.05.2015
Datum a čas obhajoby: 18.05.2015 16:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 230
Datum odevzdání elektronické podoby:02.03.2015
Datum proběhlé obhajoby: 18.05.2015
Oponenti: JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce se věnuje problematice efektivního vymáhání kartelového práva se zaměřením na vzájemný vztah mezi veřejnoprávním a soukromoprávním vymáháním.
Cílem této práce je porovnat systémy vymáhání kartelového práva v právních řádech ČR, EU a USA, respektive porovnat podobu a fungování dvou klíčových nástrojů veřejného a soukromého vymáhání, konkrétně leniency programu a žalob na náhradu škody, upozornit na hlavní nedostatky současné právní úpravy, zaměřit se na problematický bod jejich vzájemného vztahu a v neposlední řadě porovnat řešení této kolize, které jednotlivé právní řády nabízejí. Pokusím se zde porovnat řešení, které nabízí současná právní úprava EU a ČR, s řešením amerického antitrustového práva, kde jednotlivé instituty vedle sebe úspěšně fungují již delší dobu. Na základě takového srovnání se pokusím zjistit, zda je současné řešení vzájemné existence těchto nástrojů efektivní, zda by nebylo možné zavést vhodnější řešení.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the issue of effective enforcement of cartel law, focusing on the interaction between public and private enforcement.
The aim of this thesis is to compare the enforcement systems of cartel law in Czech, European and American legal systems, in particular to compare the form and functioning of two key tools of public and private enforcement, i.e. the leniency program and the actions for damages, to analyse the interaction between them, reveal the main tension and finally to compare the solutions to this conflict that are offered by different legal systems. I am comparing the solutions offered by current legislation in the EU and the Czech Republic with the solutions of US antitrust law where both tools coexist and have been successfully operating for some time. On the basis of such comparison I will try to determine whether the current solution is effective or whether there exists a more suitable one.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK