Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dlouhodobá udržitelnost financování zdravotnictví v České republice
Název práce v češtině: Dlouhodobá udržitelnost financování zdravotnictví v České republice
Název v anglickém jazyce: Long-term financial sustainability of health care system in Czech republic
Klíčová slova: zdravotnictví udržitelnost financování Česká republika
Klíčová slova anglicky: health care financing sustainability czech republic
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Institut ekonomických studií (23-IES)
Vedoucí / školitel: Mgr. Henrieta Tulejová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.06.2012
Datum zadání: 22.06.2012
Datum a čas obhajoby: 25.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: ies
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 25.06.2014
Oponenti: Mgr. Jan Kvaček
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Dlouhodobá udržitelnost financování zdravotnictví je stejně zásadním tématem v České republice jako udržitelnost financování důchodového systému. České zdravotnictví je primárně závislé na příjmech plynoucích ze zdanění práce a jeho výdaje jsou dány zdravotním statutem obyvatelstva a technologickým rozvojem. Největší finanční zátěž pro systém zdravotnictví mají osoby s chronickými onemocněními nebo vážnými úrazy, které jsou závislé na dlouhodobém poskytování zdravotní péče, a taktéž rostoucí podíl seniorů v populaci. Z toho základního faktu a znalosti predikce vývoje věkové skladby obyvatelstva lze jednoduše vyvodit, že bude ubývat základních finančních prostředků, které odvádí do systému ekonomicky aktivní obyvatelstvo, a že se zvýší nároky na financování zdravotní péče z titulu budoucího většího počtu osob v důchodovém věku.

Je tedy výzvou pro Českou republiku reformovat financování zdravotnictví takovým způsobem, který bude právě dlouhodobě udržitelný i za těchto změněných populačních parametrů. První metou reformního snažení by primárně mělo být odstranění neefektivního využívání finančních zdrojů a zamezit možnému plýtvání, to ale není tématem této diplomové práce. Jedním z dalších důležitých bodů reformních změn v českém zdravotnictví je zvýšit obecné povědomí o ceně zdravotnické péče, které je stále nedostatečné. Větší informovanost občanů republiky o skutečné hodnotě zdravotní péče by měla podpořit jejich pochopení pro změny jejího financování se zahrnutím větší finanční zainteresovanosti každého jednotlivce.

Cílem této práce je hledat alternativní způsoby financování, které by měly dostatečný objem financí na pokrytí zdravotnických potřeb obyvatelstva a zároveň by byly solidární, tj. zajistili by přístup k zdravotní péči pro všechny. Česká republika je zemí s největším podílem financování veřejnými zdroji (buď odvody zdravotního pojištění, nebo obecným zdaněním) v Evropské Unii, existuje tu tedy dostatečný prostor pro zvětšení podílu zdrojů soukromých.

V této oblasti máme možnost se inspirovat v ostatních zemí EU (světa) a hledat takový způsob, který bude nejjednodušeji a nejefektivněji aplikovatelný v českém prostředí. Jednou z takových inspirací může být použití tzv. nominálního pojistného, které funguje například v Německu, Nizozemí nebo Švýcarsku.A to také bude jedním ze zdrojů, na které se bude tato práce soustřeďovat. Dalšími diskutovanými zdroji může být přímá finanční spoluúčast občanů (tzv. out-of-pocket payment, OOP) nebo soukromé zdravotní pojištění. V rámci diplomové práce bude použita právě analýza těchto alternativních zdrojů a jejich fungování v zahraniční a cílem bude modelace aplikace těchto finančních zdrojů na české zdravotnictví, jejich dopad a udržitelnost.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK