Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Model flexijistoty a jeho imlementace na evropské trhy práce
Název práce v češtině: Model flexijistoty a jeho imlementace na evropské trhy práce
Název v anglickém jazyce: Flexicurity model and its implementation in the European labor markets
Klíčová slova: Flexijistota, trh práce, jistota, flexibilita, aktivní politika zaměstnanosti, EPL, systém sociálního zabezpečení
Klíčová slova anglicky: Flexicurity, labor market, security, flexibility, active labor market policy, EPL, welfare system
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Pavel Kuchař, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 04.06.2012
Datum zadání: 04.06.2012
Datum a čas obhajoby: 24.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2013
Oponenti: doc. Milan Tuček, prom. mat., CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
TEZE DIPLOMOVÉ PRÁCE

Předpokládaný název diplomové práce:
Aplikace modelu flexicurity na evropské pracovní trhy

Kontext tématu

V souvislosti se zrychlenou dynamikou společenského vývoje dochází v celé společnosti k zásadním změnám, na které je potřeba reagovat. Je nutné vyrovnat se s úkoly, které s sebou v posledních desetiletích přináší globalizace, technologický pokrok a také demografický vývoj. Jmenované faktory vytvářejí tlak na sociální a hospodářské systémy jednotlivých zemí a nutí je, aby se přizpůsobily. Na výzvy, jimž je evropská společnost a hospodářství vystaveno, reaguje např. koncept flexicurity. Tento pojem se na veřejné politické diskusi začal objevovat od roku 1990, nicméně oficiálně byl na politické půdě představen až v roce 2006 při zasedání Rady Evropy. Flexicurita představuje politickou strategii, jejímž cílem je posílení dvou na první pohled protichůdných opatření týkající se politiky zaměstnanosti, a sice flexibility a jistoty na trhu práce.

Výzkumný problém

Systém flexicurity funguje na základě tzv. „dánského modelu“, který byl vyvinut již v průběhu devadesátých let. V této době profitovalo Dánsko z velice dobré ekonomické situace. V souvislosti s nedávnou hospodářskou krizí je stále častěji diskutována otázka, zda-li může koncept flexicurity, který byl vyvinut v době ekonomické konjunktury a výkonnosti pracovního trhu, fungovat také za méně příznivých podmínek. Cílem této práce je tedy mj. rozebrat dosavadní aplikaci modelu flexicurity v jednotlivých zemích a posoudit jeho vývoj. Následně bych rád vytvořil na základě podobnosti ucelenou typologii mapující odlišné přístupy k tomuto konceptu. Práce by měla také poukázat na problematická místa této strategie.

Metodologie

Diplomová práce bude koncipována jako teoreticko-analytický projekt, který si klade za cíl analýzu možného zavádění konceptu flexicurity do pracovních politik evropských zemí. Celou problematiku nejprve rozeberu z teoretického hlediska. Zaměřím se na takové publikace a studie, které zohledňují nejen přínosy diskutovaného konceptu, ale také jeho limity. Dále se pokusím charakterizovat výkonnost dánského modelu. Budu vycházet z veřejně dostupných statistik, které se k dané problematice vztahují (Danish Ministry of Finance, Eurostat, OECD Statistics apod.). Na těchto datech provedu komparativní analýzu vybraných ukazatelů. Analogicky budu postupovat také u dalších evropských zemí.

Předpokládaná struktura

1. Úvod
2. Teoretické zázemí – vymezení pojmů
i) Flexibilita na trhu práce
ii) Jistota na trhu práce
iii) Flexicurita
iv) Rozbor jednotlivých pilířů
3. Výkonnost dánského modelu trhu práce
4. Aplikace na úrovni EU
i) Flexicurita a krize – druhá vlna flexicurity
ii) Odlišnosti v aplikaci
iii) Typologie systémů flexicurity
iv) Problémy při zavádění flexicurity
5. Závěr


Předpokládaná literatura

ALGAN, Y., CAHUC, P. Civic Attitudes and the Design of Labor Market Institutions: Which Countries Can Implement the Danish Flexicurity Model?. Bonn: Institute for the Study of Labor, 2006

BROŽOVÁ, D. Společenské souvislosti trhu práce. Praha: Sociologické nakladatelství, 2003. 140 s. ISBN 80-86429-16-4.

HŮRKA, P. Ochrana zaměstnance a flexibilita zaměstnávání: Princip flexijistoty v českém pracovním právu. Praha: Auditorium, 2009. ISBN 978-80-903786-04-9.

MANDL, Irene a Funda CELIKEL-ESSER. EUROPEAN FOUNDATION FOR THE IMPROVEMENT OF LIVING AND WORKING CONDITIONS. The second phase of flexicurity: an analysis of practices and policies in the Member States. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2012. ISBN 978-92-897-1067-1.

NEKOLOVÁ, M. Flexicurity – hledání rovnováhy mezi flexibilitou a ochranou trhu práce v České republice. Praha: VÚPSV, 2008, ISBN 978-80-87007-89-1.

WILTHAGEN, T., TROS, F. (2004): The Concept of „Flexicurity‟: A New Approach to Regulating Employment and Labour Markets, in „Flexicurity: Conceptual Issues and Political Implementation in Europe‟ Transfer, vol. 10, No. 2.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK