Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Význam vlasů v případě jejich ztráty: Sociologická studie dvou skupin postižených ztrátou vlasů
Název práce v češtině: Význam vlasů v případě jejich ztráty: Sociologická studie dvou skupin postižených ztrátou vlasů
Název v anglickém jazyce: The importance of hair for people with alopecia: A sociological study of two groups affected by hair loss
Klíčová slova: vlasy, sociologie těla, sociologie vlasů, kvalitativní výzkum, ztráta vlasů, plešatost a alopecie
Klíčová slova anglicky: hair, sociology of hair, sociology of body, qualitative research, hair loss, baldness, alopecia
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 29.05.2012
Datum zadání: 29.05.2012
Datum a čas obhajoby: 17.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:17.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2013
Oponenti: Mgr. Marta Martinová
 
 
 
Seznam odborné literatury
Dostálová, M. Rakovina a já, aneb, Od nemoci k moci. Blansko: Almi, 2010.
Fialová, L. Body image jako součást sebepojetí člověka. Praha: Karolinum, 2001.
Grogan, S. Body image : psychologie nespokojenosti s vlastním tělem. Praha: Grada, 2000.
Hendl, J. Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha : Portál, 2005.
Kobren, S. D. Holá pravda. Praha: Pragma. 1999.
McKayová, J. – Hiranoová, N. Jak přežít chemoterapii a ozařování: průvodce onkologického pacienta po vlastním osudu. Praha: Triton, 2005.
Strauss, A. – Corbinová, J. Základy kvalitativního výzkumu: postupy a techniky zakotvené teorie. Brno: Albert; Podané ruce, 1999.
Synnott, A. Shame and Glory: A Sociology of Hair. British Journal of Sociology. 1987, 38, 3, s. 381-413.
Předběžná náplň práce
KONTEXT TÉMATU:
Vlasy jsou pravděpodobně jedním z nejmocnějších symbolů individuální i skupinové identity – jsou mocné zaprvé protože jsou fyzickou součástí těla a tudíž jsou nesmírně osobními a zadruhé, přestože jsou osobní, jsou rovněž více veřejné než soukromé. (Synnot,1987) Autor dále uvádí, že pro opačná pohlaví jsou charakteristické i jiné vlasy a jsou jim přikládány jiné významnosti. Muži svou genderovou identitu často spojují více s vousy než s vlasy; pro ženy jsou vlasy velmi významné, jsou známkou jejich ženství. V životech obou pohlaví však hraje důležitou roli alopecie - ztráta vlasů.
U mnoha mužů projevuje ztráta vlasů kvůli genetickému faktoru a působení mužských hormonů, ať už v menší nebo větší míře. I ženy však mohou o vlasy přicházet, ne v takové míře působením hormonů, ale například kvůli radiačnímu ozařování při léčbě onkologických onemocnění.
Ve své práci bych se chtěla zabývat právě touto sociálně nepodmíněnou ztrátou vlasů a tím jak ji jednotlivé skupiny – muži ztrácející vlasy vlivem testosteronu nebo ženy, které o vlasy přišly působením chemoterapií – prožívají.

VÝZKUMNÁ OTÁZKA:
Chtěla bych zjistit, jak prožívají ztrátu vlasů lidé, kteří o ně přicházejí samovolně a nenávratně v průběhu života a jak ji prožívají ti, kteří se zároveň ocitnou ve velmi těžké životní situaci, kdy bojují o život a ztráta vlasů je doprovodným jevem léčby, která jim ho může pomoci zachránit. Bude mne zajímat, jak moc je pro dané skupiny ztráta vlasů zásadní, jak působí na jejich sebevědomí a vnímání sebe-sama, co pro ně znamená a jaký má na jejich životy vliv; jestli ji prožívají podobně nebo úplně odlišně a jestli se jí snaží nějakým způsobem zakrývat, případně jakým.

SBĚR DAT A METODOLOGIE:
Zdrojem dat budou polostrukturované až narativní rozhovory, které budu provádět se dvěmi skupinami – s muži ztrácejícími vlasy přirozenou cestou a s lidmi, kteří o vlasy přišli v důsledku léčby chemoterapií.
Předpokládám, že respondenty k rozhovorům o přirozené ztrátě vlasů získám prostřednictvím svých sociálních kontaktů – bude se jednat o muže trpící plešatostí bez vlasů nebo s vlasy značně prořídlými. Druhá skupina budou ženy, které prodělaly onkologické onemocnění a o vlasy přišly v průběhu léčby při chemoterapiích - respondenty budu hledat v občanských sdruženích lidí, kteří těmito onemocněními prošli. V každé z těchto skupin bych ráda udělala alespoň 5 rozhovorů.
Rozhovory budu nahrávat na diktafon a následně je přepíši a okóduji k analýze,přičemž se budu inspirovat postupy užívanými při tvorbě zakotvené teorie Strausse a Corbinové.

PŘEDPOKLÁDANÉ VÝSLEDKY:
Jako výsledky mé práce očekávám popis toho, co znamená pro lidi ztráta vlasů, ať už přirozená nebo nepřirozená, jak se s ní vyrovnávají a jaké jsou pro tyto skupiny v jejím prožívání rozdíly. To by mohlo být přínosem do relativně nového zatím ne úplné probádaného odvětví sociologie zabývající se tělem, se kterou jsem se v průběhu svého bakalářského studia zatím bohužel moc často nesetkala.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK