Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Situace srbských uprchlíků z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny v Srbsku (2002 – 2012): Případová studie Grupa 484
Název práce v češtině: Situace srbských uprchlíků z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny v Srbsku (2002 – 2012): Případová studie Grupa 484
Název v anglickém jazyce: Situation of Serbian Refugees from Croatia and Bosnia in Serbia (2002 – 2012): Case Study Grupa 484
Klíčová slova: Uprchlíci, Srbsko, návraty, integrace, nezisková organizace, případová studie, Grupa 484
Klíčová slova anglicky: Refugees, Serbia, returns, integration, non governmental organisation, case study, Grupa 484
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Kateřina Králová, Ph.D., M.A.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.02.2012
Datum zadání: 29.02.2012
Datum a čas obhajoby: 25.06.2014 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:17.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 25.06.2014
Oponenti: František Šístek, M.A., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá srbskými uprchlíky z Bosny a Hercegoviny a Chorvatska, kteří do Srbska odešli pod tlakem událostí odehrávajících se v oblasti Západního Balkánu v první polovině 90. let. Jejich počet přesáhl 500 tisíc. Zpočátku byl stát paralyzován vnitřními sociálními, politickými i ekonomickými problémy. Po roce 2000, kdy padl režim Slobodana Miloševiće, se nová vláda začala otázkou uprchlíků aktivně zabývat. Hledala koncept, který by jejich situaci nejlépe vyřešil. V roce 2002 si vymezila konkrétní cíle v rámci vládního dokumentu Národní strategie pro řešení otázky uprchlíků a vnitřně přesídlených osob. Řešení návratů do země původu, které srbská vláda původně podpořila, nicméně nenaplnilo původní očekávání, proto se posléze srbští zákonodárci rozhodli více zaměřit na integraci uprchlíků do srbské společnosti.
Během období 2002 až 2012 se podařilo situaci stabilizovat a počet uprchlíků razantně snížit. Na tomto procesu se výrazně podílel také neziskový sektor. Diplomová práce se primárně zabývá právě úlohou neziskových organizací v tomto procesu. Případová studie konkrétně analyzuje činnost neziskové organizace Grupa 484, která se problematikou uprchlíků zabývala od úplného počátku a jejíž činnost měla zásadní dopad na řešení situace uprchlíků v Srbsku.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This work deals with Serbian refugees from Bosnia and Herzegovina and Croatia, who had gone to Serbia under the pressure of events taking place in the Balkans in the first half of the 90th years. Their number reached over 500,000. Initially, the state was paralyzed by internal social, political and economic problems. After 2000, the fall of Slobodan Milosevic's regime, the new government began to actively address the issue of refugees. They were looking for a concept that would best solve their situation. Finally in 2002, they found the way and defined the specific objectives of the government's in National Strategy for dealing with refugees and internally displaced persons. The returns to the country of origin that was expected to be the main solution did not accomplish according to plan, therefore, the government decided to focus on the integration of refugees into Serbian society.
During the period 2002-2012 Serbia has managed to stabilize the situation and to drastically reduce the number of refugees. High influence should be admitted also to nonprofit sector. The paper pointed out this fact. Case study analyzes the activity of Grupa 484, which dealt with the issue of the refugees from the very beginning and its work has had an impact on the solution of the refugee situation in Serbia.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK