Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výzkum sociální skupiny – čeští judisté
Název práce v češtině: Výzkum sociální skupiny – čeští judisté
Název v anglickém jazyce: Research of social groups - Czech Judokas
Klíčová slova: Judo, sociální skupina, trenér, rozhodčí, závodník, vyšší funkcionář
Klíčová slova anglicky: Judo, social group, coach, referee, competitor, official higher
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Josef Kandert, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 04.01.2012
Datum zadání: 04.01.2012
Datum a čas obhajoby: 10.09.2012 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2012
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2012
Oponenti: Michal Kotík, prom. mat.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Tázal jsem se pouze 30 lidí (judistů), do jaké podskupiny by se sami zařadili. Poté jsem se ptal na jejich obecný subjektivní postoj k ostatním výše zmíněným podskupinám. Pak jsem se ptal na názor na změnu způsobu olympijské kvalifikace, na změnu pravidel, na nedávné změny v legislativě českého svazu juda a na některé konkrétní lidi (dvojnásobný juniorský mistr světa Lukáš Krpálek, reprezentační trenér mužů Petr Lacina, nejmladší česká mezinárodní rozhodčí Michaela Prokešová, generální sekretář českého svazu juda Pavel Volek). Při rozhovoru jsem respondentům řekl, že pracuji na seminární práci ke kurzu Kulturní systémy a že se v ní snažím dokázat, že judisté jsou kulturní skupina. Po dokončení rozhovoru jsem si udělal stručné poznámky, (nikdy jsem si nedělal poznámky během rozhovoru, protože jsem chtěl vyloučit možnost, že by to mohlo respondenty znervózňovat). Dotázal jsem se celkem osmnácti závodníků, pěti trenérů a sedmi rozhodčích. Jeden rozhovor trval dvě až pět minut.
Předběžná náplň práce
Základem výzkumu bude dotazníkové šetření provedené u 100 – 150 respondentů. V seminární práci ke kurzu „Kulturní systémy“ jsem zjistil, že judistickou komunitu lze velice jednoduše rozdělit do čtyř skupin: závodníci, trenéři, rozhodčí a vyšší funkcionáři (těch je zdaleka nejméně). V mém dotazníku si každý vybere, do jaké skupiny patří, což bude klíčová otázka. V další části dotazníku budou otázky zjišťující postoj respondenta k ostatním skupinám. Potom respondent zhodnotí skupinu, do které sám sebe zařadil. Předposlední blok otázek se bude týkat konkrétních judistických osobností a témat, která jsou mezi judisty v současné době hodně konzultována (např. změna pravidel, nebo změna olympijské kvalifikace). V závěru dotazníku bude respondent tradičně požádán o vyplnění několika demografických údajů (pohlaví, věk apod.). Vzhledem k tomu, že já sám jsem součástí judistické komunity, není pro mě problém odhadnout, kdo se zařadí do jaké skupiny. Této skutečnosti využiji k tomu, abych měl soubor respondentů rozdělen tak, aby výzkum opravdu měl smysl. Jistě by nebylo dobré, kdybych měl 80% „závodníků“ a půl procenta „vyšších funkcionářů“.
Závodníci 40% (v základním souboru je jich samozřejmě více, ale výzkum, který zkoumá vztahy mezi skupinami, by neměl význam, pokud bych měl ve výběrovém souboru 80% členů jedné ze čtyř skupin.), rozhodčí 25% (v základním souboru jich je méně), trenéři 25% (v základním souboru jich je méně), vyšší funkcionáři 10% (v základním souboru jich je podstatně méně, budu rád, když jich vůbec tolik seženu).

Hypotézy:
- Jednotlivé skupiny tvořící tuto komunitu, chápou svoji pozici v této komunitě jinak, než jak ji chápou ostatní skupiny.
- Nejméně oblíbená skupina budou „vyšší funkcionáři“.
- Nedávná změna pravidel, bude všemi skupinami, kromě skupiny „vyšší funkcionáři“ spíše kritizována.
- Nedávná změna olympijské kvalifikace, bude všemi skupinami, kromě skupiny „vyšší funkcionáři“ spíše kritizována.
- Nedávná změna systému světového žebříčku, bude všemi skupinami, kromě skupiny „vyšší funkcionáři“ spíše kritizována,

Cíl výzkumu: Cílem mého výzkumu je zjistit, která skupina nejlépe chápe svoji pozici v této komunitě. Dalším cílem mé práce bude zkoumání vztahů mezi jednotlivými skupinami.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK