Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Teoretická koncepce odpovědnosti za újmu způsobenou narozením člověka
Název práce v češtině: Teoretická koncepce odpovědnosti za újmu způsobenou narozením člověka
Název v anglickém jazyce: A theoretical conception of liability for harm caused by the birth of a man
Klíčová slova: Náhrada škody, soukromoprávní odpovědnost, wrongful life, wrongful birth, wrongful conception, wrongful abortion, nenarozené dítě, nasciturus.
Klíčová slova anglicky: Damages, civil liability, wrongful life, wrongful birth, wrongful conception, wrongful abortion, unborn child, nasciturus.
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra teorie práva a právních učení (22-KTPPU)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Karel Beran, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.12.2011
Datum zadání: 05.01.2012
Datum a čas obhajoby: 27.11.2013 16:30
Místo konání obhajoby: kancelář č. 240
Datum odevzdání elektronické podoby:31.10.2013
Datum proběhlé obhajoby: 27.11.2013
Oponenti: doc. JUDr. Pavel Ondřejek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
V mnoha právních řádech se v souvislosti s novými možnostmi zjišťování vrozených vad plodů (pomocí tzv. prenatální diagnostiky) objevují žaloby, kterými si žalobce nárokuje odškodnění za nedbalost lékaře při provádění těchto testů. Tyto nároky se nazývají „wrongful life“, „wrongful birth“, „wrongful conception“ a „wrongful abortion“. Nárok „wrongful life“ je nejčastěji uplatněn v tom případě, kdy lékař při provádění prenatální diagnostiky neodhalí existující vrozenou vadu plodu a rodičům tedy nepodá zásadní informace, na základě kterých by se rodiče daného dítěte mohli rozhodnout pro umělé přerušení těhotenství. Žalobcem je v tomto případě samo postižené dítě a jeho nárok spočívá v tvrzení, že se vůbec nemělo narodit. Nárok „wrongful birth“ vyvstává ve stejné situaci, ovšem žalobci jsou rodiče dítěte, kteří si nárokují odškodnění za emoční újmu a zvýšené náklady spojené s narozením a péčí o postižené dítě. V případě nároku „wrongful conception“ je nejčastějším důvodem pro podání žaloby nedbale provedený sterilizační zákrok. Nárok „wrongful abortion“ přichází v úvahu v situaci, kdy lékař nedbale provede prenatální diagnostiku a odhalí vadu plodu, na základě čehož se rodiče rozhodnou pro potrat, ovšem diagnóza byla mylná a plod byl zdravý. Práce se věnuje otázce právní subjektivity nenarozeného dítěte, a to jak v českém, tak i v mezinárodním právu. Práce dále zkoumá možnosti odškodnění v takových případech podle českého práva (včetně teoretické koncepce prvků odpovědnostního vztahu), a zkoumá i britskou právní úpravu pro srovnání. Protože zejména žaloba „wrongful life“ je velmi kontroverzní, práce se věnuje i různým argumentům pro přípustnost a nepřípustnost těchto žalob.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In many legal orders a new types of legal actions have appeared (in relation to the development of new methods of diagnosing congenital diseases). In these types of legal actions the claimant seeks damages for the negligence of the doctor in performing these tests. These claims are referred to as „wrongful birth“, „wrongful conception“, and „wrongful abortion“. The „wrongful life” claim is most commonly used in a situation where while performing prenatal screening the doctor does not diagnose the existing congenital disease and therefore fails to give the parents an essential piece of information, which might have made the parents decide to abort the fetus. The claimant in this case is the child itself, who substantiates the claim by arguing it should have never been born. The „wrongful birth“ claim arises from the same situation, but the claimants are the parents of the child. They claim damages for the emotional pain and increased expences related to giving birth and raising a disabled child. In the case of the „wrongful conception“ claim, the most common reason for using this action is a negligently performed sterilization procedure. The „wrongful abortion“ claim can be used in a situation when the doctor does diagnose a congenital disease, based on which the parents decide to undergo abortion, but afterwards they find that the diagnose was wrong and the fetus was healthy. This thesis concerns itself with the question of legal status of unborn child in Czech legal order and in international law. It also examines the possibility of awarding damages in these cases under Czech law (including the theoretical conception of the elements necessary to establish liability) and it explores the relevant legal regulations in UK law for comparison. Because in particular the „wrongful life” claim is very controversial, the thesis also looks at the various arguments for and against admissibility of such claims.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK