Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Experimentální ověření funkce křídel v reprodukčním chování švába Eublaberus distanti (Blattodea: Blaberidae)
Název práce v češtině: Experimentální ověření funkce křídel v reprodukčním chování švába Eublaberus distanti (Blattodea: Blaberidae)
Název v anglickém jazyce: Role of wings in reproduction of cockroach Eublaberus distanti (Blattodea: Blaberidae)
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: Mgr. Zuzana Kotyková Varadínová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 26.11.2011
Datum zadání: 28.11.2011
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2014
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2014
Oponenti: prof. RNDr. Pavel Štys, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce navazuje na obhájenou bakalářskou práci řešitele M. Kotyka. Její cílem je experimentální ověření dvou hypotéz týkajících se redukce křídel u hmyzu obecně a pokouší se objasnit jejich validitu v případě řádu Blattaria.
První hypotézou experimentální části je vliv flight-oogenesis syndromu na četnější výskyt redukce křídel u samic nežli u samců. Tato hypotéza předpokládá, že jakékoli snížení selekčního tlaku na zachování křídel umožňuje samici převést více zdrojů do rozmnožování. V navrženém pokusu proto budeme makropterním samicím odebírat křídla a budeme porovnávat jejich fekunditu v poměru k samicím kontrolním, tedy s nedotčenými křídly.
Druhý pokus se zabývá důležitostí křídel při sexuální signalizaci samců, vedoucí k jejich zachování i v nelétavém stavu. Budeme manipulovat s délkou samčích křídel a s dosažitelností produktů jejich tergálních žláz a budeme sledovat atraktivitu různě upravených či neupravených samců pro samice. Tak budeme moci posoudit jak vizuální důležitost křídel při páření, tak jejich důležitost pro šíření atraktantů z tergálních žláz.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis is proposed as a further continuation of M. Kotyk`s defended bachelor thesis. The aim is the expeirmental examination of two hypotheses referring to wing reduction in insects and try to validate them in the case of Blattaria.
The first hypothesis considers the impact of flight-oogenesis syndrome on the higher frequency of wing reduction in females. It suggests that any decrease of selection pressure on the preservation of wings enables to transfer more resources into reproduction. In the proposed experiment we plan to remove females’ wings and compare their fecundity with the intact control group.
The second experiment deals with the role of wings in males’ sexual communication, leading to their preservation even in flightless form. We will manipulate with the wing length and the availability of products of tergal glands and observe consequences for male attractiveness. We will be able to judge both the visual importance of wings in mating and their importance for distribution of attractants from the tergal glands.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK