Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Domácí násilí a jeho prevence
Název práce v češtině: Domácí násilí a jeho prevence
Název v anglickém jazyce: Domestic violence and its prevention
Klíčová slova: domácí násilí, osoby ohrožené domácím násilím, týrání osoby žijící ve společném obydlí, prevence domácího násilí
Klíčová slova anglicky: domestic violence, domestic violence victims and endangered individuals, maltreatment of person living in the common dwelling, prevention
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.11.2011
Datum zadání: 24.11.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.05.2014
Datum a čas obhajoby: 27.05.2014 12:00
Místo konání obhajoby: PF UK, míst. č. 342
Datum odevzdání elektronické podoby:12.03.2014
Datum proběhlé obhajoby: 27.05.2014
Oponenti: JUDr. Marie Vanduchová, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této práce je vymezit problematiku domácího násilí, nastínit základní charakteristiku jeho podstatných aspektů a přiblížit preventivní opatření ochrany proti domácímu násilí, zejména platnou právní úpravu České republiky. Text práce je rozdělen do čtyř kapitol.První kapitola obsahuje charakteristiku domácího násilí jako kriminologického pojmu. Zprvu je zde vymezen fenomén násilí jako úmyslné jednání, spočívající v ubližování a napadání. Druhá podkapitola se již věnuje samotnému domácímu násilí, které je charakterizováno prostřednictvím popisu jeho znaků, druhů a forem, jeho průběhu, metodou zjišťování a vymezení příčin vzniku. Konec kapitoly uzavírá část týkající se mýtů o domácím násilí, které panují ve společnosti. Následující kapitola se zaměřuje na násilné osoby a osoby ohrožené domácím násilím. Jejím cílem je přiblížit profil obou aktérů bez ohledu na genderová očekávání. Podkapitola týkající se ohrožených osob obsahuje vymezení pojmu oběť a dále se věnuje psychickým následkům dlouhodobého týrání a specifickým skupinám ohrožených osob. Třetí kapitola se zabývá současnou právní úpravou, jejímž cílem je ochrana proti domácímu násilí. Právní úprava domácího násilí je rozsáhlým tématem, které by postačovalo na obsah celé další práce, a proto se tato kapitola zaměřuje zejména na úpravu obsaženou v trestním zákoníku. Nicméně pozornost se okrajově obrací i k úpravě zákona o obětech trestných činů a správněprávní úpravě. Závěrečná část kapitoly se pro úplnost zaměřuje na občanskoprávní zákony. Poslední kapitola se týká pomoci osobám ohroženým domácím násilím a nutností jeho prevence. Na konci kapitoly je uveden přehled typů prevence společně s vyjmenování kroků, které jsou pod ně řazeny. Závěrem poukazuji na důležitost problematiky z celosvětového hlediska a zmiňuji způsoby činnosti, které by mohly vést k zefektivnění prevence a zlepšení situace seniorů v pozici ohrožených osob.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of my thesis is to analyze the issues of domestic violence, outline the basic characteristics of its essential aspects and focus on preventive measures of protection against domestic violence, especially the applicable legislation of the Czech Republic. The paper is divided into four chapters. The first chapter contains the characteristics of domestic violence as a criminological concept. At first there is a definition of the phenomenon of violence as the intentional act involved in the maltreatment and abuse. The second subchapter presents actual domestic violence which is explained by a description of its elements, types and forms, its process, method of identifying and documenting its causes. Chapter One concludes with a part regarding myths prevailing in the society about domestic violence. The following chapter focuses on violent persons and endangered individuals by domestic violence. The aim of this chapter is to describe the profile of both actors regardless of the gender expectations. Subchapter relating to endangered individuals includes the definition of victim and further discusses long term psychological consequences of abuse and specific groups of endangered individuals.
The third chapter deals with the current legislation which aims to provide protection against domestic violence. Legislation of domestic violence is a large topic that would be sufficient for an entire content of another thesis. Therefore this chapter refers especially to the provisions of the Criminal Code. However an attention is marginally provided to the Act on the Protection of Victims of Crime and administrative provisions. The last part focuses on the civil acts. The final chapter looks at assistance to victims of domestic violence and points to necessity of its prevention. The end of the chapter is addressed to an overview of the types of prevention with a listing of steps that are sorted under them. In conclusion, there is highlighted the importance of the issue from a global perspective and also mentioned possible ways of action that could lead to more effective prevention and improvement of the situation of older people in the position of endangered individuals.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK