Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Státní podnik
Název práce v češtině: Státní podnik
Název v anglickém jazyce: State enterprise
Klíčová slova: Státní podnik, státní organizace, státní vlastnictví, podnikání s majetkem státu
Klíčová slova anglicky: State enterprise (state-owned company), state organisation, business with state property
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Vít Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.11.2011
Datum zadání: 11.11.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 16.01.2014
Datum a čas obhajoby: 15.01.2014 16:30
Místo konání obhajoby: místnost č. 211
Datum odevzdání elektronické podoby:14.11.2013
Datum proběhlé obhajoby: 15.01.2014
Oponenti: doc. JUDr. Ivanka Štenglová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předkládaná práce se zaměřuje na úpravu státního podniku jako ustupující formy státního podnikání. Klade si za cíl objasnit, zda je tato právní forma, která byla v minulosti převažující, nadále vhodná k využití i v současném právním řádu.
K získání relevantních poznatků k této práci byla studována zejména odborná literatura, právní předpisy a soudní rozhodnutí.
Státní podnik je zvláštní právnickou osobou podnikající s majetkem státu, jež má specifickou veřejnou funkci a zároveň má podnikatelskou činností tvořit zisk. Jeho zakladatelem může být jen stát, který má obdobné postavení jako jediný společník v obchodní společnosti. Oproti jiným podnikajícím právnickým osobám nemá státní podnik způsobilost nabývat pro sebe majetek a nabývá ho pro stát. Podnik zároveň neručí za závazky státu a stát neručí za závazky podniku. Tato konstrukce způsobuje komplikace, neboť není konzistentní se současnou právní doktrínou.
V práci je zkoumána obecná charakteristika státního podniku, jeho historický vývoj i účinná právní úprava, majetkové postavení státního podniku a vymezení působnosti mezi zakladatelem a orgány podniku. Dále se práce zabývá kontextem v platném právním řádu, zejména právem na informace, zadáváním veřejných zakázek a externí kontrolou hospodaření.
V další části práce jsou stručně představeny některé nejvýznamnější státní podniky a zbytkové podniky. Státní podnik je zde porovnáván s jinými právními formami, které jsou k němu alternativní, tedy s akciovou společností a státní příspěvkovou organizací. Česká právní úprava je v této části srovnána se slovenskou právní úpravou, která vychází z dříve účinného federálního zákona.
V posledních kapitolách jsou popsány státní podniky v evropském a mezinárodním kontextu, a také zhodnocení, jak ovlivní právní úpravu státních podniků rekodifikace soukromého práva.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The presented paper focuses on adjusting a state enterprise (state – owned enterprise) as a receding form of public enterprise. It sets upon itself a task of clarification, whether this legal form, which has been dominant in the past, is henceforth suitable for use in the present body of laws.
Professional literature was studied to acquire relevant knowledge, legal provisions, judicial decisions, and other documents.
State enterprise is a specific legal entity conducting business with national property, which has a unique public function and is supposed to generate net operating income. Its institutor can only be a state, that has a similar status as a sole partner of a business entity. Unlike other legal entities engaging in business, the state enterprise doesn't have a legal capacity to acquire assets for itself, but does acquire assets for the state. It is not liable for state obligations and state is not liable for obligations of the enterprise at the same time. This structure causes problems, because it is not consistent with a current legal rule.
The paper examines general characteristics of state enterprise, historical development, effective legal enactment, property status of state enterprise, definition of sphere of authority between a founder and business bodies, and business relations status. Furthermore, it pursues a context in valid legal order, especially the right to information, placing public contracts, and external audit of management.
The next part of the paper briefly presents some of the most notable state enterprises and state enterprises, which are terminating business activity. State enterprises are compared with other legal forms, that are an alternative to them, with joint-stock companies and state-funded institutions, just as well as with Slovakian enactment, that is based on formerly active federal law.
The last chapters describe state enterprises in European and international context, and evaluates the impact of recodification of private law on legal regulations of state enterprises.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK