Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Neurorehabilitace u pacientů po poškození mozku v Denním stacionáři Kliniky rehabilitačního lékařství
Název práce v češtině: Neurorehabilitace u pacientů po poškození mozku v Denním stacionáři Kliniky rehabilitačního lékařství
Název v anglickém jazyce: Neurorehabilitation of patients after brain injury at the Day Care Center of The Department of Rehabilitation Medicine
Klíčová slova: Neurorehabilitace, poškození mozku, cevní mozková příhoda, trauma, fyzioterapeutické metody, Denní Stacionář
Klíčová slova anglicky: Neurorehabilitation, vascular brain injury, trauma, physiotherapy methods, Day Care Center
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: doc. MUDr. Yvona Angerová, MBA, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 13.10.2011
Datum zadání: 13.10.2011
Datum a čas obhajoby: 19.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: Praha
Datum odevzdání elektronické podoby:15.04.2014
Datum proběhlé obhajoby: 19.06.2014
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01226)
Oponenti: Vendula Matolínová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Autorka práce:Stepanova Kristina
Vedoucí práce:MUDr. Yvona Angerová, Ph.D., MBA
Název bakalářské práce:Neurorehabilitace u pacientů po poškození mozku v Denním stacionáři Kliniky rehabilitačního lékařství

Abstrakt bakalářské práce:

Neurorehabilitace představuje komplexní přístup k pacientovi, který je zajišťován interprofesionálním rehabilitačním týmem. Neurorehabilitace je obzvláště důležitá pro pacienty po poškození mozku s poruchami nejen motorickými, ale i kognitivními, fatickými a dalšími.
Cílem bakalářské práce je zjistit a analyzovat možnosti rehabilitace podílející se na zlepšení funkčního stavu u osob po poškození mozku v Denním stacionáři Kliniky rehabilitačního lékařství (DS KRL).
V rámci praktické části bylo provedeno šetření zpracované metodou obsahové analýzy chorobopisů 37 pacientů, kteří pobývali v DS KRL v období od listopadu 2010 do konce března 2012. Ve většině případů se jednalo o osoby po cévní mozkové příhodě. Získané údaje byly vyhodnoceny procentuálně a znázorněny v grafické podobě.
Zpracování vstupních a výstupních hodnot testu FIM poukázalo na určitou souvislost mezi mírou zlepšení v testu FIM a věkem pacientů, procento zlepšení u osob mladších věkových kategorií bylo vyšší než u osob staršího věku. Největších zlepšení dosáhli pacienti s časovou prodlevou mezi datem poškození mozku a přijetím do DS 1 až 2 roky. Tyto výsledky částečně potvrzují hypotézu, že zlepšení soběstačnosti je závislé na věku pacientů, na délce pobytu v DS a na časové prodlevě mezi datem poškození mozku a datem přijetí do DS.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Title:Neurorehabilitation of patients after brain injury at the Day Care Center of The Department of Rehabilitation Medicine

Abstract:

Neurorehabilitation represents a complex approach to the patient carried out by an interprofessional rehabilitation team. Neurorehabilitation is particularly important for brain-injury patients suffering not only from motor dysfunction, but also cognitive-communication disorders.
The aim of this thesis is to explore and analyze the methods and options of rehabilitation in improving the functional outcome of persons following a brain injury at the Day Care Center of The Department of Rehabilitation Medicine (DS KRL).
Within the framework of the practical part of my thesis, the research was carried out using content analysis of the medical records of 37 patients who visited DS KRL from November 2010 until March 2012. In most cases, they were persons after a vascular brain injury. Acquired data were evaluated by percentages and displayed graphically.
Examination of input and output data of the FIM test exposed a relationship between the degree of improvement in FIM and the age of patients, where the percentage improvement of people of younger ages were higher than those of older age. It was also observed that the biggest improvement occurred in patients with a delay between the brain injury and admission to the Day Care Center of 1-2 years. These results partially support the hypothesis that improving self-sufficiency is dependent on the age of patients, on the length of stay the Day Care Center, and the time lag between the brain injury and the date of admission to the Day Care Center.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK