Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pohled členů folklorních souborů na folklor a folklorismus v ČR
Název práce v češtině: Pohled členů folklorních souborů na folklor a folklorismus v ČR
Název v anglickém jazyce:
Folklore ensembles' members opinion of
folklore and folklorism in the Czech republic
Klíčová slova: folklor, folklorismus, folklorní soubor, folklorní festival, lidová kultura, autentický folklor, stylizovaný folklor, choreografie, scénický folklor, lidová kultura
Klíčová slova anglicky: folklore, folklorism, folklore ensemble, folklore festival, folk culture, authentic folklore, stylized folklore, choreography, scenic folklore, folk culture
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie (21-UETN)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Zdeněk Uherek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.05.2011
Datum zadání: 13.05.2011
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 06.06.2012 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:21.05.2012
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2012
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Vladimír Czumalo, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Tato bakalářská práce se zabývá pohledem členů folklorních souborů na současný folklor a folklorismus v České republice. Předmětem první části je podoba tradičního folkloru, jeho charakteristiky a funkce, poté je pozornost zaměřena na další pojem folklorismus a komparaci těchto dvou na sobě závislých jevů. Zvláštní pozornost je při tomto srovnání kladena na prostředí, ve kterém se jevy folkloru a folklorismu projevují, jejich odlišné funkce a míru stylizace. Předmětem další části je vývoj postojů veřejnosti k folkloru v různých historických obdobích, které byly do velké míry ovlivněny vládnoucí společenskou třídou, dosavadní poznatky bádání o folkloru a folklorismu v českém prostředí, a také postoj českých i nadnárodních institucí k této části kulturního dědictví v současnosti. Folklorismus je také začleněn do širšího kontextu masové kultury a masové komunikace.
Další část práce se zabývá folklorními soubory jako specifickými sociálními skupinami, které ve své činnosti vycházejí z folklorních pramenů a podílí se tak na uchování a rozvíjení folkloru, zároveň však plní roli volnočasové aktivity a vystupují jako obchodní artikl zaměřený na komerční úspěch. Podobný přístup je použit také pro popis folklorních souborů, na kterých jsou projevy folklorismu prezentovány.
Na teoretické poznatky navazuje empirická část práce, která se zaměřuje na vnímání folkloru a folklorismu členy folklorních souborů, a to zejména v závislosti na jejich věku, pohlaví, lokalitě a dosaženého vzdělání. Pozornost je věnována zejména jejich postoji k „současnému“ folkloru a netradičním zpracováním folklorních pramenů.
Seznam odborné literatury
Brouček, S., Jeřábek, R. (2007). Lidová kultura: národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. (Vyd. 1, svaz. 2). Praha: Mladá fronta.
Dorson, R. (1972). Folklore and Folklife. Chicago: The University of Chicago Press.
Frolec, V. (1984). Prostá krása: Deset kapitol o lidové kultuře v Čechách a na Moravě. (1.vyd.). Praha: Vyšehrad.
Frolec,V. (1987). Zákonitosti působení pokrokových tradic lidové kultury v rozvinuté socialistické společnosti. Praha: Ústav pro výzkum kultury.
Gusev, V. J. (1978). Estetika folklóru. Praha: Odeon.
Leščák, M., Sirovátka, O. (1982). Folklór a folkloristika: o ľudovej slovesnosti. Bratislava: Smena.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK