Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 384)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sklářství a krajina. Příspěvek k vývoji sklářské výroby na Českomoravské vrchovině v novověku na příkladu sklářské osady Milovy (okr. Žďár nad Sázavou)
Název práce v češtině: Sklářství a krajina.
Příspěvek k vývoji sklářské výroby na Českomoravské vrchovině v novověku
na příkladu sklářské osady Milovy (okr. Žďár nad Sázavou)
Název v anglickém jazyce: Glassmaking and landscape. A contribution to the research
on postmedieval glassmaking in Českomoravská vrchovina
on the example of the deserted glassworks in Milovy (Žďár nad Sázavou)
Klíčová slova: sklářství; krajina; novověk; Českomoravská vrchovina; sklářská huť na Milovech; geodetický plán; katalog výrobků
Klíčová slova anglicky: Glassmaking; Landscape; Post Medieval; Českomoravská vrchovina; The Deserted Glassworks in Milovy; Geodetic Plan; Catalogue of the Products
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro archeologii (21-UPRAV)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jan Klápště, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.05.2011
Datum zadání: 09.05.2011
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 10.09.2014 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:15.07.2014
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2014
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Eva Černá
 
 
 
Zásady pro vypracování
Základem diplomové práce bude regionální studie o problematice sklářské výroby v novověku na Českomoravské vrchovině (s důrazem na 19. stol.), v tomto smyslu lze navázat na bakalářskou práci. Jako poznávací opory poslouží prameny archeologické, písemné, kartografické a ikonografické. Výchozí zájem se soustředí na zaniklou sklárnu Milovy (okr. Žďár nad Sázavou). V rámci terénní části proběhne detailní geodetické zaměření terénních reliktů v celém milovském areálu. Na tento podklad naváže funkční interpretace, využívající písemné prameny, staré mapy, a samozřejmě i specializovanou literaturu o sklářské výrobě. Důležitým tématem se stane problematika dopadu sklářské výroky na podobu postmedievální krajiny. Součástí práce bude katalog dochovaných výrobků milovské sklárny. Všechny části diplomové práce budou řešeny se zřetelem k širšímu poznávacímu kontextu, a to jak v českých zemích, tak ve střední Evropě.
Seznam odborné literatury
Drahotová, O. a kol. 2005: Historie sklářské výroby v českých zemích I. díl. Od počátků do konce 19. století. Praha.
Gelnar, M. l988 b: Poznámky k metodice vyhledávání zaniklých stanovišť sklářských hutí a zpracování jejich nálezů. In: Zkoumání výrobních objektů a technologií archeologickými metodami, sborník z devátého semináře v Technickém muzeu v Brně 7. dubna 1987, s. 129 - 142.
Lněničková, J. 1989: Vývoz skla a skleněných výrobků z habsburské monarchie v letech 1831 – 1900. Ars Vitraria 9.
Stará, M. - Jana Marečková, J. - Rous, I. 2006: Sumarizace nálezů z archeologického výzkumu bývalé sklárny v Bedřichově. Sborník Severočeského muzea – Historia 14. Liberec.
Tausch, V. 1986: Příspěvek ke studiu sklářství na Jihlavsku: práce a život sklářů v Janštýně. FF UK Praha.
Tomandl, M. 1968: Význam dřev pro sklářské hutě v Jizerských horách. Ars Vitraria 2.
Tomandl, M. 1978: Brusírny skla na vodní pohon v povodí řeky Kamenice. Ars Vitraria 6.
Záloha, J. 1974: Ke vzniku posledních čtyř skláren na jižní Šumavě v 1. polovině 19. století. Ars Vitraria 5.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK