Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nestátní neziskové organizace (NNO) jako aktéři integrační politiky ve vztahu k cizincům
Název práce v češtině: Nestátní neziskové organizace (NNO) jako aktéři integrační
politiky ve vztahu k cizincům
Název v anglickém jazyce: Non-governmental Organizations (NGOs) like a Stakeholders
of Integration Policy in Relation to the Foreigners
Klíčová slova: intergace, imigrace, migrace, migrační politiky, integrační politiky, nestátní neziskové organizace, občanská společnost
Klíčová slova anglicky: integration, immigration, migration, migration policies, integration policies, non-governmental organizations, non-profit organizations, civil society
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.02.2011
Datum zadání: 28.02.2011
Datum a čas obhajoby: 01.02.2012 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.01.2012
Datum proběhlé obhajoby: 01.02.2012
Oponenti: Mgr. Ing. Olga Angelovská, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
DRBOHLAV, Dušan. Mezinárodní migrace obyvatelstva – pohyb i pobyt. In ŠIŠKOVÁ, Tatjana (ed). Menšiny a migranti v České republice. Portál, 2001.

FRIČ, Pavol ; BÚTORA, Martin. Role občanského sektoru ve veřejné politice. In POTŮČEK, Martin, et al. . Praha : SLON, 2005. s. 396.

FRIČ, Pavol; GOULLI, Rochdi. Neziskový sektor v Čr : výsledky mezinárodního srovnávacího projektu Johns Hopkins University. Praha : Eurolex Bohemia, 2001. 203 s.

International Organization for Migration. World Migration Report 2010 : The future of migration: Building capacities for change. Geneva : IOM, 2010. 295 s.

KABELA, Miroslav. Psychické problémy migrantů. In HRUBÝ, Karel; BROUČEK Stanislav (eds). Češi za hranicemi na přelomu 20. a 21. století. Praha: Karolinum : Etnologický ústav AV ČR, 2000.

MASSEY, Douglas S., et al. Theories fo International Migration : A Review and Appraisal. Population and Development Review. 1993, vol. 19, no. 3, p. 431-466.

POTŮČEK, Martin. Trh, stát a občanský sektor jako regulátory života společnosti. In POTŮČEK, Martin. Veřejná politika. Praha : SLON, 2005. s. 396.

VESELÝ, Arnošt; NEKOLA, Martin. Analýza a tvorba veřejných politik. Praha: Sociologické nakladatelství, 2007.

LEONTIYEVA, Yana; VOJTOVÁ, Michaela. Výzkum migrantů v ČR – víme jak na to? Socioweb [online]. [cit. 2009-12-28]. Dostupný z WWW
<http://www.socioweb.cz/index.php?disp=teorie&shw=253&lst=115 >.

Předběžná náplň práce
ÚVOD - vymezení předmětu zkoumání

Migrace patří k lidstvu odpradávna a v současném globálním světě nabývá na významu. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) stoupl počet migrantů ve světě na 214 milionů.
Migrace má mezinárodní význam, jež má dopady na nejrůznějších oblasti života země. Má nejen pozitivní ale i negativní důsledky a to jak na zemi původu migranta, na imigrační zemi, tak i na imigranta samotného. Skutečnost, že je imigrant nucen opustit zemi původu pro něj představuje stresovou zátěž. V zahraničí pak často žijí migranti pod obrovským tlakem způsobeným možnou izolací osobní i izolací komunity, extrémním pracovním nasazením, finančními problémy, nutností návyku na nový život, generačními problémy v rodinách, v některých případech diskriminací.
Imigranti a jejich zvyšující se počet však na druhou stanu výrazně ovlivňují i zemi, která je přijímá. V zájmu nejen naší země, ale i imigrantů tak je, aby migrační procesy byly koordinované. Česká republika se přijetím dvou strategických dokumentů zpracovanými Ministerstvem vnitra (MV) - Zásady koncepce integrace cizinců na území ČR a Koncepci integrace cizinců na území ČR, přihlásila k aplikaci doporučení Rady Evropy a ke sjednocujícímu postoji členských zemí Evropské unie v dané oblasti a k zajištění potřebné míry ochrany práv dlouhodobě a legálně usazených cizinců v souladu s jejich objektivními potřebami, mezinárodními požadavky a možnostmi ČR
Nezastupitelnou úlohu v oblasti integrace cizinců, obhajování a prosazování jejich práv mají nestátní neziskové organizace (s čímž pracuje i Aktualizovaná koncepce integrace cizinců v roce 2005). Pokud by neexistovaly NNO, rozsah mnoha nezbytných služeb by byl velmi omezen.
Tato práce si klade za cíl zjistit, jaká je role nestátních neziskových organizací při tvorbě a realizaci integrační politiky ve vztahu k cizincům a jaký typ integrace projekty NNO podporují.


PŘEDPOKLÁDANÁ STRUKTURA DP:

1)Úvod
2)Cíle, výzkumné otázky
3)Metody
4)Teoretická východiska
5)Deskriptivní část
6)Analytická část
7)Závěr

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Migration is becoming increasingly important in the global world. According to the International Organization for Migration (IOM) the number of migrants has worldwide increased to 214 million.

Migration has an international significance that has an impact on various areas of the state. It has not only positive but also negative consequences both for the country of origin, country of immigration, as well as the immigrant himself.

The irreplaceable role in the integration of foreigners, defending and promoting their rights have non-profit organizations. In the case of absence of NGOs, many of the necessary range of services would be very limited.

This work aims to ascertain the role of non-governmental organizations in developing and implementing integration policy in relation to foreigners and to find out what type of integration projects support NGOs.
I will deal with the integration and migration policies, civil society and role of non-governmental organizations in the process of integration of immigrants in the Czech republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK