Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Automatická extrakce budov a zpevněných ploch z dat velmi vysokého rozlišení v suburbánní zóně Prahy
Název práce v češtině: Automatická extrakce budov a zpevněných ploch z dat velmi vysokého rozlišení v suburbánní zóně Prahy
Název v anglickém jazyce: Automatic extraction of buildings and imprevious areas from very high resolution data in suburban area of Prague
Klíčová slova: objektově orientovaná klasifikace, komerční suburbanizace
Klíčová slova anglicky: OBIA, commercial suburbanization
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie (31-370)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Lucie Kupková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 16.12.2010
Datum zadání: 16.12.2010
Datum odevzdání elektronické podoby:24.08.2011
Datum proběhlé obhajoby: 21.09.2011
Oponenti: Ing. Markéta Potůčková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předmětem práce je vypracování vhodné metodiky pro automatickou extrakci budov a zpevněných ploch z?dat velmi vysokého rozlišení pro účely hodnocení vývoje zástavby v suburbánní zóně Prahy, především v oblastech komerční suburbanizace.
Práce se zaměří na:
Rešerši literatury s cílem podat přehled stávajících využitelných metod klasifikace a extrakce budov a zpevněných ploch z dat velmi vysokého rozlišení.
Navržení vlastního postupu pro extrakci budov a zpevněných ploch ve vybraných oblastech komerční suburbanizace v zázemí Prahy s využitím objektově orientované klasifikace.
Nalezení metod (pravidel) pro rozlišení různých typů střech a zpevněných ploch v závislosti na materiálu (spektrálních charakteristikách), tvarových charakteristikách a případně také s využitím dat o relativní výšce objektů.
Zhodnocení přesnosti navrženého postupu s využitím dat zpracovaných ruční vektorizací budov a zpevněných ploch.
Diskusi využitelnosti navrženého postupu v praktických aplikacích - například monitorování rozšiřování suburbánních zón pro účely územního plánování a správu území.
Výstupem práce bude mapa extrahovaných budov a zpevněných ploch, soubor klasifikačních pravidel (popis tříd, klasifikačních příznaků, prahových hodnot a funkcí příslušnosti) a výsledky hodnocení přesnosti navrženého postupu.
Práce bude vycházet z projektu MŽP ČR Suburbánní rozvoj, suburbanizace a urban sprawl v České republice: omezení negativních důsledků na životní prostředí a z projektu GAČR Regionální diferenciace a potenciální rizika využití ploch jako odraz funkčních změn krajiny Česka 1990-2010.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK