Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zkoumání jedné podoby morálního zázemí atlantické modernizace
Název práce v češtině: Zkoumání jedné podoby morálního zázemí atlantické modernizace
Název v anglickém jazyce: The Examination of One Form of the Atlantic Modernization´s Moral Background
Klíčová slova: dekolonizace, filosofie osvobození, liberalismus, modernizace, teotie spravedlnosti, sociální uznání
Klíčová slova anglicky: decolonization, philosophy of liberation, liberalism, modernization, theory of justice, social recognition
Akademický rok vypsání: 2006/2007
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Marek Hrubec, Dr., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.12.2010
Datum zadání: 13.12.2010
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 08.09.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.01.2011
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2011
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Prof. Dr. J.H. Arnasson
  prof. Dr. Pavel Barša, M.A., Ph.D.
 
 
Zásady pro vypracování
Název disertační práce: Zkoumání jedné podoby morálního zázemí atlantické modernizace
Řešitel: Mgr. Ondřej Lánský
Vedoucí/ školitel: PhDr. Marek Hrubec, PhD.

Úvod: obecné zaměření
Ve své disertační práci bych rád tematizoval atlantickou kapitalistickou modernizace jako klíčový sociální proces určující základní charakteristiky lidských společností po dobu posledních přibližně 300 let. Vlastním úkolem potom bude představit na pozadí teorie uznání klíčová sociálně-teoretická pojetí, která mohou proces modernizace vysvětlit nejen vzhledem k pozdněkapitalistickému stavu společností atlantického civilizačního okruhu, ale také vzhledem k civilizačním okruhům jiným. V této souvislosti se zaměřím na společnosti Latinské Ameriky.
Základem práce by potom měla být teze, že lidská společnost se vlivem globalizačních procesů dostala do fáze, kdy již není možné hovořit o striktně odděleném vývoji jednotlivých sociálních celků, ale naopak je při nejzevrubnějším pohledu nutné hovořit o globalizovaném kapitalismu jako o dominantní sadě sociálních vzorců, podle kterých jsou společnosti strukturovány. Přes tuto do jisté míry unifikující zkušenost globalizace je však klíčové, že je možné pozorovat jisté strukturální odlišnosti podle jednotlivých regionů anebo civilizačních okruhů. Tyto strukturální odlišnosti se pokusím uchopit právě pomocí teorie uznání v její aplikaci na procesy různých forem modernizace.

I. okruh: sociální ocenění
Pokud se mám pokusit o předběžné konceptuální určení zkoumaného materiálu, zaměřím se na několik bodů. Předně bude potřeba uchopit jisté složky pozdněkapitalistické modernizace atlantických společností, které podmiňují existenci sociálního řádu: především jejich morální výbavu. V této souvislosti se budu soustředit na důkladnou analýzu pojmu sociálního ocenění v základním rámci teorie uznání: půjde mi o jeho rozpracování takovým směrem, který by měl poskytnout konceptuální nástroje pro koherentní kritiku určující morální výbavy těchto společností. Pro vyrovnání se s tímto úkolem použiji normativní teorii spravedlnosti Johna Rawlse jako bázi, která by měla poskytnout obraz o sdílených hodnotách společností západního civilizačního okruhu. Především Rawlsův slavný princip diference lze vnímat jednak jako morální zdůvodnění uspořádání panujících nerovností (určující distribuci a redistribuci) a jednak jako jednu z klíčových formativních částí morální výbavy těchto společností. Jde tak vlastně o jednu z možných obhajob rozdělování sociálního ocenění (třetí rovina uznání) především na základě panující formy interpretace výkonu. V dalším kroku se pomocí cohenovské kritiky Rawlsovy teorie spravedlnosti pokusím upozornit na určité momenty, které dovolují pojem výkonu podřídit kritice, která by v něm měla odhalit patologické prvky, a zároveň vyznačit nejregresivnější tendence v něm obsažené (jež lze nahlédnout především v procesu refeudalizace).

II. okruh: osvobození
Druhou oblastí, na kterou se zaměřím, je sociální realita společností Latinské Ameriky. V tomto kontextu se budu soustředit především na vlastní sebereflexivní chápání těchto společností. Určující historickou zkušeností jsou pro tyto společnosti procesy kolonizace a dekolonizace. Od 60. let minulého století se v Latinské Americe rozvíjí explicitní formulace tzv. filosofie osvobození, která artikuluje tuto zkušenost v souvislosti a vazbě na evropskou filosofickou tradici, přičemž se zároveň snaží o svébytný přístup k pochopení skutečnosti: aplikací vlastní myšlenkové tradice (např. Nahuatl) anebo důslednou reinterpretací či doplněním klasických evropských teoretiků. V návaznosti na koncepce Enrique Dussela bych se rád pokusil ukázat specifika morální výbavy společností tohoto civilizačního okruhu, která je patrně v obráceném smyslu formována podle linie vztahu pána a otroka. Normativní program osvobození od nejrůznějších forem moci (gender, rasa, třída) je v těchto přístupech kombinován s realistickou analýzou sociální skutečnosti. Sociální ocenění jako osvobození je možné nahlížet jako kulturně specifickou sub-kategorii této sféry uznání, která snad umožní představit základní kontury strukturace teorie uznání umožňující zároveň inter-kulturně otevřené pojetí.

III. okruh: srovnání a shrnutí
V předběžném vymezení je tedy možné říci, že mi (ve třetí části) půjde o to, ukázat rozdíl mezi dominantní morální výbavou západních společností (zjednodušeně výkon) a společností Latinské Ameriky (zjednodušeně osvobození). Takové srovnání není v žádném případě samoúčelem, ale je naopak motivováno snahou o určité uchopení současné konstelace globálního/ globalizovaného/ globalizujícího se kapitalismu: formování pravidel sociální interakce, která budou významně spoluurčovat sociální řád na celoplanetární rovině, není zdaleka uzavřeným procesem, přičemž právě v této rovině je možné v současnosti spatřovat nejdynamičtější vývoj. O otevřenosti doby z hlediska budoucího vývoje svědčí široká shoda, která mezi sociálními vědci o této otázce panuje. Moje disertační práce by se proto měla pokusit poskytnout jednak konkrétní analýzu morálního odkazu zkoumaných civilizačních okruhů a jednak vyznačit základní konstelace obecného konceptuálního rámce odvozeného z teorie uznání, který by měl pomoci k její „univerzálnější“ aplikaci.
Nadto se mi problematika zmíněných pojetí (aplikace teorie uznání na sociální realitu západních zemí a zemí Latinské Ameriky) zdá na rovině metateoretické závažná především z toho důvodu, že patrně může reflektovat jak existující kognitivní a afektivní morální systémy v těchto společnostech, tak jejich normativní (žádoucí) artikulace v obecnější rovině. Právě k tomuto bodu by měla přispět artikulace univerzálně sdíleného konceptu uznání. Tato formulace je potom finálním cílem práce: poskytnout prostřednictvím konkrétních analýz pojmové nástroje pro kritickou teorii globálního kapitalismu v kontextu kritické teorie uznání.

Orientační seznam základní literatury
Cohen, G. A. If You´re an Egalitarian, how come You´re so Rich? Harvard University Press, 2000.
Cohen, G. A. Rescuing Justice and Equality. Harvard University Press, 2008.
Dussel, E. The Philosophy of Liberation. New York: Orbis Books, 1985.
Fraserová, N.; Honneth, A. Přerozdělování nebo uznání? Praha: Filosofia, 2004.
Honneth, A. The Critique of Power. Reflective Stages in a Critical Social Theory. Cambridge: MIT Press, 1991.
Honneth, A. The Struggle for Recognition (The Moral Grammar of Social Conflicts). Cambridge: Polity Press, 1995.
Maldonado-Torres, N. Against War. Views from the Underside of Modernity. Durham: Duke University Press, 2008.
Mignolo, W. D. The Idea of Latin America. Oxford: Blackwell Publishers, 2005.
Rawls, J. Political Liberalism. New York: Columbia University Press, 1993.
Rawls, J. Teorie spravedlnosti. Praha: Victoria Publishing, 1995.
Taylor, Ch.; Gutmanová, A. (ed.) a kol. Multikulturalismus (Zkoumání politiky uznání). Praha: Filosofia 2001.
van den Brink, B.; Owen, D. (eds.). Recognition and Power. Axel Honneth and the Tradition of Critical Social Theory. New York: Cambridge University Press, 2007.
Seznam odborné literatury
Alcoff, Linda Martín; Mendieta, Eduardo (eds.). Thinking from the Underside of History. Enrique Dussel´s Philosophy of Liberation. Lanham & Boulder & New York & Oxford: Rowman & Littlefield Publishers, Inc., 2000. ISBN 0-8476-9650-2.
Aglietta, Michel. Capitalism at the Turn of the Century: Regulation Theory and the Challenge of Social Change. New Left Review. 1998, no. 232, s. 41-90. ISSN 0028-6060.
Bakešová, Alena; Velek, Josef (eds.). Spor o spravedlnost. Praha: Filosofia, 1997. ISBN 80-7007-115-X.
Barry, Brian. The Liberal Theory of Justice. A Critical Examination of the Principal Doctrines in A Theory of Justice by John Rawls. Oxford: Caledon Press, 1973. ISBN 0-19-824509-2.
Beck, Ulrich. Riziková společnost. Na cestě k jiné moderně. Přel. O. Vochoč. Praha: SLON, 2004. ISBN 80-86429-32-6.
Beck, Ulrich. Co je to globalizace? Omyly a odpovědi. Přel. M. Pavka. Brno: CDK, 2007. ISBN 978-80-7325-123-9.
Bělohradský, Václav (et al.). Kritika depolitizovaného rozumu: úvahy (nejen) o nové normalizaci. Praha: Grimmus, 2010. ISBN 978-80-902831-6-9.
Blaha, Ľuboš. Späť k Marxovi? Sociálny štát, ekonomická demokracia a teórie spravodlivosti. Bratislava: VEDA, 2009. ISBN 978-80-224-1077-9.
Bourdieu, Pierre. Teorie jednání. Přel. V. Dvořáková. Praha: Karolinum, 1998. ISBN 80-7184-518-3.
Bourdieu, Pierre et al. The Weight of the World. Social Suffering in Contemporary Society. Přel. P. P. Ferguson, S. Emanuel, J. Johnson a S. T. Waryn. Stanford: Stanford University Press, 1999. ISBN 0-8047-3845-9.
Cohen, Gerald Allan. If You´re an Egalitarian, How Come You´re So Rich. Cambridge & London: Harvard University Press, 2000. ISBN 0-674-00693-3.
Cohen, Gerald Allan. Iluze liberální spravedlnosti. Praha: Filosofia, 2006. ISBN 80-7007-234-2.
Cohen, Gerald Allan. Rescuing Justice and Equality. London, Cambridge: Harvard University Press, 2008. ISBN 978-0-674-03076-3.
Cole, W. A. Factors in demand 1700-80. In: Floud, Roderick; McCloskey, Donald N. (eds.). The Economic History of Britain Since 1700. Cambridge: Cambridge University Press, 1981.
Dussel, Enrique. A New Age in the History of Philosophy: The World Dialogue between Philosophical Traditions. XXII World Congress of Philosophy. 2008.
Dussel, Enrique. Ética de la liberción en la edad de la globalización y de la exclusión. Madrid: Editorial Trotta, 2009 (sexta edición). ISBN 978-84-9879-090-0.
Dussel, Enrique. Filosofía de la liberación. Ciudad de México: Editorial Edicol, 1977.
Dussel, Enrique. Filosofie osvobození – z hlediska praxe utlačených. Filosofický časopis. Přel. Z. Kouřím. 40, 1992, č. 6, s. 1007-1024. ISSN 0015-1831.
Dussel, Enrique. Hacia una filosofía política crítica. Bilbao: Editorial Desclée de Brouwer, 2001. ISBN 84-330-1612-1.
Dussel, Enrique. Philosophy and Praxis (Provisional Thesis for a Philosophy of Liberation). In: Brough, John B. et al. Philosophical Knowledge. Washington: Catholic University of America, 1980, s. 108-118. ISBN 978-0918090140.
Dussel, Enrique. Materiales para una política de la liberación. Madrid: Plaza y Valdés, 2007. ISBN 978-84-96780-29-3.
Dussel, Enrique. World-System and Trans-Modernity. Přel. Alessandro Fornazzari. Nepantla: Views from the South 3.2. 2002, s. 221-244. ISSN 1529-1650.
Dussel, Enrique; Jáuregui, Carlos A.; Moraña, Mabel (eds.). Coloniality at Large. Latin America and the Postcolonial Debate. Durham & London: Duke University Press, 2008. ISBN 978-0-8223-4147-5.
Eisenstadt, Shmuel Noah. Multiple modernities. Daedelus, 2000, s. 1-29.
Fanon, Frantz. Black Skins, White Masks. Přel. Ch. L. Markmann. London: Pluto Press, 1986. ISBN 0-74-53-0035-9.
Fraserová, Nancy; Honneth, Axel. Přerozdělování nebo uznání? Přel. A. Bakešová a M. Hrubec. Praha: Filosofia, 2004. ISBN 80-7007-200-8.
Friedman, Milton. Kapitalismus a svoboda. Přel. J. Jonáš. Praha: Liberální institut, 1993. ISBN 80-85787-33-4.
Guldberg, Cerutti Horacio. Filosofía de la liberación latinoamericana. Ciudad de México: Fondo de Cultura Económica, 2006. ISBN 968-16-7820-6.
Gramsci, Antonio. Americanism and Fordism. In: Týž; Hoare, Quentin; Smith, Geoffrey Nowell (eds.). Selections from Prison Notebooks. Přel. Q. Hoare, G. N. Smith. New York: International Publishers, 1971, s. 277-318. ISBN 0-7178-0397-X.
Grosfoguel, Ramón. La descolonización de la economía política y los estudios postcoloniales: Transmodernidad, pensamiento fronterizo y colonidad global. Tabula Rasa, 2006, no. 4, s. 17-48. ISSN 1794-2489.
Grosfoguel, Ramón; Cervantes-Rodríguez, Ana Margarita (eds.). The Modern/Colonial/Capitalist World-System in the Twentieth Centrury. Global Processes, Antisystemic Movements, and the Geopolitics of Knowledge. Westport & London: Greenwood Press, 2002. ISBN 0-313-31804-2.
Hall, Stuart; Gieben, Bram (eds.). Formations of Modernity. Cambridge: Polity Press, 1992. ISBN 0-7456-0959-7.
Habermas, Jürgen. Boje o uznání v demokratickém právním státě. In: Taylor, Ch.; Gutmannová, A. (ed.). Multikulturalismus. Zkoumání politiky uznání. Praha, Filosofia 2001, s. 123-162. ISBN 80-7007-161-3.
Hardt, Michael; Negri, Antonio. Empire. Cambridge: Harvard University Press, 2000. ISBN 0-674-00671-2.
Harris, Jerry. The Dialectics of Globalization. Economic and Political Conflict in a Transnational World. Newcastle: Cambridge Scholars Press, 2006. ISBN 978-1847189288.
Hegel, Georg Wilhelm Friedrich. Fenomenologie ducha. Přel. J. Patočka. Praha: Academia, 1960.
Hegel, Georg Wilhelm Friedrich. Základy filosofie práva. Přel. V. Špalek. Praha: Academia, 1992. ISBN 80-200-0296-0.
Hobsbawm, Eric J. Věk extrémů. Krátké 20. století 1914-1991. Přel. J. Pečírková, P. Štěpánek. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0302-1.
Hobsbawm, Eric J. The Age of Revolution. 1789-1848. New York: Vintage Books, 1962. ISBN 0-679-77253-7.
Hobbes, Thomas. Leviathan. Přel. K. Berka. Praha: OIKOYMENH, 2009. ISBN 978-80-7298-106-9.
Holubec, Stanislav. Sociologie světových systémů. Hegemonie, centra, periferie. Praha: SLON, 2009. ISBN 978-80-7419-014-8.
Honneth, Axel. Suffering from Indeterminacy. An Attempt at a Reactualization of Hegel’s Philosophy of Right. Přel. J. Ben-Levi. Amsterdam: Van Gorcum, 2000. ISBN 90-232-3564-9.
Honneth, Axel. The Struggle for Recognition. The Moral Grammar of Social Conflicts. Cambridge: Polity Press, 1995. ISBN 9780585336015.
Honneth, Axel. (ed.). Zbavovat se svéprávnosti. Paradoxy současného kapitalismu. Praha: Filosofia, 2007. ISBN 978-80-7007-269-1.
Honneth, Axel; Velek, Josef. (ed.). Sociální filosofie a postmoderní etika. Praha: Filosofia, 1996. ISBN 80-7007-082-X.
Hrubec, Marek (ed.). Demokracie, veřejnost a občanská společnost. Praha: Filosofia, 2004. ISBN 80-7007-211-3.
Hrubec, Marek. Etika spravodlivosti. In: Remišová, A. Dejiny etického myslenia v Európe a USA. Bratislava: Kalligram, 2008, s. 714-727. ISBN 978-80-9101-103-0.
Hrubec, Marek. Horkheimer a Marcuse: tvůrci programových tezí kritické teorie. Filosofický časopis, 51, 2003, č. 4, s. 593-616. ISSN 0015-1831.
Hrubec, Marek (ed.). Interkulturní dialog o lidských právech. Západní, islámské a konfuciánské perspektivy. Praha: Filosofia, 2008, s. 13-48. ISBN 978-80-7007-282-0.
Hrubec, Marek a kol. Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů. Praha: Filosofia, 2008. ISBN 978-80-7007-286-8.
Keller, Jan. Dějiny klasické sociologie. Praha: SLON, 2004. ISBN 80-86429-34-2.
Keller, Jan. Soumrak sociálního státu. Praha: SLON, 2005. ISBN 80-86429-41-5.
Keller, Jan. Tři sociální světy. Sociální struktura postindustriální společnosti. Praha: SLON, 2010. ISBN 978-80-7419-031-5.
Kis, János (ed.). Současná politická filosofie. Přel. P. Barša, K. Kazdová, J. Ogrodská, O. Vochoč, M. Znoj. Praha: OIKOYMENH, 1997. ISBN 80-86005-60-7.
Larmore, Charles. Politický liberalismus. Přel. M. Znoj. Filosofický časopis. 1995, roč. 43, č. 3, s. 461-484. ISSN 0015-1831.
Larmore, Charles. Patterns of Moral Complexity. Cambridge: Cambridge University Press, 1987. ISBN 978-05-2133-891-2.
Maldonado-Torres, Nelson. Against War. Views from the Underside of Modernity. Durham: Duke University Press, 2008. ISBN 978-0-8223-4170-3.
Marcuse, Herbert. Industrialization and capitalism in the work of Max Weber. Přel. J. J. Shapiro. In: Týž. Negations: Essays in Critical Theory. London: MayFlyBooks, s. 151-169. ISBN 978-1-906948-05-4.
Marcuse, Herbert. Jednorozměrný člověk. Studie o ideologii rozvinuté industriální společnosti. Praha: Naše vojsko, 1991. ISBN 80-206-0075-2.
Marx, Karl. K židovské otázce. In: Engels, B.; Marx, K. Spisy, sv. 3. Praha, Státní nakladatelství politické literatury 1962, s. 371-400.
Mignolo, Walter D. Local Histories/Global Designs. Coloniality, Subaltern Knowledges, and Border Thinking. New Jersey: Princeton University Press, 2000. ISBN 978-0-691-00140-1.
Mill, John Stuart. Utilitarianism. Floating Press, 2009. ISBN 978-1-775410-61-4.
Miller, David. Principles of Social Justice. Cambridge: Harvard University Press, 2000. ISBN 978-0674007147.
Memmi, Albert. The Colonizer and the Colonized. Přel. H. Greenfeld. Boston: Beacon Press, 1991. ISBN 978-0-8070-0301-5.
Munck, Ronaldo. Globalisation and Labour. The New ‘Great Transformation’. London & New York: Zed Books, 2002. ISBN 1-84277-071-3.
Polanyi, Karl. Velká transformace. Přel. J. Svoboda. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2006. ISBN 80-7325-096-9.
Quijano, Aníbal. Coloniality and Modernity/Rationality. Cultural Studies. 2007, roč. 21, č. 2, s. 168-178. ISSN 1466-4348.
Rawls, John; Freeman, Samuel (ed.). Collected Papers. Cambridge & London: Harvard University Press, 1999. ISBN 0-674-13739-6.
Rawls, John. Oblast politična a překrývající konsensus. Přel. K. Berka. Reflexe. 2003, č. 24, s. 41-67. ISSN 0862-6901.
Rawls, John. Politický liberalizmus. Přel. P. Štekauer. Prešov: SLOVACONTACT, 1995.
Rawls, John. Právo národů. Přel. J. Rovenský a A. Bakešová. Praha: Filosofia, 2009. ISBN 978-80-7007-302-5.
Rawls, John. Priorita práva a ideje dobra. Přel. K. Berka. Filosofický časopis. 1994, roč. 42, č. 6, s. 938-965. ISSN 0015-1831.
Rawls, John. Spravodlivosť ako férovosť. Přel. R. Cedzo. Bratislava: Kalligram, 2007. ISBN 80-7149-911-0.
Rawls, John. Teorie spravedlnosti. Přel. K. Berka. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN 8085605-59-9.
Robinson, William I. Teorie globálního kapitalismu. Transnacionální ekonomika a společnost v krizi. Přel. R. Převrátil. Praha: Filosofia, 2009. ISBN 978-80-7007-305-6.
Sassen, Saskia. A Sociology of Globalization. New York / London: W. W. Norton & Company, 2007. ISBN 978-0-393-92726-9.
Sidgwick, Henry. The Methods of Ethics. Nabu Press, 2010. ISBN 978-11-7179-189-8. ISBN 978-0915145287.
Sklair, Leslie. Globalization. Capitalism and Its Alternatives. New York & Oxford: Oxford University Press, 2002. ISBN 978-0-19-924744-8.
Sklair, Leslie. The Transnational Capitalist Class. Oxford: Blackwell Publishing, 2001. ISBN 0-631-22462-9.
Smith, Adam. Pojednání o podstatě a původu bohatství národů. Přel. V. Irgl, A. Jindrová, J. Pytelka, S. Tympl. Praha: Liberální institut, 2001. ISBN 80-86389-15-4.
Suša, Oleg. Globalizace v sociálních souvislostech současnosti. Diagnóza a analýza. Praha: Filosofia, 2010. ISBN 978-80-7007-320-9.
Taylor, Charles. A Secular Age. Cambridge and London: The Belknap Press of Harvard University Press, 2007. ISBN 978-0-674-02676-6.
Tickell, A.; Peck, J. Social Regulation After Fordism: Regulation Theory, Neo-liberalism and the Global-Local Nexus. Economy and Society. 1995, roč. 24, č. 3, s. 357-386. ISSN 0308-5147.
van den Brink, Bert; Owen, David (eds.). Recognition and Power. Axel Honneth and the Theory of Critical Social Theory. New York: Cambridge University Press, 2007. ISBN 978-0-521-86445-9.
Velek, Josef. (ed.). Spor o liberalismus a komunitarismus. Praha: Filosofia, 1996. ISBN 80-7007-089-7.
Wallerstein, Immanuel. The Modern World-System I. Capitalist Agriculture and the Origins of the European World-Economy in the Sixteenth Century. New York & San Francisco & London: Academic Press, 1974. ISBN 0-12-785920-9.
Wallerstein, Immanuel. The Modern World-System II. Mercantelism and the Consolidation of European World Economy, 1600-1750. New York & London & Toronto & Sydney & San Francisco: Academic Press, 1980. ISBN 0-12-785924-1.
Wallerstein, Immanuel. The Modern World System III. The Second Era of Great Expansion of the Capitalist World-Economy, 1730-1840s. San Diego & New York & Berkeley & Boston & London & Sydney & Tokyo & Toronto: Academic Press, 1989. ISBN 0-12-785926-8.
Wallerstein, Immanuel. Úpadek americké moci. USA v chaotickém světě. Přel. R. Převrátil. Praha: SLON, 2005. ISBN 80-86429-44-X.
Weber, Max. Asketický protestantismus a jeho etika povolání. In: Týž. Autorita, etika a společnost. Pohled sociologa do dějin. Přel. . Praha: Mladá Fronta, 1997, s. 244-267. ISBN .
Weber, Max. Protestantská etika a duch kapitalismu. In: Týž. Metodologie, sociologie a politika. Praha: OIKOYMENH, 1998, s. 185-245. ISBN 80-86005-48-8.
White, Stuart. Equality. Cambridge: Polity Press 2007. ISBN 978-0745627731.
Young, Robert J. C. Postcolonialism: An Historical Introduction. Malden & Oxford & Carlton: Blackwell, 2001. ISBN 978-0-631-20071-0.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK