Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nucené migrace z Republiky srbské v období občanské války 1991-1996, konkrétní případ Kozluk
Název práce v češtině: Nucené migrace z Republiky srbské v období občanské války 1991-1996, konkrétní případ Kozluk
Název v anglickém jazyce: Forced migrations from Republika Srpska during the civil war 1991-1996, the specific case of Kozluk
Klíčová slova: nucené migrace|občanská válka|Bosna a Hercegovina|Republika srbská|terénní výzkum|Kozluk|Fadil Banjanović
Klíčová slova anglicky: forced migrations|civil war|Bosnia and Herzegovina|Republika Srpska|field research|Kozluk|Fadil Banjanović
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií (21-UESEBS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.11.2023
Datum zadání: 30.11.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.11.2023
Datum a čas obhajoby: 06.02.2025 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:17.12.2024
Datum proběhlé obhajoby: 06.02.2025
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Sandra Vlainić
 
 
 
Konzultanti: doc. Mgr. Lenka Jakoubková Budilová, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměřuje na analýzu nucených migrací v Republice srbské v období občanské války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1996. Stěžejní lokalitou pro nás bude obec Kozluk, ze které pocházel Fadil Banjanović. Bývalý starosta Kozluku, delegát Národní rady RS, člen politické strany SDP BiH (Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine) se proslavil jako organizátor úspěšného návratu běženců z občanské války zpět do Podriní. Na začátku války obyvatelé Kozluku, včetně Fadila Banjanoviće, byli nuceni opustit své domovy. Fadil Banjanović vyjednal s veliteli srbských jednotek a se zástupci Červeného kříže pro obyvatelé Kozluku transport do Rakouska a do maďarského uprchlického tábora Nagyatád. Po skončení války v roce 1996 zase dovedl obyvatelé zpět do jejich domovů. Nucené migrace neprobíhaly jen v muslimských vesnicích. Pro srovnání se budeme zabývat jejich příčinami, průběhem a důsledky ve vesnicích pod muslimkou či chorvatskou kontrolou. K pochopení nucených migrací v BaH je nutné do práce zahrnout seznámení s etno-demografickým stavem před občanskou válkou a po válce. Nastíníme také, jakým způsobem probíhaly migrace, proč k těmto migracím docházelo a jaký postoj mělo k této situaci Mezinárodní společenství.
Další klíčovou částí magisterské práce bude případová studie o migracích v podrinské vesnici Kozluk. Provedeme zde terénní výzkum, a to jak prostřednictvím strukturovaného dotazníku, tak především rozhovory s pamětníky. Metodologicky se budeme především opírat o studie Miroslava Vaňka a Ondřeje Žíly. Budeme se snažit osvětlit specifické okolnosti, které vedly k návratu muslimských uprchlíků do obce Kozluk. Zaměříme se také na roli, kterou v dramatickém vývoji ve východní Bosně sehrál Fadil Banjanović; zhodnotíme, zda a nakolik byl návrat úspěšný.
Seznam odborné literatury
BOROGOVAC, M. : Rat u Bosni i Hercegovini. Politički aspekti. Zadar 2000.
CALIC, M-J. : Ethnic Cleansing and War Crimes, 1991-1995. IHJR, Salzburg 2005.
CIGAR, N. : Genocid u Bosni i Hercegovini. Politika etničkog čiščenja. Bosanski kulturni centar, 1998.
FŇUKAL, M.: SRUBAR, M.: Nucené migrace vyvolané rozpadem Jugoslávie a jejich dopad na migrační politiku vybraných evropských zemí (1991− 2006). Slovanské historické studie (Slavonic Historical Studies), 2008, 33: 119-171.
HASlĆ, T. : Ethnic Conflict and the Right to Retum of Limbo Diasporas: Multifaceted Reflections on the Case of BiH. Migracijske i etničke teme, Zagreb 2004.
HLADKÝ, L. : Daytonská mírová smlouva a její uvedení do života. Středoevropské politické studie. Č. 2-3, Brno 2006.
HOLBROOK, R. ; PARENTA, D. : Put u Dejton : od Sarajeva do Dejtona i posle. Beograd 1998
KING, R. : Willy Brandt Series of Working Papers in International Migration and Ethnic Relations 3/12. 2012.
KUHLMAN, T. : Forced migration: an economist's perspective. 2000.
LIPPMAN, P. : Surviving the peace: The struggle for postwar recovery in Bosnia-Herzegovina. Vanderbilt University Press, 2019.
MARINKOVIĆ, D. ; MARIJANAC Z. : Demografski problemi procesa izbjeglištva u Republici Srpskoj. Geografsko društvo Republike Srpske, 2005.
SIVAC-BRYANT, S. : Re-making Kozarac: Agency, reconciliation and contested return in post-war Bosnia. Springer, 2016.
SZALÓ, C. : Transnacionální migrace. Proměny identit, hranic a vědění o nich. CDK, 2007.
TOAL, G.; DAHLMAN, C. : Bosnia remade: Ethnic cleansing and its reversal. Oxford University Press, 2011.
TUATHAIL, G., DAHLMAN, C.: Has Ethnic Cleansing suceeded? Geographies of Minority Return and its Meaning in Bosnia-Herzegovina. In: Dayton - Ten Years After : Conflict Resolution, Co-operation Perspectives. Sarajevo 2005.
VANĚK, M. : Orální historie ve výzkumu soudobých dějin. Ústav pro soudobě dějiny AV ČR, 2004.
ŽÍLA, O., et al. The War Conflict in Bosnia and Herzegovina and the Phenomenon of Ethnic Cleansing. Czech Journal of Contemporary History, 2015.
ŽÍLA, O. : Úspěšnost návratnosti bosenských uprchlíků do svých domovů: statistika versus realita. Geografie. Sborník České geografické společnosti, 2009.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK