Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Veganský aktivismus: analýza mediálního diskurzu
Název práce v češtině: Veganský aktivismus: analýza mediálního diskurzu
Název v anglickém jazyce: Vegan activism: analysis of media discourse
Klíčová slova: veganství, aktivismus, moc, efektivita, kolektivní akce, média
Klíčová slova anglicky: veganism, activism, authority, effectivity, collective action, media
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.09.2022
Datum zadání: 19.09.2022
Zásady pro vypracování
V praktické části práce představí kombinaci kvalitativního i kvantitativního výzkumu, konkrétně kritické diskurzivní analýzy a obsahové analýzy, přičemž v rámci kvalitativní části využiji nástrojů analýzy diskurzu médií. V kvantitativní části se pak budu soustředit na četnost a frekvenci konkrétních pojmů a zároveň jejich kontext, zda je na ně pohlíženo spíše pozitivně či spíše negativně a porovnání četností obou variant. Analyzovat budu články, které se týkají, jak jsem již výše zmínila, aktivistických akcí v oblasti veganství.
Seznam odborné literatury
1. CARROL, W., HACKETT, R. (2006): Democratic media activism through the lens of social movement theory. Media, Culture & Society. 28(1).
2. CHERRY, E. (2006): Veganism as a Cultural Movement: A Relational Approach. In: Social Movement Studies, Vol. 5, No. 2. University of Georgia, Athens, USA: Department of Sociology.
3. CÍSAŘ, O. (2008). Politický aktivismus v České republice: sociální hnutí a občanská společnost v období transformace a evropeizace. Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK).
4. CRESWELL, John, W. 2003. Research Design: Qualitative, Quantitative, and mixed methods approaches. 2nd edition. Sage Publications, London.
5. EDER, KLAUS, 1993, New Politics of Class: Social Movements and Cultural Dynamics in Advanced Societies (Theory, culture & society). Sage Publications.
6. FAIRCLOUGH, N. (1995). Critical discourse analysis: the critical study of language. London, Longman.
7. GAVRILUŢĂ, C., DĂSCĂLIŢA, A. The Social Activism and its Manifestations. Analele Ştiinţifice ale Universitǎţii ʺAl. I. Cuzaʺ din Iaşi. Secţiunea II c, Stiinţe economice. 2011. ISSN 2068-8717.
8. GIDDENS, A. SUTTON, P. W. (Ed.). (2013). Sociologie. Argo.
9. HAENFLER, R., JOHNSON, B., JONES, E. (2012). Lifestyle Movements: Exploring The Intersection of Lifestyle and Social Movement in The Voluntary Simplicity and Social Responsibility Movements. Social Movement Studies.
10. JASPER, J. (1997): The Art of Moral Protest: Culture, Biography, and Creativity in Social Movements. Chicago: University of Chicago Press.
11. KOUBEK, Martin. Zápas o uvozovky: interpretační rámce a repertoár jednání pro-romského hnutí v letech 1989-2007. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, 2013. ISBN 978-80-210-6550-5.
12. MARX, Gary a. McADAM, Douglas. 1994. Collective Behavior and Social Movements: Process and Structure. NJ, Upper Saddle River : Prentice Hall. 160 s. ISBN 978- 0131421004
13. SCHERER, H. 2004. Úvod do metody obsahové analýzy. In Schulz, W., Reifová, I. a kol., Analýza obsahu mediálních sdělení. UK Praha: Karolinum.
14. ZÁBRODSKÁ, Kateřina a SNOPEK, Mojmír a SEDLÁČEK, Lukáš a CHMELAŘOVÁ, Hana a KOBES, Tomáš. 2007. Změna z pohledu diskurzivní analýzy. V Sociální procesy a osobnost: pohyb, vývoj, změna. Brno: MSD.
15. ZNEBEJÁNEK, František. 1997. Sociální hnutí. Praha: Sociologické nakladatelství. 175 s. ISBN 80-85850-31-1.

Předběžná náplň práce

Veganství se v poslední době stává čím dál rozšířenějším a relevantnějším tématem mezi širokou škálou lidí napříč věkovým i genderovým spektrem, a to nejen z důvodů etických, ale také zdravotních a ekologických. Čím dál více se začíná diskutovat o životních podmínkách, ve kterých zvířata žijí, jakým způsobem se s nimi manipuluje a jaké jsou důsledky jejich chovu vůči planetě. Toto rozšíření mají na svědomí jak různé neziskové organizace, tak především aktivisté, kteří při každé příležitosti využívají svého hlasu a promlouvají jménem těch, kteří nemohou. (Singer, 1995, s. 7)

Formy a příklady aktivismu jsou různé, například výzkumník Gene Sharp rozděluje metody nenásilného jednání do tří hlavních typů. První jsou metody protestu a přesvědčování, a to například akce za doprovodu různých projevů, hesel a transparentů, demonstrace, protestní svlékání, vigily, pochody a stánkování. Druhým typem nenásilné akce je nespolupráce, jako je například neuposlechnutí společenských zvyklostí, bojkot výrobců a široká škála stávek. Třetím typem je intervence, zahrnující sit-ins, nenásilné okupace, půst a zakládání alternativních ekonomických a politických institucí. To vše, a ještě více může být metodami aktivismu – nenásilného druhu. Vegani dále taky využívají online aktivismu, nazývaného též kyberaktivismem, zahrnující používání internetu ke komunikaci a organizaci tradičních akcí a jako přímou formu aktivismu samotného, jako je například uspořádání online protestu. (Sharp, 2005)

Diplomová práce se v první, teoretické části zaměří na definici klíčových termínů, o které se bude mimo jiné dále opírat praktická část, a to za pomoci odborné literatury, s důrazem na aktivismus v oblasti veganství, stručný popis veganství jako takového a teoretického zakotvení kolektivní akce a moci. V kvalitativní části výzkumu se za pomoci kritické diskurzivní analýzy zaměřím na jednu konkrétní aktivistickou akci, které jsem se sama zúčastnila, a to vůbec první přímou akci za práva zvířat v České republice, která se odehrála před jatkami v Mirovicích dne 31.8.2021. Tento podnik patří do koncernu Agrofert a zaměřuje se na zpracování kuřat a kachen. Vyberu několik různých článků pojednávajících přímo o této akci a ty následně zanalyzuji.

„Kritická diskurzivní analýza je typem speciálního přístupu v diskurzivní analýze, který se zaměřuje na diskurzivní podmínky, složky a důsledky zneužívání moci dominantními nebo elitními skupinami a institucemi. Zkoumá vzorce přístupu a kontroly nad kontexty, žánry, texty a rozhovory, jejich vlastnosti, stejně jako diskurzivní strategie kontroly mysli, textu a rozhovoru.“ (Van Dijk, 1995).

Dále doplním data o kvantitativní obsahovou analýzu, přičemž budu analyzovat různé články a reportáže, které vyšly na základě uskutečnění aktivistických akcí, které rozdělím na radikálnější (grafičtější, přednášející pravdu tak, jak je, například prostřednictvím záběrů z jatek) a spíše umírněnější (zaměřenou na určitou oblast veganství, například propagaci rostlinného způsobu stravování se). Zajímat mě bude charakter článků, jakým způsobem jsou události komunikovány, zda je kontext pozitivní či negativní a následné porovnání obou typů a jejich efektivity. Média svým vlivem přispívají k vytváření sociální reality a jedním z nejsilnějších efektů médií je význam, který nabízí publiku. (McQuail 2009: 473) To, jakým způsobem je akce čtenářům prezentována v médiích ovlivňuje to, jak bude tato akce vnímána. Propojení médií a reality je v mediálních studiích nejčastěji řešeným tématem. (Jirák, Köpplová 2009: 286) Média mohou být mocnou zbraní pro prosazování zájmů a také nástrojem sociální integrace a sociálních změn. (Urban, Dubský, Murdza 2011: 57)

Jelikož stát těží z živočišného průmyslu obrovské částky, je tak možné, že bude docházet k zneužívání moci a manipulaci médií. Živočišná výroba je masivně podporována státními dotacemi, tyto dotace u nás činily mezi lety 2015 a 2017 celkem 21 miliard Kč. Od roku 2012 dotace do živočišné výroby neustále rostou, a to i přes pokles poptávky po živočišných produktech. Díky těmto dotacím je možné v rámci živočišného průmyslu nadále týrat a zabíjet zvířata a zároveň snižovat náklady na živočišné produkty. (Nejvyšší kontrolní úřad Čr, 2019)

Dle výzkumu Rojahna a Hawleye o tom, jak noviny zobrazují přímé akce ochránců zvířat v Austrálii, většinu zpráv zveřejnila elitní média, což mohlo přispět k reprodukci mocenské nerovnováhy, proti které aktivisté bojovali. Navíc bylo zjištěno, že terminologie použitá ve zprávách naznačovala, že aktivismus byl považován za nebezpečný a děsivý. Neexistovala žádná diverzifikovaná perspektiva, spíše rozkol a nesouhlas a názory aktivistů byly často potlačovány. „Zatímco pro aktivisty za práva zvířat v Austrálii je relativně snadné získat pozornost hlavního proudu zpráv, tito aktivisté čelí silným ideologickým bariérám, když se pokoušejí zvýšit povědomí o svém působení, protože zpravodajská média mají tendenci spíše zastírat než otevírat cestu ke konstruktivní veřejné diskusi o problému dobrých životních podmínek zvířat.“ (Rojahn, Hawley: 2019).

Mým cílem v diplomové práci je tedy využití kvalitativní i kvantitativní analýzy článků o veganských aktivistických akcích a případné rozkrytí nerovného přístupu médií a zneužívání moci na úkor veganství u nás v České republice. Zaměření se na konkrétní formulace článků, poukázání na skryté mocenské manipulace, nepravdivé informace, devaluace minorit – podporu předsudků vůči aktivistům, zkreslování jejich poselství apod. Získaná data z empirické části diplomové práce mohou přispívat k porozumění a vhledu do problematiky aktivismu za práva zvířat a jakým způsobem se podílí mediální diskurz na udržování statu quo. Dále může práce sloužit k podněcování výzkumníků pro další rozšiřující výzkumy v oblasti veganství.
Zdroje:
JIRÁK, Jan a Barbora KÖPPLOVÁ. 2009. Masová média. Vyd. 1. Praha: Portál.
McQUAIL, Denis. 2009. Úvod do teorie masové komunikace. Praha: Portál.
ROJAHN, Madeleine; HAWLEY, Erin. The politics of animal rights activism: A frame analysis of the 2019 national direct action. Australian Journalism Review, 2021, 43.2: 245-261.
SHARP, G. (2005) Waging nonviolent struggle. Boston, MA: Porter Sargent.
SINGER, P. (1995). Animal liberation (2nd ed.). London
URBAN, Lukáš, Josef DUBSKÝ a Karol MURDZA. 2011.Masová komunikace a veřejné mínění. Praha: Grada Publishing a.s.
VAN DIJK, Teun A., et al. Aims of critical discourse analysis. Japanese discourse, 1995, 1.1: 17-28.
Národní dotace do živočišné výroby dlouhodobě rostou. Cíle produkce vepřového masa a počtu zvířat se neplní | NKÚ. Úvodní strana | NKÚ | NKÚ [online]. Dostupné z: https://www.nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/narodni-dotace-do-zivocisne-vyroby-dlouhodobe-rostou--cile-produkce-veproveho-masa-a-poctu-zvirat-se-neplni-id10415/?fbclid=IwAR1d8RwKcpRgfHsT6Np9Fc08MKGDADxgOuQGjwfjytMWFdF4JE8qz4gV8tw

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK