Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Frekvence a klinický význam translokace t(14;16)(q32;q23) u nemocných s mnohočetným myelomem (MM)
Název práce v češtině: Frekvence a klinický význam translokace t(14;16)(q32;q23) u nemocných s mnohočetným myelomem (MM)
Název v anglickém jazyce: Frequency and clinical significance of translocation t (14; 16) (q32; q23) in patients with multiple myeloma (MM)
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra antropologie a genetiky člověka (31-110)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Zuzana Zemanová, CSc.
Řešitel: Mgr. Katarína Kováčová - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 26.11.2018
Datum zadání: 26.11.2018
Předběžná náplň práce
Mnohočetný myelom (MM) je relativně časté onemocnění dospělých nad 60 let věku (incidence 5 případů na 100 000 obyvatel). Jedná se o maligní hematologické onemocnění z terminálně diferencované plasmatické buňky. Až u 90 % nemocných jsou v abnormálních plasmocytech detekovány specifické chromosomové aberace významné pro stanovení prognózy a predikci úspěšnosti terapie. Molekulárně cytogenetické vyšetření kostní dřeně je proto v dnešní době nedílnou součástí prognostické stratifikace nemocných s MM.
Jednou ze známých rekurentních aberací je i translokace t(14;16)(q32;q23), při které se gen pro tyrosin kinázu MAF (16q23) dostává pod vliv silného enhanceru genu pro těžký řetězec imunoglobulinu IGH (14q32). Jedná se o vzácnou přestavbu, která je detekována v plasmatických buňkách u cca 2-4 % nemocných s MM a mnohými autory je považována za silný negativní prognostický faktor. Analýza této aberace se proto v současné době stala součástí doporučeného panelu základních diagnostických vyšetření, na základě kterých jsou nemocní s MM stratifikováni do rizikových skupin podle revidovaného mezinárodního skórovacího systému (R-ISS). Vzhledem k nízkým počtům nemocných s t(14;16) však zatím nebyl negativní prognostický význam této aberace ve všech studiích jednoznačně potvrzen. Proto je důležité pokračovat v dalších analýzách a ověřit prognostický význam této translokace u větších souborů nemocných a rovněž posoudit její vztah k dalším genomovým změnám.
Cílem diplomové práce bude provést cílenou retrospektivní a prospektivní molekulárně cytogenetickou analýzu genomu plasmatických buněk u dospělých nemocných s MM pomocí kombinace cytogenetických a molekulárně cytogenetických metod, určit frekvenci translokace t(14;16), studovat její vztah s dalšími chromosomovými aberacemi detekovanými v abnormálních plasmocytech a posoudit její skutečný význam pro prognózu onemocnění. K řešení diplomové práce budou použity cytogenetické (G-pruhování) a molekulárně cytogenetické metody (cIgFISH, mFISH/mBAND, aCGH/SNP).
Odhadujeme, že v průběhu řešení diplomové práce vyšetříme přibližně 150 nově diagnostikovaných pacientů s mnohočetným myelomem a záchyt t(14;16)(q32;q23) bude cca u 30 nemocných (včetně retrospektivních vzorků).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK