Elanor - EGJE

 

Okruh řešení

 

Kad = Kalendáře, rozvrhy pracovní doby pro účely CZ dovolené

 

 

 

popis okruhu řešení

 

1     Základní charakteristika okruhu řešení „Kad“ 2

1.1    Způsoby naplnění/vytvoření evidovaných kalendářů okruhu „Kad“ 2

2     Data okruhu „Kad“ 3

2.1    Popis „plánovacího kalendáře“ daného PV. 3

2.2    Data zaměstnance pro údržbu „plánovacích kalendářů“ a jejich použití 4

2.2.1      Opv – personální vztah. 4

3     Standardní řešení okruhu „Kad“ 5

3.1    Kad01 – Kalendáře pro dovolenou. 5

3.2    Kad02 – Dávkové generování kalendářů pro dovolenou. 6

3.3    Kad03 – Dávkový import kalendářů pro dovolenou. 7

4     Technologické poznámky a postupy pro uživatele. 7

4.1    Kdy má smysl „plánovací kalendáře“ evidovat/používat 7

4.2    Možnosti plnění/údržby „plánovacích kalendářů“ a časové určení 7

4.3    Generování „plánovacích kalendářů“ z dat EGJE (ze vzorových úseků nebo z Kal01) 8

4.3.1      Generování ze vzorových úseků. 8

4.3.2      Generování z Kal01. 8

4.3.3      Společně platí 8

4.4    Generování „plánovacích kalendářů“ importem z externích systémů. 9

5     Upozornění 9

 

 

1       Základní charakteristika okruhu řešení „Kad“

Okruh řešení Kad = Kalendáře, rozvrhy pracovní doby pro účely CZ dovolené - se zabývá evidencí předpokládaného rozvržení pracovní doby pro účely predikce nároku dovolené běžného roku v režimu „dovolené v hodinách od roku 2021“ (pro režim dovolené 7).

Tato evidence má tedy pouze jediný účel a na rozdíl od obdobného okruhu řešení „Kal“ není určena pro účely zúčtování mzdy, resp. stanovení fondů pracovní doby (FPD) v jednotlivých zúčtovacích obdobích – pro tyto účely je i nadále využíváno řešení „Kal“. Evidence „Kad“ však v některých případech z řešení okruhu „Kal“ může vycházet.

Evidence „Kad“ obsahuje rozpisy předpokládaného rozvržení pracovní doby každého PV v kalendářním roce, respektive po dobu trvání PV v daném kalendářním roce (tedy jakési „plánovací kalendáře“ daného PV pro celý kalendářní rok).

Funkčnost výpočtu nároku dovolené běžného roku (pro režim dovolené 7) tyto „plánovací kalendáře“ používá jako zdroj informace o objemu rozvržených pracovních hodin na celý rok, a tedy pro stanovení předpokládaného počtu celých odpracovaných týdenních pracovních dob, za něž náleží dovolená ve výši jedné 52-tiny roční výměry dovolené (stanovené v hodinách).

1.1     Způsoby naplnění/vytvoření evidovaných kalendářů okruhu „Kad“

Vzhledem k tomu, že v systému EGJE už je založen obdobný okruh Kal, který definuje

-        vzorové úseky pracovní doby pro jednotlivé režimy práce

-        na nich postavené „skupinové“ kalendáře (Kal01)

-        a zároveň je (resp. měl by být) každému PV přiřazen některý z kalendářů, který definuje rozložení a objem pracovní doby v zúčtovávaném měsíci

jeví se jako nejpřirozenější využít funkčností a dat tohoto okruhu pro vytvoření „plánovacích kalendářů“ jednotlivých PV pro celý kalendářní rok.

Zároveň je však třeba respektovat tu skutečnost, že ne všichni uživatelé pro všechny skupiny zaměstnanců tyto kalendáře využívají, případně že tyto kalendáře mohou být jednotlivým PV přiřazeny pouze formálně a objem rozvržené pracovní doby tedy nemusí skutečnosti vůbec odpovídat, nebo dokonce PV žádný kalendář evidovaný nemá.

Proto je možno „plánovací kalendáře“ okruhu Kad pro účely dovolené pro PV vytvořit třemi způsoby

-        generováním ze vzorových úseků okruhu Kal v EGJE – v tomto případě jsou pro sestavení „plánovacího kalendáře“ konkrétního PV použity údaje evidované ve vzorových úsecích pro okruh Kal (Opv01/Režim/Kalendář) s promítnutím evidovaných změn kalendáře či sjednané týdenní pracovní doby v průběhu roku. Hodí se pro generování, pokud se rozvržená pracovní doba v průběhu roku nepřesouvá.

-        generováním z (upravených) hodinových „skupinových kalendářů“ (Kal01) v EGJE – v tomto případě jsou pro sestavení „plánovacího kalendáře“ konkrétního PV použity údaje nikoli ze vzorových úseků, ale z již vygenerovaných skupinových kalendářů Kal01, kam mohou (ale nemusí) být předem promítnuty změny v rozvržení pracovní doby proti vzorovým úsekům. Hodí se pro generování, pokud v rozvržení pracovní doby proti vzorovým úsekům dochází ke změnám/úpravám.

-        importem z externího zdroje – v tomto případě je kalendář plněn rozpisem směn a jejich délky evidovaným mimo systém EGJE a dodaným systému EGJE ve formě importního souboru „plánovacího kalendáře“ ve formátu XLS.

Poznámka: Vzhledem k (ne)možnostem některých zákazníků sestavit plánovací kalendář věrohodným způsobem dopředu na celý kalendářní rok je dokonce možné, že některým zaměstnancům/PV nebude „plánovací kalendář“ pro daný rok vůbec evidován.

Způsob naplnění „plánovacího kalendáře“ je možno zvolit jako atribut konkrétního PV (f. Opv01/Režim/Režim údržby kalendáře pro dovolenou).

 

2       Data okruhu „Kad“

V této části si popíšeme datové položky a jejich skupiny, které jsou sledovány v rámci okruhu „Kad“.

Okruh samozřejmě může používat i položky jiných okruhů, a to zejména v případě procesů a sestav, které jsou technologicky zařazeny do „Kal“ a „Opv“.

2.1     Popis „plánovacího kalendáře“ daného PV

Zde se popisují fondy rozvržené pracovní doby v jednotlivých dnech kalendáře za nastavený kalendářní rok a celkové/sumární hodnoty za dobu trvání PV v daném kalendářním roce.

Suma rozvržených hodin

Udává počet hodin, které by měl zaměstnanec v daném kalendářním roce odpracovat.

Je součtem všech rozvržených hodin z detailu kalendáře za dobu trvání PV v roce. 

Suma dosud nezúčtovaných překážek

Udává počet dosud nezúčtovaných hodin z dosud nezúčtovaných období evidovaných překážek v práci (Opv01/Vynětí), které tvoří částečně započitatelné překážky pro účely odpracované doby pro dovolenou.

Je součtem rozvržených hodin z detailu kalendáře za zmíněné období. 

Suma směn

Udává počet směn, které by měl zaměstnanec v daném kalendářním roce odpracovat. Vzhledem k tomu, že pro režim dovolené v hodinách nemají směny žádný význam, jedná se pouze o informativní položku.

 

Následně se pro kalendáře vyplňuje popis každého dne daného kalendářního roku. Za jeden kalendářní den lze zadat pouze jednu směnu.

Pokud se jedná o kalendář generovaný z údajů EGJE, kontrolní aparát kontroluje, zda jsou v kalendáři popsány všechny kalendářní dny za dobu trvání PV v kalendářním roce, tedy včetně nepracovních sobot a nedělí, případně turnusového volna.

Pokud se jedná o kalendář importovaný, nelze kontrolní aparát aplikovat – v dodaném importním souboru mohou být například uvedeny pouze dny se směnou a její délkou, a nikoli dny, na které práce rozvržena není.

 

Popis dne obsahuje položky:

Datum

Datum popisovaného dne

Typ dne (směny)

Určuje, o jaký typ dne či směny se jedná.

 

Pokud je směna generovaná z údajů EGJE, je položka vyplňovaná podle řešitelského číselníku typ_dne s hodnotami:

1        P          Pracovní směna; Pracovní den

2        S          Sváteční směna; Svátek v pracovní den - má se odpracovat, nařízená směna

3        N         Volný svátek - pracovní den; Svátek v pracovní den - nemá se odpracovat

4        C         Volný svátek - volný den; Svátek v nepracovní den - nemá se odpracovat

5        V          Víkend

6        K          Klouzavé volno

7        M         Ostatní volno; Ostatní doba mimo fond pracovní doby

(Pracovní a nepracovní den .. podle obvyklého cyklu směn kalendáře)

 

U CZ organizací s posunutým začátkem nočních svátečních směn na předchozí kalendářní den jsou doplněny hodnoty pro přesunuté typy dne s hodnotami:

11      P1     přesunutá Pracovní směna; Pracovní den

12      S1     přesunutá Sváteční směna; Svátek v pracovní den - má se odpracovat, nařízená směna

13      N1     přesunutý Volný svátek - pracovní den; Svátek v pracovní den - nemá se odpracovat

14      C1     přesunutý Volný svátek - volný den; Svátek v nepracovní den - nemá se odpracovat

15      V1     přesunutý Víkend

17      M1     přesunuté Ostatní volno; Ostatní doba mimo fond pracovní doby

(Pracovní a nepracovní den .. podle obvyklého cyklu směn kalendáře)

Viz též kapitolu Zaměstnanec s nočními směnami a dny pracovního klidu /svátky [CZ]

 

Pokud je v dodaném importním souboru deklarován typ dne/směny, měl by odpovídat výše uvedenému řešitelskému číselníku typ_dne.

Pokud v importním souboru není deklarován typ dne/směny, doplní si import typ dne/ směny podle uvedených rozvržených hodin práce v konkrétním dni

- pokud jsou hodiny nenulové (do tohoto dne je rozvržena práce), je typ dne vyplněn hodnotou 1 P    Pracovní směna; Pracovní den

- pokud jsou hodiny nulové/nevyplněné (do tohoto dne není rozvržena práce), je typ dne vyplněn hodnotou 7 M        Ostatní volno; Ostatní doba mimo fond pracovní doby

 

Hodiny

Počet rozvržených pracovních hodin dané směny v konkrétní den bez přestávky. Uvádí se v hodinách s případnými desetinami a setinami v desítkové soustavě (tj. 7 hodin a 30 minut je 7.50 hod)

Vznik záznamu

Doprovodná informace, jakým způsobem záznam o konkrétní směně v plánovacím kalendáři vznikl, podle řešitelského číselníku zp_vzniku_dne_dov

s hodnotami

0 - Generováno ze vzorových úseků

1 - Importováno

2 - Ruční úprava

3 - Generováno z Kal01

 

2.2     Data zaměstnance pro údržbu „plánovacích kalendářů“ a jejich použití

Zde si popíšeme některé položky, které jsou z jiných řešitelských okruhů, ale spolupracují s daty kalendářů nebo jsou pro ně určující.

2.2.1    Opv – personální vztah

Zaměstnanec má evidováno několik položek, které se využívají pro práci s kalendáři pro dovolenou (s „plánovacími kalendáři“).

Režim údržby kalendáře pro dovolenou

Viz Opv. Režim údržby kalendáře pro dovolenou se vyplňuje podle řešitelského číselníku rez_kal_dov s hodnotami

1 - Generovaný ze vzorových úseků přiřazeného kalendáře v EGJE

         V tomto případě je „plánovací kalendář“ (nebo jeho část po dobu platnosti tohoto příznaku) generovaný obdobně jako kalendáře z okruhu „Kal“, tedy z hodnot evidovaných v systému EGJE

2 - Importovaný      

         V tomto případě je „plánovací kalendář“ (nebo jeho část po dobu platnosti tohoto příznaku) naplněn údaji dodanými z jiného zdroje

3 - Bez kalendáře   

         V tomto případě „plánovací kalendář“ není vytvářen/evidován

4 - Generovaný z Kal01 v EGJE

         V tomto případě je „plánovací kalendář“ (nebo jeho část po dobu platnosti tohoto příznaku) generovaný z již připravených kalendářů (Kal01) z okruhu „Kal“, tedy se (proti režimu údržby 1) přeskakuje generování ze vzorových úseků

 

Podrobnosti o režimech použití kalendáře v jednotlivých režimech jsou zde.

Kalendář

Viz Opv. Uvádí se číslo kalendáře, který je rozhodující pro složení „Plánovacího kalendáře“, pokud je generován z dat EGJE.

Průměrná délka směny

Viz Opv. Uvádí se průměrná délka směny v rámci sjednaného úvazku. Týdenní sjednaný úvazek, průměrný týdenní počet směn a průměrná délka směny by měly být v souladu. V plánovacích kalendářích je použita pro stanovení délky směny, pokud je „plánovací kalendář“ generován z dat EGJE a jeho vzorem je kalendář směnový.

3       Standardní řešení okruhu „Kad“

V následující tabulce je uveden seznam objektů zařazených do okruhu Kad. V první sloupci je kód objektu, ve druhém označení druhu objektu (F = formulář, P = proces, S = sestava). Třetí sloupec popisuje obsah objektu

Tučným písmem jsou označeny již řešené a zdokumentované objekty

 

Kad01

F

Kalendáře pro dovolenou

Kad02

S

Dávkové generování kalendářů pro dovolenou

Kad03

S

Dávkový import kalendářů pro dovolenou

 

3.1     Kad01 – Kalendáře pro dovolenou

Individuální formulář o kalendářích pro dovolenou („plánovacích kalendářích“)

Navigace: PV + rok

Formulář umožňuje práci s „plánovacími kalendáři“ jednotlivých navigovaných PV. Umožňuje i

-        jejich generování na základě evidovaného kalendáře daného PV (a jeho vzorového úseku), a to na to období navigovaného kalendářního roku, ve kterém má PV nastaven atribut Režim údržby kalendáře pro dovolenou na hodnotu 1 - Generovaný z dat EGJE.

-        Import záznamů kalendáře z externího zdroje (XLS souboru s rozpisem směn) na to období navigovaného kalendářního roku, ve kterém má PV nastaven atribut Režim údržby kalendáře pro dovolenou na hodnotu 2 – Importovaný.

-        Případně i ruční úpravu

Formulář zobrazuje data vztažená k zobrazovanému kalendářnímu roku. Jeho změnou se načtou a zobrazí data jiného období.

Vlastní data formuláře jsou organizována v záložkách:

Záložka „Detail kalendáře“

Obsluha: Sumační fondy pracovní doby za sledované období a popis jednotlivých dnů období.

Na této záložce se zadávají a editují položky jednotlivých dnů kalendáře.

Data se zobrazují, editují a kontrolují pro období/kalendářní rok ze záhlaví formuláře. Pokud potřebujete znát hodnoty z jiného období, stačí změnit období v záhlaví formuláře.

Položky:

Hlavička – promítané položky

Suma rozvržených hodin

Suma dosud nezúčtovaných překážek v práci

Suma směn

Typ nároku dovolené

Režim údržby kalendáře

Datum vzniku/ukončení PV

 

a detailně i jednotlivě za každý den

Datum

Typ dne (směny)

Hodiny

Vznik záznamu

 

Speciální tlačítka:

Generuj z EGJE – vzorové úseky/z Kal01 .. pro období navigovaného kalendářního roku definované platností

hodnoty 1 – generováno ze vzorových úseků - položky Opv01/Režim/Režim údržby kalendáře pro dovolenou u daného PV vygeneruje podle evidovaných vzorových úseků detailní dny kalendáře a provede součty fondů za zúčtovací období.

hodnoty 4 – generováno z Kal01 - položky Opv01/Režim/Režim údržby kalendáře pro dovolenou u daného PV vygeneruje podle evidovaných Kal01 detailní dny kalendáře a provede součty fondů za zúčtovací období.

 

Importuj z ext. souboru .. pro období navigovaného kalendářního roku definované platností hodnoty 2 – Importovaný - položky Opv01/Režim/Režim údržby kalendáře pro dovolenou u daného PV naimportuje z externího souboru rozpis rozvržených směn a jejich délky.

Popis a struktura importního souboru s rozpisem rozvržených směn a jejich délky viz Technologické poznámky a postupy

Zamknout vůči generování / Odemknout…někdy je potřeba, aby byla provedena změna plánovaných směn (např. prohození směn, změna délky směn či jejich rozvržení) přímo v kalendáři. Pokud by však byla následně pro totéž období spuštěna funkce generování kalendáře, zadaná změna by se přepsala na původní/generovanou hodnotu. Aby k přepisu v takových případech nedošlo, je možné generování pro vybraný kalendář a zvolené období (rok) zablokovat / odblokovat pomocí těchto tlačítek.

Detail podle typu nároku …v případě, že se zaměstnanci v průběhu kalendářního roku změní výměra (typ nároku) dovolené (např. z 5 na 8 týdnů), je evidována rozvržená doba na časové úseky s různou výměrou dovolené.

 

Záložka „Hromadné akce“

Obsahuje dvě funkční tlačítka

Generuj z EGJE

Importuj z ext. Souboru

 

která mají shodnou funkčnost jako stejnojmenná tlačítka na záložce „Detail kalendáře“ – v tomto případě se však požadovaná akce provede pro všechna navigovaná PV najednou.

 

Kontextové sestavy a procesy

Kal01 – Číselník kalendářů

Pro kontrolu, zda vygenerovaný „plánovací kalendář“ pro dané PV byl vygenerován v souladu se vzorem kalendáře přiřazeného danému PV.

 

3.2     Kad02 – Dávkové generování kalendářů pro dovolenou

Úkolem sestavy je provést dávkové generování kalendářů pro dovolenou z údajů v EGJE, a to bez otevírání formuláře Kad01.

 

Obsahuje proces "Generuj z EGJE" popsané v kapitole Generování „plánovacích kalendářů“ z dat EGJE, a to pro každé přístupné PV.

 

Sestava je určena pro

- autonomní spouštění správcem

- "noční" spouštění přes Adm53

 

3.3     Kad03 – Dávkový import kalendářů pro dovolenou

Úkolem sestavy je provést dávkový import kalendářů pro dovolenou z externího souboru s rozpisem směn, a to bez otevírání formuláře Kad01.

 

Obsahuje proces "Importuj " popsaný v kapitola Generování „plánovacích kalendářů“ importem z externích systémů, a to pro každé přístupné PV.

 

Sestava je určena pro

- autonomní spouštění správcem

- "noční" spouštění přes Adm53

 

 

 

4       Technologické poznámky a postupy pro uživatele

4.1     Kdy má smysl „plánovací kalendáře“ evidovat/používat

Evidence „plánovacích kalendářů“ v EGJE je důsledkem nové právní úpravy o dovolené od 1.1.2021, kdy pro stanovení nároku na dovolenou se již nevychází z trvání PV, ale z odpracované doby.

Pro stanovení předpokládaného nároku na dovolenou běžného roku je tedy nutno (nejlépe) mít k dispozici přehled o tom, kolik bude zaměstnanci v průběhu trvání PV v kalendářním roce rozvrženo pracovní doby.

K tomu slouží právě „plánovací kalendáře“.

Aby však správně sloužily zamýšlenému účelu, je nutné, aby

-        byly naplněny pro celou dobu trvání PV v kalendářním roce

-        co nejvíce odpovídaly předpokládané skutečnosti.

Jedině tak lze získat relevantní výsledky pro zjištění předpokládaného objemu rozvržené pracovní doby za rok a z něho vyplývajícímu stanovení předpokládaného nároku na dovolenou běžného roku.

Pokud tedy nejste schopni předem sestavit alespoň předpokládané rozvržení pracovní doby na celou dobu trvání PV v kalendářním roce, nebo sice ano, ale rozvržení je pouze formální a zjevně nebude odpovídat skutečnosti, je lépe tyto kalendáře nepoužívat. Jinak budou informace o nároku dovolené běžného roku z nich vyplývající pro zaměstnance nepřesné a spíše matoucí.

Za předpokladu, že zaměstnanec pracuje pravidelně, ať již s rovnoměrným či nerovnoměrným rozvržením pracovní doby, má smysl se o sestavení a evidenci plánovacího kalendáře bavit.

V evidovaných plánovacích kalendářích, ať již generovaných z dat EGJE, či v importovaných z externího prostředí, lze samozřejmě dělat změny podle měnících se podmínek výkonu práce daného zaměstnance – ať již u kalendářů generovaných z EGJE on-line aktualizací na základě změny některé ze základních veličin rozhodných pro sestavení plánovacího kalendáře (změna rozvržení směn, změna sjednaného úvazku/délky směn), či u kalendářů importovaných z externího prostředí jejich přegenerováním, či dokonce ručními úpravami v již existujícím kalendáři.

 

4.2     Možnosti plnění/údržby „plánovacích kalendářů“ a časové určení

„Plánovací kalendář“ u jednotlivých PV lze plnit dvěma způsoby

-        Z dat EGJE (ze vzorových úseků nebo z Kal01)

-        Importem z externího souboru

Jakým způsobem a v jakém konkrétním období bude konkrétní způsob plnění/údržby použitý lze definovat u každého PV položkou Režim údržby kalendáře pro dovolenou na f. Opv01/záložka Režim, která je časově sledovaná (je možno na ní tvořit časové řezy).

Pokud je kalendář generován/importován, je zvolená metoda použita právě a pouze na období definované platností konkrétní hodnoty režimu údržby v roce.

Příklad:

PV trvající celý kalendářní rok má na položce Opv01/Režim/Režim údržby kalendáře pro dovolenou definovány časové řezy s platností a hodnotou takto:

1.1.1910 – 10.6.2021 – hodnota 1 - generováno z EGJE

11.6.2021 – 3.3.333 – hodnota 2 – Importovaný

 

V takovém případě „generování z dat EGJE“ naplní „plánovací kalendář“ na rok 2021 pouze záznamy na období 1.2021 až 10.6.2021 – ostatních časových úseků si nevšímá.

Zbylý časový úsek je potřeba naplnit metodou zvolenou na tento úsek, tedy importem z externího souboru.

Každý záznam „plánovacího kalendáře“ je označen metodou, která jej vytvořila (viz Vznik záznamu)

 

Do takto vygenerovaných kalendářů je samozřejmě možno provádět ruční úpravy – po provedené změně je takový záznam označen příznakem vzniku záznamu 2 = ruční úprava.

 

Důležitá poznámka:

Oba „automatizované“ způsoby generování/údržby kalendáře (z dat EGJE/ Import z externího souboru) respektují (tj. nepřepisují) ty záznamy kalendáře spadající do příslušného období režimu údržby, které mají příznak 2 = ruční úprava.

 

4.3     Generování „plánovacích kalendářů“ z dat EGJE (ze vzorových úseků nebo z Kal01)

Pro zaměstnance/PV, kteří jsou v systému EGJE evidováni jako „kalendářoví“, či jako fondoví, ale s přiřazeným kalendářem, který více či méně odpovídá skutečnému rozvrhu výkonu práce, se jako nejjednodušší jeví využít tyto přiřazené kalendáře okruhu Kal pro vygenerování „plánovacího kalendáře“ na celý rok (resp. na dobu trvání daného PV v kalendářním roce). Tomuto procesu, kdy se pro generování „plánovacího kalendáře“ využívají skutečnosti evidované v EGJE (přiřazený kalendář a jeho vzor a sjednaný úvazek v případě generování ze vzorových úseků, případně přiřazený kalendář a z něj vytvořený Kal01), případně i jejich změny evidované do budoucna, říkáme „generování kalendářů z dat EGJE“.

4.3.1    Generování ze vzorových úseků

Pro generování „plánovacího kalendáře“ ze vzorových úseků přiřazených kalendářů jsou rozhodné tyto evidované skutečnosti

-        Kalendář (nebo více kalendářů postupně) přiřazený k danému PV

-        Tyto kalendáře musí mít vzor

-        Pokud je takový kalendář evidovaný jako směnový, je rozhodující i průměrná délka směny (vyplývající ze sjednaného úvazku a počtu dnů v týdnu – viz Opv01/Popis)

které se promítnou do výsledného tvaru rozvržených směna a jejich délky v plánovacím kalendáři.

Takové generování umí podchytit/promítnout do výsledného tvaru „plánovacího kalendáře“ i evidované změny, které proběhnou „v budoucnu“ (promítnou tedy například již předem sjednanou změnu úvazku od poloviny roku).

4.3.2    Generování z Kal01

Pro generování „plánovacího kalendáře“ z Kal01 přiřazených kalendářů jsou rozhodné tyto evidované skutečnosti

-        Kalendář (nebo více kalendářů postupně) přiřazený k danému PV

-        Tyto kalendáře musí být hodinové

-        Tyto kalendáře musí být vygenerované pro celou dobu trvání PV v roce a musí být uzamčené

které se promítnou do výsledného tvaru rozvržených směn a jejich délky v plánovacím kalendáři Kad01.

Takové generování umí podchytit/promítnout do výsledného tvaru „plánovacího kalendáře“ i v Kal01 evidované změny rozvržení v jednotlivých měsících trvání PV v kalendářním roce (přesuny rozvržené pracovní doby z měsíce do měsíce).

4.3.3    Společně platí

Období, za které jsou tímto způsobem jednotlivé směny v plánovacím kalendáři generovány, je dáno obdobím, po které je u daného PV v položce Opv01/Režim/Režim údržby kalendáře pro dovolenou nastavena hodnota 1 – generováno ze vzorových úseků nebo 4- generováno z Kal01.

Na dny, ve kterých toto nastavení zmíněné položky neplatí, není z dat EGJE generováno nic – takové období má jiný režim a bude naplněno v tomto režimu (viz kapitola Možnosti plnění/údržby „plánovacích kalendářů“ a časové určení).

                    

4.4     Generování „plánovacích kalendářů“ importem z externích systémů

Tam, kde u jednotlivých PV údaje potřebné pro vygenerování plánovacího kalendáře „z údajů EGJE“ nejsou k dispozici, nebo nemají dostatečnou vypovídající hodnotu, je pro naplnění/údržbu plánovacího kalendáře možno zvolit jinou metodu, a to importem „plánovacího kalendáře“ z externího systému/zdroje.

Protože je však „plánovací kalendář“ určen pro stanovení nároku dovolené BR, měl by pokrývat celou dobu trvání PV v daném kalendářním roce. U kalendářů „z EGJE“ je to zaručeno víceméně automaticky, u importovaných kalendářů je nutno tyto informace dodat – neúplné informace povedou ke zkreslení nároku dovolené na BR!!!

 

Pro import „plánovacího kalendáře“ z externího systému je nutno připravit importní XLS, který bude obsahovat (minimálně) záznamy pro dny, na které je zaměstnanci rozvržena pracovní doba.

 

První řádek v importním souboru je informativní a obsahuje hlavičku, která se při zpracování přeskakuje (OSCPV      Datum  Hodiny Typ dne).

 

Struktura/sloupce každého záznamu musí být následující:

- oscpv             - osobní číslo právního vztahu

- datum            - datum dne ve formátu

- hodiny            - délka směny v hodinách (na 2 dm)

- typ dne           - typ dne/směny – HODNOTA z JPC typ_dne

Tento údaj (typ dne/směny) je NEPOVINNÝ, záleží pouze na zákazníkovi, zda a s jakou správností tento údaj dodá.

Pokud jej zákazník bude dodávat, měl by obsahovat některou z hodnot

Pro pracovní směny

1          pro Pracovní směnu

2          pro Sváteční směnu

3          pro Volný svátek - pracovní den

Pokud by dodával i nepracovní dny (nemusí je dodávat, pro sumu rozvržených hodiny nemá den s nerovrženou pracovní dobou význam), tak některou z hodnot

4          pro Volný svátek - volný den

5          pro Víkend

6          pro Klouzavé volno

7          pro Ostatní volno

Pokud jej zákazník nedodá, bude je plnit sám import podle uvedených hodin takto

- hodiny > 0  = typ směny = 1

- hodiny = 0  = typ směny = 7

 

Při importu z takto připraveného vstupního souboru jsou (bez ohledu na to, pro jaká PV tam jsou záznamy obsaženy) naimportovány

-        kalendáře pouze těm PV, které jsou

o   aktivní (Kad01/Detail kalendáře – navigované PV)

o   v množině PV v navigaci (Kad01/Hromadné akce – seznam navigovaných PV)

o   uživateli přístupné (Kad03 – hromadný import)

-        a záznamy pouze za období, kdy u jednotlivých PV naimportovány být mohou (viz kapitola Možnosti plnění/údržby „plánovacích kalendářů“ a časové určení)

 

K ostatním/jiným v souboru obsaženým importním záznamům nebude přihlédnuto.

 

 

5       Upozornění

Seznam přístupných částí dokumentace je zde.