Elanor - EGJE
Okruh řešení
Evs = Evidenční stavy a počty
popis okruhu řešení
1 Základní charakteristika okruhu řešení „Evs“
1.2.2 Průměrný evidenční počet ve fyzických osobách
1.2.3 Průměrný evidenční počet přepočtený
3 Standardní řešení okruhu „Evs“
3.1 Evs10 - Mzdy – fyzické evidenční stavy
3.2 Evs11 - Mzdy - evidenční stavy přepočtené
3.3 Evs12 - Evidenční stavy ve fyzických osobách podle struktur a k datu
3.4 Evs13 - Evidenční stavy ve fyzických osobách podle kategorií a pohlaví
3.5 Evs14 - Evidenční stavy ve fyzických osobách podle druhu PV k datu
3.6 Evs15 – Evidenční stavy za období
3.7 Evs16 – Přepočtené evidenční počty zaměstnanců
3.8 Evs17 – Evidenční počty ve fyzických osobách podle kategorií
4 Technologické poznámky a postupy pro uživatele
4.1 Řešení, aplikace legislativy
Okruh řešení Evs = Evidenční stavy a počty. Jedná se o malý řešitelský okruh, který slouží pro sledování evidenčních stavů a počtů; bližší popis problematiky je uveden v legislativní kapitole. Ve své funkčnosti úzce navazuje na okruh
Opv = Data o zaměstnanci
Vyp = Mzdy, kde se počítají SLM evidenčních počtů z mezd
Do evidenční stavu zaměstnanců se zahrnují všechny kategorie stálých i dočasných zaměstnanců, kteří jsou v pracovním, služebním nebo členském poměru k organizaci (pokud dále není jinak uvedeno a kromě osob v mimoevidenčním stavu) a jiní občané (kromě žáků), kteří provádějí pro organizaci práce, jejichž mzdová hodnota je zahrnována do mezd (nikoliv do ostatních osobních nákladů).
Evidenční stavy a se sledují pro
- celostátně nebo resortně vyžadované statistiky
- vnitřní výkaznictví organizace a to hlavně pro účely statistik průměrného výdělku
Do evidenčního stavu patří
- zaměstnanci skutečně přítomní v práci i ti, kteří nepracovali pro prostoje
- zaměstnanci na pracovních cestách, placené dovolené, studijním volnu, na neplaceném volnu do doby trvání volna 4 týdnů
- zaměstnanci, kteří se měli dostavit do práce, ale z jakéhokoliv důvodu nepřišli (nemoc, závažné osobní důvody, absence, atd., ..)
- zaměstnanci vyslaní na jiné práce, jejich hodnota je refundována
- domáčtí zaměstnanci
Zaměstnanci s kratší pracovní dobou se zahrnují do evidenčního stavu po dobu trvání jejich pracovního poměru k organizaci a to i tehdy, když jejich pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny.
Zaměstnanci vykonávající práci pouze příležitostně, kteří mají uzavřenu pracovní smlouvu, jsou do evidenčního stavu zahrnováni po dobu trvání pracovního poměru každodenně, i když nevykonávají práci. Pokud však zaměstnanci není přidělena práce po souvislou dobu delší než 4 týdny, nezahrne se po tuto dobu do evidenčního stavu.
Důležitá je skutečnost, že za zaměstnance se pro účely evidenčního počtu považuje osoba a nikoliv osoba ve svém vztahu k zaměstnavateli – PV. Osoba zastávající více PV se tak z hlediska evidenčního stavu chová za splnění výše uvedených kritérií stejně jako osoba s jedním PV. Z hlediska evidenčních stavů je pak situace stejná, neboť se vychází z evidenčního počtu v jednotlivých dnech. Pouze v případě zjišťování přepočtených evidenčních počtů se „vedlejší“ poměry přepočítávají jinak než „hlavní“.
Do evidenčního stavu nepatří
Osoby, které jsou vyjmuty z evidenčního stavu, tj. podléhají některému s vynětí podle číselníku vynětí.
Evidenční počty sledujeme jako:
- evidenční počet k určitému dni (fyzický)
- průměrný evidenční počet ve fyzických osobách
- průměrný evidenční počet přepočtený na plně zaměstnané
Jedná se počet zaměstnanců, kteří jsou ve sledovaný den zařazení do evidenčního stavu a to podle metodiky uveřejněné v předchozích řádcích. Tento počet je základní i pro průměrné počty. Někdy se také označuje jako evidenční počet fyzických osob v evidenčním stavu.
Jsou umožněny dva způsoby zjišťování:
Detailní po dnech
Za sledované období (den, měsíc, .., rok) se průměrný počet se určí jako podíl:
Součtu počtu fyzických osob ve všech kalendářních dnech sledovaného období
vůči
Počtu kalendářních dnů sledovaného období
Za dny pracovního klidu se vezme počet z předcházejícího dne Při sledování za delší než měsíční období se bere průměr měsíčních evidenčních stavů připadající na měsíc.
Zprůměrovaný měsíční počet
Jestliže se evidenční počty v jednotlivých dnech sledovaného měsíce příliš nemění, je možno počítat průměrný evidenční počet jako průměr z prvního a posledního dne měsíce
Jedná se o přepočítané počty na plně zaměstnané. Teprve tento počet má smysl pro porovnávání společně se mzdami, protože výše mezd a odměn závisí na výši úvazku (částečně nebo plně zaměstnaní).
Přepočty provedou pro zaměstnance:
- s kratší pracovní dobou
- v pracovním poměru, kteří vykonávají práci jen příležitostně podle potřeb organizace
- vykonávající vedlejší činnost v souběžném pracovním poměru
Přepočet lze provádět dvěma způsoby:
- evidenční počet ve fyzických osobách se vynásobí koeficientem úvazku (sjednaná / stanovený)
- pokud není možno u zaměstnanců pracujících pouze příležitostně předem dohodnout délku pracovního úvazku, provede se přepočet podle skutečně odpracovaných hodin vůči obvyklému fondu pracovní doby ve sledovaném období ( (tj. pracovní dny * obvyklý denní úvazek)
Na výpočet evidenčních stavů má vliv celá řada položek a to zejména položky okruhu Opv01. Jedná se o položky:
Doba trvání PV (nástup, ukončení)
Vynětí (od, do)
Pro určitý druh PV a nastavenou konfiguraci má na výpočet vliv i počet odpracovaných a neodpracovaných hodin v měsíci. Ve mzdové oblasti se při výpočtu evidenčních počtů používá konfigurační parametr:
Parametr určuje způsob výpočtu přepočtených průměrných evidenčních počtů. Vyplňuje se podle číselníku řešitele rezim_evid_st s hodnotami:
0 podle trvání PV a úvazků
1 Odpracované hodiny / Fond pracovní doby
2 Odpracované hodiny / (Hodiny přítomnosti + nepřítomnosti)
3 (Hodiny přítomnosti + nepřítomnosti) / Fond pracovní doby
4 (Hodiny přítomnosti + nepřítomnosti bez přesčasu a nadúvazku) / Fond pracovní doby
5 Kombinovaný způsob, kde se postupuje se druhu činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění (5 = nepravidelná výpomoc) a režimu použití kalendáře:
- činnost pro nemocenské pojištění <> 5 => podle trvání PV a úvazků, tj. převádí se režim 0
- činnost pro nemocenské pojištění = 5, pak podle režimu použití kalendáře:
i. pro kalendářové PV: převod na režim 4
ii. pro fondové PV: (Hodiny přítomnosti + nepřítomnosti bez přesčasu a nadúvazku) / Průměrný měsíční fond pracovní doby
V následující tabulce je uveden seznam objektů zařazených do okruhu Evs. V prvním sloupci je kód objektu, ve druhém označení druhu objektu (F = formulář, P = proces, S = sestava). Třetí sloupec popisuje obsah objektu
Tučným písmem jsou označeny již řešené a zdokumentované objekty:
S |
Mzdy – fyzické evidenční stavy |
|
S |
Mzdy - evidenční stavy přepočtené |
|
S |
Evidenční stavy ve fyzických osobách podle struktur a k datu |
|
S |
Evidenční stavy ve fyzických osobách podle kategorií a pohlaví |
|
S |
Evidenční stavy ve fyzických osobách podle druhu PV k datu |
|
S |
Evidenční stavy za období |
Sestava obsahuje evidenční stavy ve fyzických osobách za zúčtovací období ze mzdového pohledu. Sestava obsahuje evidenční stavy ve fyzických osobách ze mzdového pohledu za uživatelem zvolené zúčtovací období. Uživatel si volí základní strukturu a její hladinu, podle které je sestava členěna. Dále je pak standardně sledováno členění na kategorie (typ struktury 5) a druh PV. Na konci sestavy jsou jednotlivé evidenční počty sečteny.
Pro určení průměrného evidenčního počtu se používá SLM s interním algoritmem 1011.
Sestava je určena pro uživatele s přístupovými právy na celý správní oddíl, případně celou správní jednotku. Nehlídá přístupová práva k jednotlivým PV.
Sestava obsahuje evidenční stavy v přepočtu na fyzické osoby za zúčtovací období ze mzdového pohledu. Sestava obsahuje evidenční stavy v přepočtu na fyzické osoby ze mzdového pohledu za uživatelem zvolené zúčtovací období. Uživatel si volí základní strukturu a její hladinu, podle které je sestava členěna. Dále je pak standardně sledováno členění na kategorie (typ struktury 5) a druh PV. Na konci sestavy jsou jednotlivé evidenční počty sečteny.
Pro určení průměrného přepočteného evidenčního počtu se používá SLM s interním algoritmem 1012.
Sestava je určena pro uživatele s přístupovými právy na celý správní oddíl, případně celou správní jednotku. Nehlídá přístupová práva k jednotlivým PV.
Sestava načítá evidenční stavy fyzických osob k datu zadanému ve vstupních parametrech, a to ve prospěch struktury zadané tamtéž. Data jsou načítána prostřednictvím funkce dbo.ce_stav vycházející z metodiky nápočtu evidenčních stavů (FO). Doplňujícími informacemi jsou údaje o aktuálním umístění osoby ve vybrané struktuře, druhu PV, kategorii a účetní specifikaci (další struktury mimo specifikaci v parametrech).Mezisoučty jsou počítány za jednotlivé úrovně struktury a dále podle pohlaví.
Třídit načtená data lze podle hierarchického kódu, příjmení, jména a OSCPV.
Rozhodující strukturou pro načítání fyzických osob jsou kategorie. Sestava kopíruje do základního členění aktuální obsah této struktury a dále informace člení podle pohlaví. Data jsou načítána prostřednictvím funkce dbo.ce_stav vycházející z metodiky nápočtu evidenčních stavů (FO).Třídit načtená data lze podle hierarchického kódu a kategorie.
Rozhodující strukturou pro načítání fyzických osob je struktura vybraná ve vstupním parametru sestavy, ke každé dílčí struktuře se poté vážou konkrétní druhy PV, které jsou v ní k zadanému datu aktuální, doplněné členěním podle druhu pohlaví. Data jsou načítána prostřednictvím funkce dbo.ce_stav vycházející z metodiky nápočtu evidenčních stavů (FO). Třídit načtená data lze podle hierarchického kódu a druhu PV.
Rozpis evidenčních stavů podle zvolené struktury a to přepočtené za období OD-DO a k poslednímu dni sledovaného období.
Přepočet se provede na základě délky pracovních úvazků podle následujícího vzorce: A = B / C, kde je: A - průměrný evidenční počet zaměstnanců přepočtený, B - součet součinů průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve fyzických osobách za sledované období a příslušné délky jejich týdenního pracovního úvazku, C - týdenní pracovní doba zavedená u zaměstnavatele.
Sestava je tříděná dle jednotlivých úrovní organizační struktury, nebo vybrané struktury, přičemž v rámci vybrané struktury jsou data tříděna ještě dle kategorií, a dále podle druhů PV.
Poznámka: Sestava vychází z kmenových dat, ze zařazení PV na organizační strukturu a z evidence kategorie v každém kalendářním dni mezi datumy od a do – viz parametry spuštění.
Tento způsob zjištění průměru fyzických stavů je velmi náročný na databázové operace. Je tedy vhodný pouze pro malý datumový rozsah a menší instalace (resp. je nutné počítat s tím, že sestava běží déle). Obecně se jedná o stav nalézající se mezi přepočtenými stavy z mezd a evidenčním stavem z kmenového PV k datumu. Velikost úvazku zde zásadní roli nehraje.
Při řešení vzniká obvyklý problém. Evidenční stav se dá sledovat ke dni u většiny zaměstnanců a tím lze vypočítat i evidenční počty v jejich různých variantách. Bohužel existují zaměstnanci pracující příležitostně nebo ve vedlejší činnosti, u kterých lze provést přepočet na plně zaměstnané až v okamžiku, kdy je známo, kolik za sledované hodin odpracovali.
Proto tak vzniká situace, kdy v personální oblasti vzniká sada výstupů, které nemohou obsahovat zmíněné přepočty z hodin a ve mzdové oblasti vznikají výstupy i s přepočtem za odpracované hodiny.
Obě řešení pracují podle stejných zásad
Evidenční stav ke dni se zjišťuje pro osobu k určitému datumu. Osoba je zařazena do evidenčního stavu, jestliže
- kmenový PV má status_v = 1, 2, 3 (PV počítané, počítané pouze pro evidenční stav, nepočítané)
- druh PV má hodnotu = 1, 2, 3 (pracovní poměr hlavní, vedlejší, souběžný) [od ledna 2007 se druh 2 a 3 nepoužívají]
- kmenový PV ke stanovenému dni trvá (datum nástupu a ukončení PV)
- kmenový PV není ke stanovenému dni ve vynětí
Vyjadřuje se hodnotou 1, jestliže osoba patří do evidenčního stavu a hodnotou 0, jestliže nepatří.
Evidenční stav přepočtený (ke dni) .. je obdobou evidenčního stavu ke dni s tím, že se navíc sledují vedlejší pracovní činnosti v dalším pracovním poměru:
- PV má status_v = 1, 2, 3 (PV počítané, počítané pouze pro evidenční stav, nepočítané)
- druh PV má hodnotu = 1, 2, 3, 4 (pracovní poměr hlavní, vedlejší, souběžný, vedlejší pracovní činnost) [od ledna 2007 se druh 2 až 4 nepoužívají]
- PV ke stanovenému dni trvá (datum nástupu a ukončení PV)
- PV není ke stanovenému dni ve vynětí
- bere se do úvahy koeficient úvazku (sjednaný / stanovený) či poměr odpracované doby / fond pracovní doby
Průměrný evidenční počet ve fyzických osobách za období od-do. Počítá se jako součet evidenčních stavů k jednotlivým dnům sledovaného období a dělí se počtem dnů období. Alternativně jako průměr počtu k prvnímu a poslednímu dni období.
Průměrný evidenční počet přepočtený za období od-do. Počítá se jako součet evidenčních stavů přepočtených na plně zaměstnané k jednotlivým dnům sledovaného období a dělí se počtem dnů období. Alternativně jako průměr počtu k prvnímu a poslednímu dni období.
Ve mzdové oblasti provádí jednotný výpočet průměrných evidenčních počtů za měsíc program výpočtu mezd. Vznikají tak speciální SLM s interním algoritmem:
1011 Průměrné evidenční počty ve fyzických osobách
hodiny - zápočet zaměstnance do fyzických osob
kalendářní dny - pro průměrné evidenční počty ve fyzických osobách (pouze pro
kmenový PV)
1012 Průměrné evidenční počty v přepočtených osobách
hodiny - zápočet zaměstnance do přepočtených osob
kalendářní dny - pro průměrné evidenční počty v přepočtených osobách (pro každý
PV zvlášť)
Vzhledem k různému charakteru práce a potřeb zaměstnavatelů je umožněno nastavit v konfiguraci způsob výpočtu přepočtu evidenčních stavů (za celou zpracovávanou organizaci na formuláři Adm21). Jedná se o parametr režim výpočtu evidenčních stavů.
Seznam přístupných částí dokumentace je zde.