velikost textu

Výsledky projektu Rotační mlýnky v nálezových kontextech doby římské na území Čech

Výsledky

▼▲Typ výsledku ▼▲Autor celku ▼▲Název celku
(Celkem 2 zázn.)
Halama, Jakub - Zeman, Tomáš. Nálezy žernovů z kontextů doby římské v Čechách a na Moravě. In Karwowski, Maciej - Droberjar, Eduard (eds.). Archeologia Barbazyńców 2008: powiazania i kontakty w świecie barbarzyńskim. Materialy z IV. Protohistorycznej Konferencji, Sanok, 13-17 października 2008. Collectio Archaeologica Ressoviensis XIII. Rzeszów: Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2009. s. 479–530. ISBN 978-83-7667-026-3. [Kapitola nebo část knihy]
Dosud neřešené téma výskytu žernovů v kontextech doby římské v Čechách jsem předběžně prezentoval již na IV. protohistorické konferenci Archeologie barbarů 2008, konající se v říjnu 2008 v polském Sanoku. Jako spoluautor se mnou referát odprezentoval T. Zeman (NPÚ Brno), který se shodou okolností ve stejné době začal zabývat žernovy z těchto kontextů na Moravě. V následujícím r. 2009 jsme se rozhodli využít vznikajícího sborníku z této konference a téma zpracovat písemně do společné studie (zpracoval jsem nálezy z Čech a nástin vývoje užívání mlýnků v barbarských oblastech S, SZ a Z od ČR + římské provincie; T. Zeman zpracoval nálezy na Moravě a nástin vývoje v barbarských oblastech SV a V od ČR). Já jsem již tak mohl využít přidělený GA UK.
Článek je koncipovaný do tří hlavních částí. První z nich je věnována shrnutí výskytu a vývoji rotačního mlýnku na našem území, poté následují kapitoly shrnující výskyt rotačních mlýnků (a zároveň i stav bádání v této problematice) v okolních oblastech barbarského světa a částečně i v římských provinciích. Druhou nejrozsáhlejší část tvoří katalog lokalit s nálezy rotačních mlýnků. V katalogové části pro Čechy jsem u lokality Soběsuky 1 a Soběsuky 2 rovnou zanalyzoval keramické nálezy z obou objektů, neboť byly nepublikované a pro chronologii objektů důležité. Závěrečnou část článku tvoří jednotlivé kapitoly shrnující zatím získané rámcové poznatky (chronologie, typologie, použité suroviny, používání drtidel, nálezové kontexty etc.).
Součástí je též poměrně bohatý obrazový materiál - a to jak těchto rotačních mlýnků z Čech a Moravy, ale kvůli typologickému srovnání též sebraná vyobrazení rotačních mlýnků z okolních oblastí barbarika a výběrově i z římských provincií.
Halama, Jakub - Loun, Jan, Druhý publikační výstup (Halama – Loun) je stále ještě v přípravě, celkové výsledky těchto makroskopických a mikroskopických analýz jsou tak oproti mým původním předpokladům opožděné. Páteří jsou výsledky mikroskopických analýz z výbrusů provedených u vybraných mlýnků. Jako malou ukázku zde připojuji fotodokumentaci provedených prvních 6 výbrusů s jejich charakteristikami (viz příloha Mikroskopicke_analyzy). [Jiný výsledek]