PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
"Proč je spíše něco než nic?" - AFS500153
Anglický název: "Why is there something rather than nothing?"
Zajišťuje: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2016
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. Mgr. Jan Palkoska, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PALKOSKA (17.02.2016)
Otázka "Proč je spíše něco než nic"? je provokativní a zároveň podezřelá: zatímco podle Leibnize jde o první otázku, kterou jsme oprávněni klást, platí-li princip postačujícího důvodu, a podle Heideggera o nejfundamentálnější metafyzickou otázku, myslitelé jako např. Carnap se naopak domnívají, že jde přesně vzato o otázku nesmyslnou či o pouhou pseudo-otázku. Rámcová shoda napříč spektrem vyznačeným uvedenými extrémními stanovisky nicméně panuje alespoň v tom, že daná otázka v určitém smyslu vyznačuje nebo ukazuje radikální meze smysluplnosti a/nebo vysvětlitelnosti. Kurs bude sledovat dvě základní tematické linie: (1) budeme zkoumat, zda a za jakých podmínek lze danou otázku považovat za smysluplnou, a (2) pokusíme se zmapovat pole některých možných odpovědí na danou otázku za předpokladu, že smysluplná je. Regulativním cílem kursu pak je zjednat si alespoň trochu jasno v tom, co můžeme od zodpovězení tematizované otázky vůbec rozumně očekávat, pokud ji vážně klademe, a co to vypovídá o povaze vysvětlování a lidského rozumění realitě. Základním vodítkem pro orientaci v tématu bude 2. kapitola knihy R. Nozicka "Philosophical Explanations". Zaměření kursu je systematické, ale ku pomoci nám kromě současných textů budou i vhledy některých klasických postav dějin západní filosofie (Parmenidés, Leibniz, Hume, Carnap, Heidegger).

Kurs bude mít smíšenou podobu problémově laděných přednášek a seminární četby. Je určen především pro studenty navazujícího magisterského programu, ale vítáni budou i zájemci z bakalářského studia.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PALKOSKA (17.02.2016)

K atestu je požadována (1) solidní docházka, (2) aktivní účast v seminárních úsecích kursu, a (3) buď referát některého ze seminárně čtených textů, nebo kratší seminární práce na téma související s tématem kursu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK