PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Desková a nástěnná malba 13. a 14. století v českých zemích - ADU100541
Anglický název: Panel and wall painting of the 13th and 14th centuries in the Czech lands
Zajišťuje: Ústav pro dějiny umění (21-UDU)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: letní
Body: 4
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: ADU500537
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Adamcová, Ph.D. (07.02.2022)
Desková a nástěnná malba 13. a 14. století v historických zemích koruny České
První cyklus přednášek (LS 2022) bude věnován deskové a nástěnné malbě 13. a 14. století v historických zemích koruny České, a to v evropském kontextu. Úvodní přednáška bude věnována kritickému přehledu bádání a metodologickým přístupům k dané tématice. Další přednášky budou pojednávat zejména o proměnách stylu v Itálii a v širší střední Evropě v 2. polovině 13. století. Zvláštní pozornost pak bude zacílena na tvorbu Giotta di Bondone, na tzv. Sienskou školu (Simone Martini a bří Lorenzettiové) a na tzv. Avignonskou školu (např. Mateo Giovanetti). Následovat bude výklad vývoje deskové a nástěnné malby v Čechách. Akcent bude kladen jak na významné umělecké osobnosti (např. Mistr vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik, Mistr třeboňského oltáře ), tak i na objednavatele uměleckých děl (např. Jan IV. z Dražic, Jan Lucemburský, Karel IV., pražští arcibiskupové, Rožmberkové atd.). Zvolen bude kontextuální výklad tématiky (formální a srovnávací analýza, technologie malby, ikonologie).
Přenášená témata: 1. Situace středověkého malířství v Itálii v 2. polovině 13. století; 2. Avigno – centrum střetávání francouzských a italských vlivů; 3. Počátky deskové malby v Čechách a donátorská činnost Jana IV. z Dražic; 4. Mistr vyšebrodského oltáře; 5. Nástěnná malba v Čechách v první polovině 14. století; 6. Desková v západní Evropě v 1. pol. 14. stol. (např. Kolín nad Rýnem, Rakousko, Vestfálsko); 7. Umělecká výzdoba císařského paláce na hradě Karlštejně (Mistr lucemburského rodokmene) a Mariánské věže na hradě Karlštejně (Mistr Karlštejnské Apokalypsy; 8. Umělecká výzdoba velké věže hradu Karlštejna (Mistr Osvald – schodištní cyklus; Mistr Theodorik a jeho dílna-deskové a nástěnné malby v kapli sv. Kříže); 9. Vliv malby Mistra Theodorika a jeho dílny v Čechách (např. nástěnné malby v Emauzích) a ve střední Evropě); 10. Mistr třeboňského oltáře a krásný styl v malbě.
V zimním semestru Ak. r. 2022/2023 budu pokračovat přednáškami navazujícími v časové ose na odpřednášenou látku (Desková a nástěnná malba II. – např. Desková a nástěnná malba za vlády Václava IV.; Husité-utrakvisté a umění).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK