PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2020/2021
   Přihlásit přes CAS
Historická a stratigrafická geologie ČR - OPBB2B110A
Anglický název: Historical and Stratigraphical Geology of the Czech Republic
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2018
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 65 / neurčen (80)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Vyučující: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Prerekvizity : OPBB2B103A, OPBB2B106A
Záměnnost : OB2302018
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (03.09.2018)
Cílem přednášky je seznámit studenty s geologickou historií České republiky. V úvodu kurzu jsou zopakovány základní geologické a stratigrafické principy. V další části je podán přehled hlavních geologických jednotek vystupujících na území ČR a jejich stručný geologický vývoj. Hlavní část kurzu je věnována přehledu hlavních událostí v neživém a živém světě v jednotlivých obdobích geologické historie a jejich záznamu na území České republiky.
Deskriptory
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (02.09.2021)

Distanční výuka s ohledem na možný "comeback Covid-19" by probíhala ve formě on-line výuky, on-line konzultace, zadávání úkolů distančně na MS Teams.

Odkaz na MicrosoftTeams: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a352b6543cf824b4c94e98d9aaed69cae%40thread.tacv2/conversations?groupId=b88c8d4c-02bd-4b0f-962c-7d7cd77b342c&tenantId=5335a395-3770-41bf-b111-59efae08bf8d

Kód teamu: lh3hle8 (uživatelé mohli připojit do týmu přímo – nebudete dostávat žádosti o přidání).

 

Literatura
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (03.09.2018)

Chlupáč, I. (2002): Geologická minulost České republiky, Academie, Praha.

Klomínský, J. (1994): Geologický atlas České republiky – Stratigrafie. ČGÚ, Praha

Kováč, M., Mihalík, J., Plašienka, D. Maťo, Ľ (1993): Alpínsky vývoj Západných Karpát, PřF, MU, Brno.

Mísař, Z. a kol. (1982): Geologie ČSSR I. - Český masív, SNP, Praha.

Mišík, M., Chlupáč I., Ciha I. (1985): Stratigrafická a historická geológia, SPN, Bratislava.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (25.08.2019)

Ústní zkouška (Zk), znalost učiva v rozsahu sylabu.

Sylabus
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (03.09.2018)

Obsah kurzu:

1.-2. Úvod a vymezení pojmů a principů: základní geologické a stratigrafické principy: desková tektonika (pohyb kontinentů, horotvorné procesy), principy stratigrafie (zákon superpozice, zákon stejných zkamenělin, zákon protínání geologických těles), princip aktualismu, druhy zkamenělin a jejich využití ve stratigrafii (paleontologie), metody datování hornin; chronostratigrafická škála; paleogeografie.

3. Regionální geologie a geologická mapa: základní geologické jednotky ČR a jejich vymezení: Český masív, jeho dílčí jednotky (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum a moravosilezikum) a jeho platformní pokryv, Západní Karpaty. Geologická mapa a její náležitosti.

4.-5. Hadaikum, archaikum, proterozoikum: stručný přehled hlavních událostí v geologickém vývoji Země (nejstarší horniny, vývoj atmosféry, hydrosféry a biosféry), hlavní orogenetické cykly v geologické historii; paleogeografie, důležité etapy ve vývoji živého světa (první prokaryota a eukaryota, první mnohobuněční), horniny proterozoika na území ČR a prostředí jejich vzniku.

6. Paleozoikum (kambrium a ordovik): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (kambrická exploze, organismy s pevnými schránkami), hlavní skupiny živočichů; horniny kambria a ordoviku na území ČR a prostředí jejich vzniku.

7. Paleozoikum (silur a devon): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (výstup života na souš, velká vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; horniny siluru a devonu na území ČR a prostředí jejich vzniku; variská orogeneze a její vliv na geologickou stavbu Českého masivu (deformace, metamorfóza, plutonismus).

8. Paleozoikum (karbon a perm): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj suchozemských ekosystémů, velká vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; kolaps variského orogénu a jeho význam v geologickém vývoji Českého masivu, horniny karbonu a permu na území ČR a prostředí jejich vzniku.

9. Mesozoikum (trias a jura): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, eustatické pohyby, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny triasu a jury na území ČR a prostředí jejich vzniku.

10. Mesozoikum (křída): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, eustatické pohyby, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny křídy na území ČR a prostředí jejich vzniku.

11. Kenozoikum (paleogén): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny paleogénu na území ČR a prostředí jejich vzniku.

12. Kenozoikum (neogén): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny neogénu na území ČR a prostředí jejich vzniku.

13. Kenozoikum (kvartér): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu (glaciály a interglaciály), důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny kvartéru na území ČR a prostředí jejich vzniku.

Studijní opory
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (30.08.2020)

MicrosoftTeams: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a352b6543cf824b4c94e98d9aaed69cae%40thread.tacv2/conversations?groupId=b88c8d4c-02bd-4b0f-962c-7d7cd77b342c&tenantId=5335a395-3770-41bf-b111-59efae08bf8d

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK