PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2020/2021
   Přihlásit přes CAS
Projekt Ateliery 1: Atelier I - kresba/malba/grafika - ON9321006
Anglický název: Project Atelier 1: Atelier I - drawing/painting/printmaking
Zajišťuje: Katedra výtvarné výchovy (41-KVV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. ak. mal. Zdenek Hůla
Je prerekvizitou pro: ON9321021
Ve slož. prerekvizitě: ON9321018
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: BAKAIOVA/PEDF.CUNI.CZ (03.09.2012)
Tří semestrový studijní předmět Atelier I, je koncipován tak aby vedl k vytvoření samostatné výtvarné práce. Jedinečnost pohledu a jeho osobité vyjádření vychází z vlastních poznatků a zkušeností, a také z předcházejícího studia a současně studovaných disciplin povinných předmětů. Vnější a vnitřní struktura obrazu, forma, technologie. Integrace poznatků teoretických a didaktických disciplín do projektového celku. (Možná návaznost na diplomovou práci.) 1. Atelier I je věnován hledání námětu a konceptů individuálních projektů. Semináře jsou zaměřeny na zkoumání vztahu mezi pojmovým a vizuálním uchopování reality, mezi obrazem a slovem – pojmem, obsahují kromě samostatné práce dvakrát za semestr reflexivní kolokvia, v nichž studenti prezentují a obhajují fázi rozpracování a volbu řešení témat. Součástí konceptu projektu je jeho vřazení do historických souvislostí, kontextů se současnou uměleckou tvorbou a aktuální problematikou výtvarné výchovy. Klíčová slova: Obraz, pojem, vnímání a realita, transformace, estetická kvalita, interpretace, téma, obsah, forma, koncept, barva, hmota, světlo. Praxe: Aktivní činnosti při hledání námětu a vypracování konceptu vlastní výtvarné práce. Zvládnutí výrazových prostředků ve formální rovině. Vlastní malířský a kreslířský výkon. PETŘÍČEK, M.: Myšlení obrazem, Herman a synové, Praha 2009 MÍČKO, M.: Testament mistra Wu. Kovala, Praha 1997. FRANCASTEL, P.: Malířství a společnost. Barrister a Principal, Praha 2004. LAMAČ,M.: Myšlenky moderních malířů. Odeon, Praha 1968 (i další vydání) LYNTON, N.: Umění 19. a 20. století. Artia, Praha 1981. MRÁZ, B., MRÁZOVÁ, M.: Encyklopedie světového malířství. Odeon, Praha 1988. SMITH, R.: Encyklopedie výtvarných technik a materiálů. Slovart, Praha 2000. HÉRAKLETOS Z EFEZU. Řeč o povaze bytí. Praha 1993: Herman a synové. BOUZEK, J; KRATOCHVÍL, Z. Řeč umění a archaické filosofie. Praha 1995: Herman a synové. EINSTEIN, A. Jak vidím svět. Praha 1993: ISBN 80 –7106 – 078 –x. KANDINSKI, W.: O duchovnosti v umění. Triáda, Praha 1998. KANDINSKI, W.: Bod linie plocha. Triáda, Praha 2000. KLEE, P.: Pedagogický náčrtník. Triáda, Praha 1999. Umění a lidstvo, nakl. Larrousse, Ed.R.Huyghe, Odeon, IV. Umění nové doby, Praha 1974 Nová encyklopedie českého výtvarného umění I.,II, Praha 1995
Sylabus
Poslední úprava: BAKAIOVA/PEDF.CUNI.CZ (03.09.2012)

Sylabus: Vnější a vnitřní struktura obrazu, forma, technologie. Srovnávací studie malířských děl z pohledu různých historických a výtvarných souvislostí. Vztah námětu a výtvarné techniky. Nové formy a podoby malby v konfrontaci s jejím tradičním chápáním. Hlavní výtvarné proudy 2. pol. 20. a začátku 21. století ovlivňující podobu českého malířství.

Požadavky k zápočtu: Předložení školních a domácích prací zadaných v průběhu zimního semestru, v předpokládaném množství a na úrovni odpovídající studijnímu oboru.

Požadavky ke zkoušce: Obhájení námětu práce, celkové koncepce projektu a zvolené technologie a techniky.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK