PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2020/2021
   Přihlásit přes CAS
Sociologie rodiny - OKB2317020
Anglický název: Sociology of Family
Zajišťuje: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, Zk [HS]
Rozsah za akademický rok: 4 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (80)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Další informace: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=9961
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Jiří Kučírek, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Jaroslava Hanušová, Ph.D.
Prerekvizity : OKB2317011, OKB2317017
Je prerekvizitou pro: OKB2317047
Anotace -
Poslední úprava: KUCIREK/PEDF.CUNI.CZ (24.08.2014)
Cílem předmětu je umožnit porozumění funkcím rodiny, jako základní instituce lidské společnosti, získat přehled o proměně a současně i stabilitě mezilidských vztahů v rodinném systému vzhledem k výrazné, rychlé akceleraci současné (euroamerické) společnosti. Získat přehled klasických teorií rodiny od 19. století včetně znalosti o sociobiologické teorii rodiny, sociálně konstruktivistickém i strukturálně funkcionálním pojetí a dalších dnes vlivných teoriích; bude schopen vysvětlit vztah mezi makrosociálními přeměnami a mikrosvětem rodiny. Porozumění sociálním determinacím povahy manželské i nemanželské lásky a získá vhled do sociologie intimity, rodičovství, dětství jako sociálního jevu, generačního i mezigeneračního konfliktu, fází rodinného soužití, rodinných mýtů, důsledků rozvodů i psychorozchodů, tradičního a moderního příbuzenství; získá přehled diversity soudobých rodinných forem a alternativního chování i s výzvou, kterou pro současnou rodinu představuje postmoderní rizikový svět.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: KUCIREK/PEDF.CUNI.CZ (07.09.2012)

Cílem předmětu je uvedení do problematiky partnerských a rodinných vztahů, porozumění v rodině a znalosti systémového přístupu.

Deskriptory
Poslední úprava: PhDr. Jaroslava Hanušová, Ph.D. (29.09.2020)

Vzhledem k tomu, že prozatím nebude z důvodu pandemie COVID -19 možnost se osobně setkávat, je nutné upravit kontaktní výuku na distanční.

Předmět je hodnocen 2 kredity. To odpovídá cca 40 hodinám studentské práce (včetně přímé výuky). Je nutné tedy počítat s domácí přípravou a úkoly.

Naše komunikace se bude uskutečňovat přes mail, individuální konuzltace a v Moodle.

Individuální konzultace se přesunou do on-line prostředí. A to konkrétně přes Skype. Prosím, zajistěte si přístup k internetu, mikrofon a popř. i kameru.

Odkaz na Moodle máte uvedený v SISu. Vstupní klíč (k zápisu) k předmětu do Moodlu obdržíte na prvním našem on-line setkání. V Moodlu naleznete studijní materiály, úkoly apod. Zadané úkoly bude potřeba odevzdávat v průběhu semestru k určeným datům do Moodle. Po každém stanoveném termínu do Moodlu napíšu každému zpětnou vazbu.

Literatura -
Poslední úprava: KUCIREK/PEDF.CUNI.CZ (24.08.2014)

MOŽNÝ, Ivo. Rodina a společnost. Praha: Sociologické nakladatelství, 2006.  ISBN 80-86429-58-X.

SINGLY, Francois de. Sociologie současné rodiny. Praha: Portál, 1999.  ISBN 80-7178-249-1

SOBOTKOVÁ,I., Psychologie rodiny, Praha: Portál, 2007. ISBN 978-80-7367-250-8

MATOUŠEK,O., Rodina jako instituce a vztahová síť. Praha: SLON, 2003. ISBN 80-86429-19-9

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: PhDr. Jaroslava Hanušová, Ph.D. (28.09.2020)

Požadavky ke zkoušce  - zkouška má 2 části: 

- 1. část zkoušky - odevzdání seminární práce dle sdělených požadavků a úspěšné obhájení seminární práce (v případě neúspěchu je možné postup opakovat pouze 1x),

Sylabus -
Poslední úprava: KUCIREK/PEDF.CUNI.CZ (24.08.2014)

1.  Systém rodiny jako objekt sociální a sociologické reflexe. Rodina v tradiční a v moderní společnosti. Krize rodiny od počátku moderní doby

2. Přínos moderních sociologických škol a směrů k teorii rodiny: teorie sociální směny, teorie systému a symbolické interakce, teorie konfliktu, kritická sociologie, sociobiologie aj.

3. Rodina jako základní kámen sociální nerovnosti: sociální stratifikace, třídně zakotvené rozdíly v rodinném chování, mimoekonomická stratifikace a kognitivní třídy.  Založení rodiny: teorie sňatkového trhu, sociální a kulturní determinanty partnerského výběru

4. Rodina, domácnost a ekonomika. Zaměstnaná žena a rodina. Situace dnešních matek: rozpory v teorii i v praxi. Dvoukariérová manželství a rodiny. Vzorce egalitárního modelu.

5. Rodičovská autonomie, její meze a důsledky na stabilitu rodiny, mezilidských vztahů. Teorie socializace (Mead, Freud a Piaget).

6. Rozvod a opakované manželství v historické perspektivě jako výraz změny povahy manželské lásky. Příčiny a koreláty rozvodovosti. Opakované manželství.

7. Sex: empirický výzkum sociálně determinované variability, měnící se kulturní vzorce v soudobé společnosti a sexuální revoluce.  Diferenciace rodinných modelů a modifikací životního cyklu, multipluralitní a multilokální rodiny

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK