PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2012/2013
   Přihlásit přes CAS
Obecná parazitologie - MB160P57
Anglický název: General parasitology- Host-Parasite Interactions
Zajišťuje: Katedra parazitologie (31-161)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2008 do 2013
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. RNDr. Petr Horák, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Pavel Doležal, Ph.D.
prof. RNDr. Petr Horák, Ph.D.
prof. RNDr. Petr Volf, CSc.
Atributy: Modul Buněčná a molekulární biologie
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. RNDr. Petr Horák, Ph.D. (17.02.2014)
Pro dobrou orientaci v tématech je výhodou (ale není vyžadováno) předchozí
absolvování přednášky Základy parazitologie nebo Zoologie bezobratlých,
Biochemie, Biologie buňky, Základy molekulární biologie, případně
Imunologie - bakalářské. Kurz je určen především pro studenty bakalářského
studia ve 2. nebo 3. ročníku




Základní kurz zaměřený na buněčnou a molekulární biologii parazitických organismů a na mechanismy vzájemných vztahů mezi parazitem a hostitelem a přenosu parazitů vektory. Mezi dominantní témata patří v protozoologické části: buňka a cytoskelet, membránové transporty, buněčné organely, interakce prvoků se sliznicemi, adaptace na parazitaci v tělních tekutinách, mechanismy intracelulární parazitace, mechanismy účinku antiparazitárních léčiv. V helmintologické části jde o následující témata: mechanismy průniku a migrace v hostiteli, imunitní a hormonální interakce helmintů s hostitelem, únikové strategie, intracelulární parazitismus. Nedílnou součástí je i informace o interakcích vektorů s přenášenými parazitárními agens.

Literatura
Poslední úprava: prof. RNDr. Petr Horák, Ph.D. (29.10.2019)

Kromě zveřejňovaných ppt prezentací (na adrese http://www.helminthology.cz/vyuka.htm) a vlastních poznámek z přednášky je možno čerpat z následující doporučené literatury:

Paraziti a jejich biologie (Volf P., Horák P., Eds.), Triton Praha, 2007, 318 str.

Foundations of Parasitology (Roberts L. S., Janovy J.), McGraw-Hill USA, 2009, 701 pp.

Foundations of Parasitology (Roberts L. S., Janovy J., Nadler S.), McGraw-Hill USA, 2013, 736 pp.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. RNDr. Petr Horák, Ph.D. (29.10.2019)

Zkouška se koná písemně a trvá 60 minut. Skládá se z 10 otázek (3 části = 4 otázky protozoologické, 3 otázky helmintologické a 3 otázky k tématu biologie vektorů). Každá otázka je hodnocena samostatnou známkou. Stanovení výsledné známky: (a) výsledná známka z každé ze tří částí nesmí být 4, jinak je celkové hodnocení 4, (b) při splnění podmínky (a) se výsledná známka stanoví podle průměru známek z deseti otázek.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. RNDr. Petr Horák, Ph.D. (17.02.2014)

Akademický rok 2012-2013 (rozpis témat a termínů):

PROTOZOOLOGICKÁ ČÁST (P. Doležal)

Buňka parazitických prvoků (20.2.)

Parazitická protista - úvod. Zvláštnosti protozoární buňky. Specifické buněčné organely prvoků a jejich funkce: kinetoplast, apikoplast, hydrogenosom, mitosom, glykosom.

Interakce parazitických prvoků se sliznicí a tkáněmi střeva (27.2.)

Stavba a vlastnosti střevní sliznice. Mukus a faktory slizniční imunity. Patologické důsledky interakce patogenů s trávícími a sekrečními procesy ve střevě. Kolonizace střevní sliznice patogenními prvoky. Neinvazivní interakce: Giardia, Cryptosporidium. Invazivní interakce: Entamoeba histolytica.

Protozoární infekce tělních tekutin (6.3.)

Biologie afrických trypanosom a spavá nemoc. Životní cyklus a vývojově regulované změny buněčného povrchu a energetického metabolismu trypanosom. Antigenní variabilita trypanosom a její molekulární podstata. Patogeneze spavé nemoci a mechanismy patogenního účinku trypanosom.

Intracelulární infekce parazitickými prvoky (13.3.)

Původci malárie , jejich vývojový cyklus a patologické účinky. Plasmodium falciparum a tropická malárie.   Mechanismy patogenity. Funkce adhezinů a malarického toxinu. Leishmaniózy - parazitární infekce profesionálních fagocytů.

HELMINTOLOGICKÁ ČÁST (P. Horák)

Napadení hostitele a hormonální interakce (20.3.)

Význam helmintů pro lidské zdraví. Orientace helmintů, signály a nástroje pro nákazu hostitele. Zásah helmintů do hormonálních regulací v hostiteli (reprodukce, růst, imunitní systém, apod.).

Zásah do imunitního systému hostitele (27.3.)

Imunomodulace a strategie imunitního úniku helmintů v obratlovcích i bezobratlých (molekulární maskování a mimikry, inhibice složek vrozené i adaptivní imunity, vakcíny proti helmintům, apod.).

Intracelulární vývoj helmintů v hostitelích (3.4.)

Vývoj filárií v krevsajících vektorech. Interakce hlístic se střevním epitelem obratlovců - tenkohlavci a svalovci. Larvy svalovců ve svalových vláknech a mechanismy přeměny svalového vlákna na "nurse cell".

BIOLOGIE PŘENAŠEČŮ NÁKAZ (P. Volf)

Interakce přenašeč-hostitel (10.4.)

Životní strategie krevsajících členovců, vyhledání hostitele, příjem potravy, úloha a složení slin, trávení potravy. Obrana hostitelů na sání ektoparazitů, imunitní odpověď proti parazitickým členovcům.

Interakce parazit-přenašeč (17.4.)

Molekulární podstata vztahu. Molekuly patogenů umožňující uchycení v přenašeči. Obranné mechanismy přenašečů, mechanické, fyziologické a imunitní bariéry. Klíčové momenty životního cyklu prvoků v přenašeči: příklady Trypanosoma-Glossina, Leishmania-Phlebotomus, Plasmodium-Anopheles

Přenos infekčních onemocnění členovci (24.4.)

Způsoby přenosu: mechanický a biologický, inokulativní a kontaminativní přenos. Příklady koloběhu nákaz. Imunosupresivní účinek slin přenašečů a jejich úloha v koloběhu infekčních onemocnění. Strategie patogena jak zvýšit šanci přenosu, anatomické a fyziologické změny doprovázející infekci přenašeče.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK