PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2012/2013
   Přihlásit přes CAS
Botanika bezcévných rostlin (pro odbornou biologii) - MB120P76I
Anglický název: Botany of non-vascular plants
Zajišťuje: Katedra botaniky (31-120)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2010 do 2013
Semestr: oba
E-Kredity: 6
Rozsah, examinace: 3/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: 200
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: 3
Další informace: http://botany.natur.cuni.cz/neustupa/botanika-bezcevnych.html
http://botany.natur.cuni.cz/prasil/odborna-pred/
http://botany.natur.cuni.cz/svoboda/prednasky/Botanika_bezcevnych_rostlin_odborna/botanika-bezcevnych.htm
Poznámka: povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Karel Prášil, prom. biol., CSc.
Vyučující: Mgr. Helena Bestová, Ph.D.
Mgr. Anna Fábry Štifterová
Mgr. Jiří Malíček, Ph.D.
prof. RNDr. Jiří Neustupa, Ph.D.
Karel Prášil, prom. biol., CSc.
Mgr. David Ryšánek, Ph.D.
RNDr. Zdeněk Soldán, CSc.
RNDr. David Svoboda, Ph.D.
Mgr. Pavel Svoboda
Atributy: Modul Organismy
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: Karel Prášil, prom. biol., CSc. (14.10.2013)
Cílem předmětu je podat ucelenou představu o bezcévných rostlinách. Soustavná botanika a její cíl, pracovní metody; členění rostlinné říše, taxonomické kategorie (rank), nomenklatura. Dnešní názory na klasické pojetí říše rostlin; dnešní pojetí skupiny Protista (resp. Protoctista) a vývojových větví Opisthokonta, Amoebozoa, Chromista, Excavata a Archaeplatida. Obecné principy klasifikace bezcévných (non vascular) rostlin, obecné zákonitosti ve stavbě stélek jednotlivých oddělení (division) sinic (blue-green algae), řas a hub. Stélka mechorostů. Jednotlivá oddělení řas, hub a mechorostů - morfologická a cytologická charakteristika, nepohlavní a pohlavní rozmnožování, individuální vývoj, životní cyklus, výskyt v přírodě a význam pro člověka, systém. Významní zástupci s hlavním zaměřením na oblast střední Evropy. Názory na fylogenezi jednotlivých oddělení: fylogenetický původ, návaznost cévnatých rostlin.
Literatura -
Poslední úprava: Mgr. Michal Štefánek (25.04.2014)

Literatura:

Kalina T. & Váňa J. (2005): Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organizmy v současné biologii. - 606p., Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum

Lee, R.E. 1999. Phycology. Cambridge University Press, Cambridge.

Alexopoulos C.J., Mims C.W. & Blackwell M. (1996): Introductory Mycology. John Wiley & Sons, NewYork etc.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: RNDr. David Svoboda, Ph.D. (06.01.2014)

zápočet z praktického cvičení, podmínkou zápočtu je účast na předmětu a splnění testu ("poznávačka")

Ukončení předmětu ústní zkouškou.

Sylabus -
Poslední úprava: Karel Prášil, prom. biol., CSc. (14.10.2013)

A. Úvod

Historický přehled pojetí jednotlivých říší: dnešní pojetí skupiny Protista (resp. Protoctista) a vývojových větví Opisthokonta, Amoebozoa, Chromista, Excavata a Viridiplantae. Bezcévné - cévnaté versus nižší - vyšší rostliny.

Cíle a metody soustavné botaniky; vědecké názvy rostlin, mezinárodní kód botanické nomenklatury - hlavní principy; základní taxonomické kategorie.

Nepohlavní a pohlavní rozmnožování bezcévných rostlin, střídání jaderných fází, rodozměna, životní cykly. Prokaryotická - eukaryotická buňka, kompartimentace. Obecné principy klasifikace "bezcévných rostlin": obecné zákonitosti stavby stélek řas a hub. Stélka mechorostů.

B. Bakterie (Bacteria)

1. Cyanobacteria (Cyanoprokaryota, Cyanophyta, inkl. Prochlorophyta) - sinice: Stavba buňky (buněčná stěna, chromatoplasma, centroplasma, asimilační pigmenty aj.); rozmnožování; výskyt v přírodě (široké spektrum, adaptabilita); význam; systém a zástupci.

C. Excavata

2. Acrasiomycota (Acrasida, Acrasiogymnomycota) - akrasie: Charakteristika; rozmnožování; zástupci.

3. Euglenophyta (Euglenozoa) - krásnoočka: Postavení v systému; stavba buňky (jádro, ampula aj.); rozmnožování; výskyt a význam; systém a zástupci.

4. Chlorarachniophyta: Jedinečnost rodu Chlorarachnion. Charakteristika.

5. Plasmodiophoromycota (Plasmodiophorida) - plasmodiofory: Charakteristika; životní cyklus; výskyt a význam; zástupci.

6. Myxomycota (Gymnomycota, Mycetozoa) - hlenky: Charakteristika (amoebovité buňky, buněčná stěna aj.); rozmnožování a životní cyklus; výskyt a význam; fylogenetické vztahy; přehled systému a zástupci.

7. Dinophyta (Dinozoa, Dinoflagellata) - obrněnky: Postavení v systému; stavba buňky (valva, dinokaryon aj.); problém organizačních stupňů; rozmnožování; výskyt v přírodě a význam; systém a zástupci.

D. Chromista

8. Cryptophyta - skrytěnky: Charakteristika; rozmnožování; výskyt; zástupci.

9. Ochrophyta (Chromophyta, Heterocontophyta, Ochrista) - chromofyta: Heterogenita skupiny, společné cytologické a biochemické charakteristiky, členění. Jednotlivé třídy - stavba buňky a charakteristika stélek; rozmnožování, event. životní cykly; výskyt a význam pro člověka; přehled systému a zástupci.

10. Prymnesiophyta (Haptophyta): Charakteristika, specificita skupiny; rozmnožování; výskyt a význam; zástupci.

11. Labyrinthulomycota (Labyrinthulata) - labyrinthuly: Charakteristika, fylogenetické vztahy; rozmnožování; výskyt; zástupci.

12. Oomycota (Peronosporomycota) - oomycety: Stavba stélky; rozmnožování, životní cyklus (diplonti); výskyt a význam (parazité); systém a zástupci. Přechod z vodního prostředí na souš a doprovázející adaptace.

13. Hyphochytriomycota: Charakteristika; rozmnožování; zástupci.

E. Opisthokonta: Houby (Fungi)

14. Chytridiomycota - chytridiomycety: Souvislost s dalšími odděleními; charakteristika a ultrastruktura; rozmnožování a životní cykly (zde i oogamie); výskyt a význam; systém a zástupci.

15. Microsporidiomycota (Microsporidia) - mikrosporidie: Problematika zařazení k houbám; charakteristika; rozmnožování; výskyt a význam; důležití zástupci.

16. Zygomycota - spájivé houby (zygomycety): Charakteristika, typy rozmnožování (gametangiogamie); životní cyklus; výskyt a význam; členění a zástupci.

17. Ascomycota - vřeckovýtrusné houby: Největší skupina hub; charakteristika (morfologie, cytologie); typy rozmnožování (dikaryotizace, vývin plodnice a typy), životní cykly; výskyt a význam (mykotoxiny); členění a zástupci. Anamorfa a teleomorfa. Současné trendy v taxonomii.

18. Basidiomycota - stopkovýtrusné houby: Nejznámější skupina hub; charakteristika (morfologie, cytologie); rozmnožování (somatogamie), typy plodnic; výskyt a význam (sběr hub, otravy); systém a zástupci. Současné trendy v taxonomii.

Deuteromycetes (Fungi imperfecti) - problematika skupiny, současný přístup.

Lichenes (lišejníky) - biologická, nikoliv systematická skupina; fotobiont, mykobiont, lichenismus; typy stélek a jejich stavba; nepohlavní rozmnožování; zařazení do systému; význam (monitorování prostředí aj.).

F. Rostliny (Plantae)

19. Rhodophyta - ruduchy: Stavba buňky a stélky; rozmnožování (absence bičíkatých stadií, komplikovaný typ oogamie) - fylogenetická příbuznost a návaznost; životní cykly; výskyt (mořské + sladkovodní); význam pro člověka (potrava, fytokoloidy aj.); systém a hlavní zástupci.

20. Glaucophyta (Glaucocystophyta): Symbiotický původ plastidů. Charakteristika; rozmnožování; zástupci.

21. Chlorophyta a 22. Streptophyta - zelené řasy: Heterogenita skupiny v ultrastruktuře aj., kriteria dnešního členění (postavení bičíků a konfigurace bazálních tělísek, buněčné obaly, dělení a tvorba přepážky aj.). Charakteristika jednotlivých tříd - stavba buněk; rozmnožování a vývojové cykly; výskyt a význam; systém a zástupci. Vývojová linie k vyšším rostlinám.

23. Anthocerotophyta (Anthocerotae) - hlevíky: Charakteristika (společné znaky s oběma dalšími odděleními, jedinečné znaky); zástupci.

24. Marchantiophyta (Hepaticae) - játrovky: Charakteristika (redukované protonema, frondózní a foliózní typy, obaly gametangií, stavba sporofytu - elatery apod.); systém a zástupci.

25. Bryophyta (Musci) - mechy: Charakteristika (listnaté typy, vodivé systémy, stavba sporofytu aj.); systém a zástupci.

Fylogenetický původ jednotlivých skupin bezcévných rostlin; fylogeneze mechorostů v návaznosti na fylogenezi ostatních skupin vyšších rostlin.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK