PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2016/2017
   Přihlásit přes CAS
Politická geografie - JJB026
Anglický název: Political Geography
Zajišťuje: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2016 do 2016
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: 62 / 62 (62)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Další informace: http://Poznámka: Používání mobilních telefonů a jakýchkoliv zařízení s připojením na internet v průběhu přednášek je nepřípustné a může být důvodem pro vyloučení z kurzu.
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Adam Černý
Vyučující: Mgr. Teodor Marjanovič
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Petr Just, Ph.D. (20.02.2020)
Kurz si klade za cíl seznámit studenty žurnalistiky s politickou geografií coby disciplínou zabývající se vztahem prostoru a politiky. Kurz poskytne výklad základních pojmů a konceptů vztahujících se k politické geografii (mapa, stát, hranice, obyvatelstvo, náboženství, jazyky, sídla, regionalismus, centrum - periferie, separatismus, mezinárodní organizace atd.), vždy doplněno případovými studiemi a vystoupeními hostů – expertů na příslušné regiony.

Kurz bude ukončen písemným testem v rozsahu přednášek, povinné literatury a prezentací případových studií. Bude se skládat z uzavřených i otevřených otázek. Stupnice: A = 100-91 %, B = 90-81 %, C = 80-71 %, D = 70-61 %, E = 60-51 %, F = 50-0 %.
Literatura
Poslední úprava: PhDr. Petr Just, Ph.D. (20.02.2020)

Základní (povinná) literatura:

Krulík, Oldřich. Politika a geografie: úvod do politické geografie. In Nová, Miroslav et al. Úvod do studia politiky. Praha: Sociologické nakladatelství, 2011, s. 203-253.

Romancov, Michael. Politická geografie a geopolitika. In Cabada, Ladislav - Kubát, Michal a kol. Úvod do studia politické vědy. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007, s. 407-455.

Doporučená (rozšiřující) literatura:

Hnízdo, Bořek. Mezinárodní perspektivy politických regionů. Praha: Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 1995.

Riegl, Martin. Proměny politické mapy po roce 1945. Praha: Grada, 2013.

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Petr Just, Ph.D. (26.02.2020)

Z důvodu pobytu na zahraniční služební cestě v týdnu od 17.2.2020 bude výuka zahájena až ve druhém týdnu semestru. První přednáška tedy proběhne ve středu 26.2.2020.

-----

Sylabus obsahuje pouze rámcové tématické okruhy. Každý okruh se bude skládat z teoretického výkladu a následných souvisejících případových studií.

* Úvodní hodina

* Tematický okruh č. 1: stát, základní charakteristika, vznik státu, hranice (vnější a vnitřní), manipulace s hranicemi / a) případová studie: vznik států ve střední Evropě po první světové válce, problematika vymezení hranic, b) gerrymandering

* Tematický okruh č. 2: vnitřní struktura státu (státy unitární vs. složené, federace, konfederace, regionální státy, centrum vs. periferie, separatismus) / případová studie: vybrané příklady fungování federací (USA, Německo, bývalé Československo)

* Tematický okruh č. 3: obyvatelstvo, jazyky, náboženství / případová studie: region Blízkého východu (hostující přednášející: Dr. Irena Kalhousová a novinář Pavel Novotný ... ne ten současný starosta Řeporyj, jeho jmenovec zaměřující se na Blízký východ a Orient)

* Tematický okruh č. 4: demokracie, nedemokratické režimy, hybridní režimy / případová studie: hybridní režimy v současnosti, hrozby pro demokracii (hostující přednášející: Mgr. David Procházka)

* Tematický okruh č. 5: mezinárodní organizace a jiné formy sdružování států / případová studie: vybrané integrační tendence v střední Evropě před a po roce 1989 (Rada vzájemné hospodářské pomoci, Varšavská smlouva, Visegrádská spolupráce atd.)

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK