PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Úvod do radioastronomie - NAST040
Anglický název: Introduction to radioastronomy
Zajišťuje: Astronomický ústav UK (32-AUUK)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Další informace: http://wave.asu.cas.cz/barta/lectures/radioastronomy/
Garant: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D.
Patří mezi: Doporučené přednášky 1/2
Anotace -
Poslední úprava: T_AUUK (26.04.2016)
Radioastronomie (v širším smyslu) je soubor metod vzdálené diagnostiky astrofyzikálních objektů s využitím elektromagnetického záření v oblasti vlnových délek od zlomků milimetru po stovky metrů. Jde o poměrně mladý (cca 80 let) obor astronomie, který nyní díky bezprecedentnímu pokroku digitální techniky zažívá bouřlivý rozvoj, jak o tom svědčí nově vybudované (ALMA, LOFAR) nebo plánované (SKA) obří observatoře. Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními principy radioastronomických metod a s jejich využitím pro diagnostiku vesmírné látky a procesů v ní probíhajících.
Podmínky zakončení předmětu -
Poslední úprava: prof. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. (10.06.2019)

Ústní zkouška.

Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D. (20.10.2023)

Thompson, A.R., Moran, J.M., Swenson Jr, G.W. (2001).: Interferometry and Synthesis in Radio Astronomy, Wiley ISBN: 978-0471254928

Budějický, J., Plavcová, Z., Plavec, M. (1962): Radioastronomie, NČSAV Praha

Wilson, T.L., Rohlfs, K., Hüttemeister, S. (2009): Tools of Radio Astronomy, Springer, ISBN: 978-3-540-85121-9

Marr, J.M., Snell, R.L., Kurtz, S.E (2015): Fundamentals of Radio Astronomy: Observational Methods, CRC Press, ISBN:978-1420076769

Zdroje dostupné on-line:

Prezentace přednášek, literatura, dodatky

Sylabus -
Poslední úprava: prof. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. (14.01.2019)

Úvod do radioastronomie: Vymezení oboru. Jaký druh informací nám radioastronomie přináší - příklady z různých odvětví astronomie a astrofyziky od asteroidů po aktivní galaxie. Základní radioastronomické veličiny - radiový tok, jas, jasová teplota, polarizace.

Emisní mechanismy: Brehmsstrahlung, gyro-synchrotronové záření, plazmová emise, záření molekul a atomů v radiovém oboru. Stimulovaná emise a masery. Další (pekuliární) netermální mechanismy.

Antény a anténní soustavy. Radiometrické těleso, zisk a anténní apertura. Detektory radiové emise od (sub)mm po metrové vlny. Směšovače - princip heterodynního příjmu.

Neideální efekty v radioastronomických měřeních: Vliv antény, detekční soustavy a atmosféry na měření; rušení signálu. Kalibrace radiových měření - obecný úvod. Signál vs. šum. Mezní citlivost přístroje.

Radioastronomické metody (přehledově): Radiometrie, polarimetrie, zobrazování s jednou anténou, spektroskopie, interferometrie. Metody interferometrických pozorování: Řídké anténní řady a fázovaná pole, aperturní syntéza, VLBI. „Aktivní“ radioastronomie - radarová měření meteorů a asteroidů.

Radiová spektroskopie: Principy, metody a příklady využití. Dynamická spektra radiové emise Slunce - diagnostika rychlých plazmových procesů ve slunečních erupcích. Kalibrace spektroskopických dat.

Moderní radiová interferometrie - aperturní syntéza: Principy a využití. Kalibrace interferometrických měření. Interferometrické zobrazování: surová a vyčištěná radiová mapa, nejmenší a největší zobrazitelná škála, regridování, váhování, metody čištění obrazu.

Kombinovaná pozorování s frekvenčním i prostorovým rozlišením (Frequency-Agile Arrays) - příklady. Kalibrace a syntéza multifrekvenčních interferometrických dat - multifrekvenční syntéza (MFS).

Moderní radioastronomické observatoře - stručný přehled kapacit a parametrů: LOFAR, ALMA, MUSER, SKA.

Praktické ukázky I: Jak získat data z moderní radiové observatoře - příklad pro observatoř ALMA. Návrh na pozorování: Fáze I a II. ALMA Observing Tool - nástroj na přípravu pozorování. Odhad očekávaných parametrů napozorovaných dat s pomocí simulačních nástrojů v SW balíku CASA. Jak získat podporu pro svůj projekt - systém regionálních center ALMA (ARC) jako podpůrná infrastruktura spojující uživatelskou komunitu s observatoří ALMA.

Praktické ukázky II: Kalibrace, syntéza (zobrazení) a analýza napozorovaných dat: Seznámení se SW balíkem CASA, příklady pro data z observatoře ALMA.

Požadavky k zápisu - angličtina
Poslední úprava: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D. (09.02.2024)

The course runs in odd years only (beginnings in October 2023, 2025, 2027, ...)!

Prerequisites: Radiative transfer (basics), plasma physics (basics), astrophysics, Math: Fourier transform

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK